گزارش فعالیت‌های حوزه کتاب سال95

گزارش فعالیت‌های حوزه کتاب سال95

همایون امیرزاده، مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد، نمره فعالیت های دولت یازدهم را در حوزه کتاب و کتابخوانی سال 95 قابل قبول برشمرد.

 با شروع سال جدید پایگاه خبری ایبنا با گفتگویی با همایون امیرزاده مشاور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بررسی  نمره فعالیت های حوزه کتاب در کارنامه دولت یازدهم در ایران پرداخته است. امیرزاده با اشاره به فعالیت های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد این معاونت را دارای معدل خوبی در حوزه فعالیت‌های ترویجی کتاب و کتابخوانی در سال 1395 دانست.
امیرزاده برگزاری بیست‌ و‌ نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، شانزدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ، گرامیداشت روز کتاب و کتابدار و کتابخوانی، سومین دوره جشنواره «مروجان کتابخوانی»، سیزدهمین جشنواره نقد کتاب، بیست و سومین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی، امضاء تفاهمنامه ارشاد و اتحادیه ناشران برای مقابله با تکثیر غیرقانونی کتاب، گشایش نمایشگاه کتاب دهلی‌نو با حضور ایران، امضاء تفاهمنامه همکاری میان وزارتخانه‌های ارشاد و صنعت، معرفی برگزیدگان جایزه جهانی کتاب سال، گرامیداشت ۷۹ سالگی پیشکسوت صنعت چاپ، برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و نخستین جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان را مهمترین فعالیت‌های معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم در سال 1395 بر شمرد.
به گفته وی «کتابفروشی به وسعت ایران»، «عیدانه کتاب»، «تابستانه کتاب» و «پاییزه کتاب» با استقبال مردم مواجه شده است و موجب شده است مردم بیشتر کتاب خریداری کنند. مقایسه تعداد خریداران و کتابفروشی ها  در دو دوره عیدانه کتاب این امر را نشان می دهد: در سال اول اجرای طرح عیدانه کتاب 144 هزار نفر از 239 کتابفروشی شرکت کننده این طرح و در سال دوم اجرای طرح  210 هزار نفر از 745 کتابفروشی با استفاده از این طرح کتاب خریداری کردند و رشد چهار برابری تعداد کتابفروشی‌ها در رشد خریداری مردم موثر بوده است.
مشاور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری 90 نمایشگاه استانی کتاب در سراسر کشور با چهار میلیون عنوان کتاب در این نمایشگاه‌ها و شرکت نزدیک به 37 هزار ناشر در این نمایشگاه‌ها (با احتساب تکرارها) و اختصاص قریب به 60 میلیارد ریال یارانه را نیز از دیگر فعالیتهای انجام شده در حوزه کتاب عنوان کرد که در آن ها حدود 700 میلیارد ریال کتاب به فروش رسیده است. همچنین هم‌زمان با برپایی نمایشگاه‌های استانی کتاب امکان استفاده از بُن‌کارت‌های الکترونیکی این نمایشگاه‌ها در کتابفروشی‌های استان‌ها فراهم شد؛ این موضوع بخشی از دغدغه‌های کتابفروشان استانی را برطرف کرد.
وی ارائه خدمات الکترونیک و تقویت فعالیت‌های مربوط به نشست‌های فرهنگی ـ ادبی اهل‌ قلم در نمایشگاه‌های استانی کتاب را وجوه دیگری از تقویت نمایشگاه‌های استانی کتاب عنوان کرد و از برگزاری بیش از یک‌هزار نشست فرهنگی حول محور کتاب در نمایشگاههای‌ استانی کتاب خبر داد که 40 درصد آن‌ها مربوط به سال 1395 می‌شود.

مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد همچنین با اشاره به دادن امکان میزبانی نمایشگاه های استانی کتاب به  شهرهای دوم استان‌ها انتقال چهار نمایشگاه کتاب به شهرهای دوم استان‌ها یعنی نیشابور، کاشان، شاهرود و آبادان از دیگر اقدامات قابل توجه سال 95 عنوان کرد
وی در بحث توجه ویژه‌ به کتاب کودک و نوجوان به توجه به نقد کتاب کودک در قالب اختصاص یک عنوان از فصلنامه‌های نقد کتاب به کتاب کودک، برگزاری 25 نشست در حوزه کودک و نوجوان در سرای اهل قلم، برگزاری جایزه کالاهای فرهنگی با رویکرد مخاطبان کودک و نوجوان، برپایی 73 نشست با موضوع کودک و نوجوان در 21 استان، برپایی سه دوره جشنواره کتاب تصویری اشاره کرد.
 وی عضویت 25 هزار نفر کودک و نوجوان در 2 هزار باشگاه کتابخوانی در 17 شهر کشور و عضویت 2 هزار و 462 نفر از اهالی قلم که در زمینه کودک و نوجوان صاحب اثر هستند، در سایت اهل‌ قلم  و همچنین تصویب حمایت از 468 عنوان کتاب کودک و نوجوان در طرح «گرند» را از دیگر اتفاقات خوب سال 95 عنوان کرد.
 همچنین اهدای بیش از 80 میلیارد ریال کتاب در استان‌های کشور  و 30 میلیارد ریال برای حمایت از ناشران و مؤلفان استانی در قالب تفاهمنامه‌های فرهنگی به استان‌های کشور  و توجه به حمایت از برگزاری جایزه‌های کتاب سال استانی از دیگر اقدامات انجام شده در سال 95 بودند.