ساربوک، حامی نخستین کنگره محتشم کاشانی

ساربوک، حامی نخستین کنگره محتشم کاشانی

این کنگره در راستای تبیین شخصیت محتشم کاشانی و شعر آیینی به همت دانشگاه آزاد اسلامی کاشان و با حمایت مجموعه ساربوک برگزار گردید.

نخستین کنگره بین المللی محتشم کاشانی در راستای تبیین شخصیت محتشم کاشانی و شعر آیینی و هنرهای ایرانی اسلامی به همت دانشگاه آزاد اسلامی کاشان و با همکاری نهادهای کشوری و دستگاه های مختلف شهرستان کاشان در روزهای چهاردهم و پانزدهم اسفند برگزار شد و به کار خود پایان داد. موسسه کتابفروشی ساربوک نیز در جمع حامیان این کنگره بین المللی قرار داشت.

نشست دبیران افتخاری این کنگره با حضور دکتر فتح الله مجتبایی، علی یونسی، نصرالله پورجوادی، اصغر دادبه و سید صادق سجادی برگزار شد. در این نشست مجتبایی محتشم را بنیانگذار مرثیه سرایی در ایران دانست که هیچ کس در این ژانر ادبی به پای او نمی رسد. علی یونسی نیز راز ماندگاری ترکیب بند محتشم را کشف معناگرایی و غیرتاریخی بودن حادثه کربلا و شخصیت امام حسین(ع) توسط او دانست. پورجوادی مرثیه سرایی را دارای یک نظام فکری و  عرفانی دانست که ریشه در مکتب نوحلاجی دارد. دادبه نیز محتشم را سخنگوی مردمی دانست که تشیع را به عنوان عامل نجات بخش و هویت ساز خود برگزیدند.

نشست های علمی این کنگره در پنج بخش با محورهای زندگی، آثار و اندیشه محتشم، کتابشناسی و نسخه شناسی آثار محتشم، اوضاع فرهنگی اجتماعی کاشان در دوران صفویه، تاثیر محتشم برهنرهای آیینی شامل نقاشی، خوشنویسی، مینیاتور و موسیقی، مردم شناسی دینی در دوره محتشم و با حضور ارائه دهندگانی از داخل و خارج از کشور برگزار شد.

در این کنگره 28 سخنران حضور داشتند و از میان 400 مقاله ارسالی، 120 مقاله پذیرفته شده‌ بود و علاوه بر دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های دیگری نیز شامل دانشگاه کاشان، مشهد، همدان، تبریز، اصفهان و سمنان و همچنین دو مرکز فرهنگی دایره المعارف بزرگ اسلامی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این کنگره حضور داشتند.

در حاشیه این کنگره نمایشگاه عکس هایی از جنس محتشم و نمایشگاه آثار خوشنویسان منطقه فرهنگی کاشان با موضوع ترکیب بند عاشورایی با حضور استاد سلحشور، ملک زاده و عبدالرضایی و با 70 تابلو خوشنویسی از 40 خطاط در نگارخانه سهراب سپهری واقع در خانه تاریخی عامری ها برگزار شد و از سردیس محتشم در میدان کمال الملک کاشان نیز رونمایی گردید. همچنین همایش سراسری ذکر و شعر نیز با حضور شاعران برجسته آیینی کشور  برگزار گردید و دیوان محتشم کاشانی در 20 هزار جلد تجدید چاپ گردید.

نشر ساربوک نیز کتاب «زندگی، اندیشه و شعر محتشم کاشانی» شامل مجموعه مقالات درباره محتشم را که به کوشش علی میرانصاری و سید مرتضی طاهری برزکی جمع آوری گردیده است در هزار نسخه منتشر کرد. 

همچنین در روز اختتامیه این کنگره در بخش تقدیر از دست اندرکاران، حامیان و برگزیدگان نمایشگاه های هنری این کنگره از جناب آقای ابوالفضل اکبری مدیر مجموعه ساربوک به خاطر حمایت از این کنگره تقدیر به عمل آمد.

تهیه: محبوبه قدیریان