روستای برگزیده دوستدار کتاب

روستای برگزیده دوستدار کتاب

خانم هاشمی مسئول کتابخانه روستای علوی کاشان از عوامل موفقیت این روستا در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب کشور سخن می گوید.

دانه های دانش می کارند و خوشه های خوبی و خِرَد درو می کنند. رود همدلی را به پای مزارع عزم و اراده و درختان اندیشه می کشانند و سیب سرخ سربلندی می چینند. به قول سهراب باغشان بی گمان در طرف سایه دانایی است و قوسی از دایره سبز سعادت. صبح ها با خورشید متولد می شوند، قانون گیاه را می شناسند، روی آگاهی آب قدم برمی دارند و بر بلندای سپهر  می پرّند و همچون پرستوها در هجرتند اما نه به شهر، که به سوی بهار و به سوی نور. گلاب آنها  عطر و بوی کتاب گرفته است! مردمان روستای دارالسیاده علوی را می گویم. روستایی از خطه  کاشان که امسال در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب کشور جزو ده روستای برگزیده بود و بعد از روستای لایزنگان فارس در رتبه دوم قرار گرفت؛ به همت بانویی اندیشمند و پرتلاش و مردمان نیک اندیش و بااراده اش. اجدادشان در مهرآباد می زیسته اند و اکنون دست در دست هم نهاده اند به مهر تا میهن خویش را کنند آباد.

  • در ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید؟

فاطمه سادات هاشمی، مسئول کتابخانه عمومی روستای دارالسیاده علوی شهرستان کاشان که از شهریور 93 در روستای علوی مشغول به خدمت هستم.

  • روستای علوی چه تعداد جمعیت دارد و چند نفر عضو کتابخانه هستند؟

جمعیت ثابت روستا 700 نفر است که در فصل تابستان به بیش از  1000 نفر می رسد. تقریبا  50 درصد جمعیت روستا یعنی حدود 330 نفر عضو فعال کتابخانه هستند و نه تنها در کتابخانه، بلکه در مراکزی چون دارالقرآن، پایگاه بسیج و کانون فرهنگی هنری روستا هم فعال هستند و  یکی از دلایل انتخاب روستای علوی همین همبستگی مردم است که باعث می شود ارگان ها با هم همکاری نمایند.

  • کتابخانه علوی چه تعداد کتاب دارد؟

14 هزار جلد کتاب، که از این تعداد در بخش کودک  2700 جلد کتاب، در بخش  نوجوان 2500 جلد و  حدود 10000 جلد در پایگاه اصلی و کتب درسی و کمک درسی. چون روستای  یک روستا یک روستای مذهبی است کتابخانه ما  در زمینه مذهبی غنی تر هست.

  • کتابخانه چه طرح هایی را اجرا کرده یا در دست اجرا دارد؟

کتابخانه روستای علوی در کنار خدمات عمومی و فنی برنامه های فرهنگی متنوعی دارد. ما برای هر گروه سنی برنامه های خاصی داریم. برای کودکان قصه گویی، جمع خوانی، اجرای نمایش نامه های مناسبتی، مسابقات متنوع، معرفی کتاب، خلاصه نویسی، داستان نویسی، کلاس خوشنویسی، آموزش قرآن و آموزش زبان انگلیسی. برای بزرگسالان نیز سیر مطالعاتی کتاب، نشست های عمومی و تخصصی کتابخوان کارگاه های عادت به مطالعه، حلقه های صالحین به همراه نقد کتاب و مسابقات متنوع داریم
ما برای طرح روستاهای دوستدار کتاب کشور نیز یازده طرح ارائه دادیم که چهار طرح آن انجام شده بود و نتایج مثبتی داشت؛ همچون زنگ کتابخوانی در مدارس و پدربزرگ های قصه گو، کتابخانه خانه ی سوم و...7 طرح نیز برای آینده پیش بینی شده است همچون ساختن فضای بیرونی کتابخانه که بر آن بودیم که کتابخوانی را به فضای بیرون کتابخانه منتقل کنیم و در اطراف کتابخانه آلاچیق و  چمن و پلکان داشته باشیم تا رغبت به مطالعه زیادشود و اعضا را برای مطالعه به سمت فضای باز بکشانیم.
همچنین طرح کتابسازی، طرح رنگ خاطره ها مربوط به جمع آوری نقاشی های کودکان در کتاب، طرح معرفی کتاب های مربوط به شغل ها و رشته های جدید برای آشنایی مردم روستا با حرفه های جدید(طرح بهبود کسب و کار با کتابهای کار)، طرح همراه با حکایتهای سعدی در آیینه نمایش کودکانه، طرح پرواز اندیشه ها( کتابخانه ایده آل من) نیز از جمله این طرح ها بودند.

  • به نظر شما روستاهای دیگر باید چه کنند که آنها نیز دوستدار کتاب باشند؟

مهمترین مساله فرهنگ سازی است.  مردم روستای علوی وقتی کتابخانه نداشتند دغدغه داشتن کتابخانه داشتند و از همان ابتدا اتاقی را به عنوان کتابخانه درست کردند. کار امانت را انجام می دادند و بعد کتابخانه به محلی دیگر منتقل شد و چون مردم واقعا اهل کتاب بودند و احساس نیاز می کردند با نامه نگاری های مختلف و زمین واگذار شده از سوی مردم کتابخانه فعلی در سال 76 بنا شدکه جوانان کانون فرهنگی به صورت خودجوش و داوطلبانه آن را اداره می کردند و شواهد نشان میدهد که کتابخانه فعال و  پناهگاه و مامن مردم بوده است  تا اینکه به دلیل نداشتن کتابدار حرفه ای از 86 تا 89  کتابخانه بسته می شود. در سال 89 بار دیگر با اختصاص نیروی رسمی و با زحمات بسیار ایشان کتابخانه سرپا شده و فعالیتهای فرهنگی کتابخانه آغاز گردید. به نظر من عامل دیگر غیر از تلاش کتابدار شوق اعضاست. هر چقدر اعضای کتابخانه  فعالیت کنند شوق و رغبت شما زیاد می شود و دنبال ایده ها و طرح های جدید هستید.

  • پس حضور و شور و شوق مردم و فعالیت های فرهنگی آنها  و طرح های خوب و تلاش کتابدار را برای اینکه یک روستا دوستدار کتاب باشد لازم می دانید. چه عوامل دیگری برای موفقیت در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب کشور موثر هستند؟

مستندسازی خوب و جامع  هم از عوامل موفقیت یک روستا در جشنواره می تواند باشد. ما یک  فایل مربوط به برنامه های خود کتابخانه تهیه کرده بودیم و  کلیه برنامه های آموزشی و فرهنگی را همراه با مستندات و تصاویر را قید نمودیم  همچنین چهره های فاخر روستا، اساتید حوزه و دانشگاه و نویسندگان، فعالیتهای فرهنگی روستاو .... را  نیز معرفی نمودیم پیشنهاد من به فعالان ترویج کتابخوانی در روستاهای دیگر این است  که کار را سخت نکنند. ما به بزرگی طرح توجه نداشتیم. بلکه به قابل اجرا بودن و تاثیرگذار بودن آن توجه داشتیم که هم برای کتابخانه ما موثر باشد و هم تعمیم پذیر برای سایر کتابخانه ها باشد. برای شرکت در جشنواره هیچ چیزی را از قلم نیندازند  و از کوچکترین فعالیت ها تصویر داشته باشند. هیچ چیزی را کوچک نبینند. همان فعالیت های کوچک کنار هم مجموعه بزرگی را می سازد.

  • چه افراد یا نهادهای دیگری در موفقیت روستا در جشنواره نقش مهمی داشتند؟

بر خود لازم میدانم از مساعدت همکار گرامی سرکار خانم سیدی،مسئول سابق کتابخانه که همیشه با نظرات و ایده های خود خصوصا در ارائه ی طرحها همراه  ما بودند و در زمان مسئولیت نیز برنامه های فرهنگی پرباری داشته اند و  همچنین از بقیه دلسوزان و مسئولان اسبق کتابخانه که جهت تعالی فرهنگ کتابخوانی روستای کتابدوست علوی نقش داشتند ولی نامی از ایشان برده نشده قدردانی  نمایم.

  • یک خاطره از کتابخانه برایمان تعریف کنید؟

کتابخانه ما شش ماه ابتدای سال با مشکل قطعی آب روبرو بود. هریک از اعضای نوجوان ما مسئول نگهداری از یک درخت شدند تا درخت را هر هفته آبیاری کنند و مانع خشک شدن آن بشوند.  ما هم اسم درختان را به اسم باغبان آن درخت نامگذاری میکردیم. وقتی کسی کتابدوست باشد دوست دار کتابخانه می شود و همیار کتابدار.

  • صحبت پایانی؟

 مساله ای که لازم هست بیان شود این است که هدیه ای که به کتابخانه تعلق گرفت بن کتاب ده میلیون تومانی و بیست میلیون تومان نیز برای تجهیزات کتابخانه بود که در این حواله ها قید شده است که الزاما موارد ذکر شده در حواله تهیه شود. وقتی یک کتابخانه می خواهد تازه تاسیس شود این موارد برایش عالی است. اما برای کتابخانه ای که این تجهیزات دارد بهتر بود این بودجه صرف عملی کردن طرح هایمان می شد. پیشنهاد من این است که برای سال های آینده دست مسئولان را در نحوه خرج کردن این بودجه ها باز بگذارند.

  • با تشکر از شما و آرزوی موفقیت روزافزون برای شما و روستای علوی


 


 

خبرنگار: محبوبه قدیریان