شرحی بر کتاب «خصایص فاطمیه»

شرحی بر کتاب «خصایص فاطمیه»

در این کتاب نویسنده 135 اسم، کنیه و لقب حضرت را تشریح و متعهد شده است که در این شرح از منظر شش عالم دینی بهره بگیرد.

تنظیم: محبوبه قدیریان

کتاب «خصایص فاطمیه» تالیف علامه ملامحمدباقر کجوری مازندرانی (1255-1313هـ ق) معروف به واعظ تهرانی یکی از کتب مهم در شرح ویژگی های حضرت زهرا (سلام الله علیها) است که در آن نویسنده قصد داشته است 135 اسم، کنیه و لقب صدیقه طاهره از جمله راضیه، مرضیه، محدثه، فاطمه، طاهره، حانیه و .... را شرح کند و متعهد شده است که در شرح این اسامی، القاب و کنیه ها از شش عالم شامل کلینی، شیخ صدوق و شیخ طوسی، علامه مجلسی، فیض کاشانی و شیخ حر عاملی استفاده کند. این کتاب با دریایی از فضائل فاطمه(س) در کتاب دیگری به نام «فاطمه(س) در آیینه القاب»  توسط آیت الله رضا استادی در 320 صفحه خلاصه شده است.
این کتاب به عنوان آخرین اثر علامه واعظ تهرانی دارای مطالب ارزشمند و پخته است. نویسنده بر آن بوده است که  از این 135 ویژگی سه ویژگی را در مقدمه، دو ویژگی را در خاتمه، 130 ویژگی نیز بین پیشگفتار و پسگفتار بیاورد که از این 130 ویژگی، سی ویژگی مربوط به قبل از ولادت حضرت زهرا(س) و 50 ویژگی مربوط به پس از ولادت (قبل از شهادت) بوده و 50 ویژگی نیز به پس از شهادت ایشان تعلق داشته است. از این 135 ویژگی 76 ویژگی به قلم ایشان نگارش یافته  و کتاب توسط داماد ایشان سید عبدالجلیل اخوی کامل شده است.
 کتاب را می ‌توان در چهار بخش خلاصه کرد: بخش اول، شرح القاب حضرت زهرا (س) است که  یک به یک در مقدمه نام‌ برده است. بخش دوم، تساوی حالات حضرت زهرا (س) با حضرت رسول (ص) که 50 نمونه در آن ذکر شده است. بخش سوم، با عنوان «فاطمه (س) در قرآن» به آیاتی که راجع به آن حضرت در قرآن آمده است اشاره می‌ کند. در بخش چهارم، چهل حدیث درباره حضرت زهرا (س) نقل شده است.
علامه محمدباقر کجوری مازندرانی که از  وعاظ و منبری های به نام شیعیان در دوران ناصرالدین‌شاه قاجار بوده است در مدت 58 سال عمر خویش 26 کتاب به نگارش در آورده است و یک دیوان شعری با 20 هزار بیت شعر به دو زبان فارسی و عربی نیز دارد. کتاب های روح و ریحان، جنات النعیم فی الاحوال مولانا عبدالعظیم (دراحوال عبدالعظیم حسنی(ع)) و خصائص فاطمیه به عنوان سه کتاب مهم ملاباقر واعظ تهرانی است که تاکنون چندنوبت تجدید چاپ شده است.
کتاب خصائص فاطمیه با نام «فاطمه اینگونه بود» توسط نشر مومنین در سال 1391 با تحقیق صادق حسن زاده منتشر شده است و از بهترین کتاب های مرتبط با سیره حضرت زهرا(س) است که مورد توجه محققان قرار گرفته است.

کتاب حاضر را هم اکنون از شعبه تلگرافخانه و یا به ضورت غیر حضوری از اینجا تهیه فرمائید.