روایتی دیگر از «روایت»

روایتی دیگر از «روایت»

نشریه فرهنگی تحلیلی «روایت» فکر و روش جدیدی در مطبوعات ایران است که در هر شماره در قالب روایت‌های تحلیلی و کلان و شخصی و خرد به موضوعی خاص می پردازد.

به قلم: محبوبه قدیریان

نشریه فرهنگی تحلیلی «روایت» فکر و روش جدیدی در مطبوعات ایران است که در هر شماره در قالب روایت‌های تحلیلی و کلان و همچنین روایت‌‌های شخصی و خرد به موضوعی خاص می پردازد.


این نشریه روایت‌های متفاوتی از یک موضوع منتخب از نویسندگان متنوع همچون نویسندگان نشریه، نویسندگان شناخته شده داخلی و خارجی و افراد معمولی ارائه می کندو تلاش دارد به بررسی دوباره پدیده‌های اطراف با نگاه متفاوت بپردازد. موضوعات انتخابی متنوع و موضوعات روز و با اهمیت جامعه هستند. هر روایت دنیای متفاوتی را ارائه می کند و بدین ترتیب از جهات مختلف به یک موضوع نگاه می شود و این امر موجب می شود که نشریه با وجود تک موضوعی بودن خسته کننده نباشد.
یازده شماره پیشین این نشریه به موضوعاتی از قبیل رفاقت، مدرسه، دانشگاه،‌ سفر به شمال، خانه پدری و .... پرداخته است.
به عنوان مثال در شماره ویژه «مدرسه» روایت هایی با عناوین مدرسه با دانش‌‌آموز چه می‌کند؟، آموزش و پرورش یا اتلاف وقت؟، وقت‌هایی که تلف می‌شوند، روایت دانش‌آموزی: خدایی یا بردگی؟، از مکتبخانه به مدارس: حلقه‌ی گفتمان‌های تکراری آورده شده است.
در شماره ویژه «رفاقت» در بخش هایی با  عناوین روایت های اول شخص، روایت های تحلیلی، روایت های میدان، روایت های دیگران، این روایت ها را می خوانید: رفاقت فقط حرف است: کیمیای دوستی یا سراب رفاقت، انصاف از رفاقت مهم‌تر است: یک گفت‌وگو با دکتر محمدرضا جوادی یگانه، دوستی‌‌های گهرساز: یک جستار از دکتر محمدجواد غلامرضا کاشی،
رفاقت: جستاری از ریموندکارور، نگاهی به سریال محبوب فرندز و...
در این شماره روبرت صافاریان، نویسنده و مستندساز در روایت خود با عنوان دوست من آوو، به خواننده نشان می دهد که یک دوستی از لحظه آغاز شدنش تا پیش رفتن و به پایان رسیدنش چه فراز و نشیب هایی را پشت سر می گذارد؟ وی تاریخ دوستی اش با آوو را مرور می کند و از تاثیر گذر زمان بر دوستی شان و اتفاقات پشت سرگذاشته شده می گوید.
ریموند کارور نیز در متن رفاقت که توسط فرناز حائری ترجمه شده است از خلال دوستی های ادبی اش با توبیا ولف و ریچارد فورد نویسنده سراغ لحظه هایی می رود که دوستی را شکل می دهند، عکس هایی که در آن ها دوستان لبخند زده اند، تا بعدها که به آن نگاه می کنند به سراغ آن سوال اساسی بروند: کدام یک از ما زودتر دیگری را ترک می کنیم؟ مرگ کداممان قرار است در عکس های بعدی جای خالی برجای بگذارد.
هاجر رزم پا، دانش آموخته زبان و ادبیات فارسی نیز در روایت وقت معتبر شدنه! از تجربه کلیک کردن در دنیای دیجیتال و کلید خوردن دوستی های تازه نوشته است تا بیندیشیم که  دنیای مدرن، رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی چه قدر راه و رسم دوست یابی را تغییر داده اند و مرزهای غریبگی و آشنایی را جابجا کرده اند؟
صبا مولوی شیرازی، روانشناس شناختی در روایت از مغز دوستی به این امر پرداخته است که  شکل گیری دوستی چه قدر فراتر از امری میان فردی می تواند وابسته به سیستم عصبی و ساز و کارهای شناختی مغز باشد؟ اودر نوشتار خود به مرور چندین مطالعه روانشناسی و علوم اعصاب در باب دوستی می پردازد.
شماره دوازدهم نشریه روایت ویژه نوروز 96 نیز با موضوع سکونت به تازگی منتشر شده است. با روایت هایی از قبیل: خانه نداریم و این خانه ها را هم نمی خواهیم، سکونت اضطراری و خانه هایی روی آب، تاریخ مسکن و محیط مسکونی در ایران در گفتگو با سید محسن حبیبی، خانه اولی ها: آیا صاحب خانه می شوم؟، کالایی شدن مسکن و دشواری سکونت و....
این مجله به صاحب‌امتیازی سیدمجید حسینی و سردبیری شمیم مستقیمی و به صورت دو ماه نامه منتشر می‌شود و  با قیمت ده هزار تومان به فروش می رسد.

فروشگاه ساربوک، شعبه تلگرافخانه جدیدترین شماره این نشریه را به مشتریان خود تقدیم می کند.