سه شنبه شب ها و «رسم کتابخوانی»

سه شنبه شب ها و «رسم کتابخوانی»

کتابفروشی ساربوک بار دیگر میزبان جمعی از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در شامگاه سه شنبه بود.

خبرنگار: محبوبه قدیریان

کتابفروشی ساربوک بار دیگر میزبان جمعی از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در شامگاه سه شنبه بود. در این نشست کتابهای افراد موفق چگونه فکر می‌کنند؟ نقش روشنفکران در تاریخ معاصر ایران، پیرپرنیان اندیش، سرگذشت 50 کنشگر اقتصادی ایران و کشتی پهلو گرفته محور بحث و گفتگو قرار گرفت.  

 اولین کتاب معرفی شده کتاب  «افراد موفق چگونه فکر می‌کنند؟» اثر ماکسول از نشر مهرسا بود. این کتاب پرفروش راه های رسیدن به تفکر مولّد را نشان می دهد و نویسنده معتقد است که افراد موفق درباره عملکرد خود فکر می کنند، مشخص می کنند که می خواهند بر چه چیزی متمرکز شوند، برای اجرای ایده هایشان تلاش می کنند و معتقدند که برای این امر نیاز به زمان دارند. آنها برای هفته ها، ماهها و اهداف بلند مدت خود برنامه دارند. همچنین برای ایده های دیگران هم ارزش قائل هستند.

کتاب بعدی «نقش روشنفکران در تاریخ معاصر ایران» نام داشت. این کتاب مجموعه ای سه جلدی از موسسه قدر ولایت است که جلد اول آن به بررسی 8 چهره مهم جریان روشنفکری در ایران  همچون میرزا ملکم خان، میرزا فتحعلی آخوندزاده، میرزا حسین خان سپهسالار، میرزا عبدالرحیم طالبوف و ... می پردازد و نقش آنان را در تهاجم غرب به ایران بررسی می کند.  جلد دوم این مجموعه به معرفی احمدکسروی و دکتر محمد مصدق و جلد سوم نیز به  مهندس مهدی بازرگان می پردازد.

کتاب «پیرپرنیان اندیش» کتاب بعدی بود. این کتاب حاصل نشست و برخاست 6 ساله میلاد عظیمی و عاطفه طیه با هوشنگ ابتهاج(سایه)، شاعر بزرگ معاصر ایران است که در آن پیرامون موضوعات مختلف عموما فرهنگی به ویژه  شعر و موسیقی صحبت می شود و ابتهاج نظرات خود را درباره آنها ارائه می کند. ابتهاج به ذکر خاطرات دوران کودکی و خانه پدری و فضای فرهنگی زادگاه خود و اوضاع سیاسی زمانه می پردازد. در فصلی دیگر با عنوان با شاعران نظر خود را درباره شاعران معاصر و کلاسیک ایران ذکر می کند و در فصل موسیقی به موسیقی ایرانی، آهنگسازان ایرانی و ویژگی های آنها، عوامل افت و خیز آنان می پردازد.  در فصل شعر نیز درباره ماجرای پشت هر شعر و تفاسیر افراد مختلف از این اشعار و راهنمایی به شاعران جوان و ... سخن می گوید.

کتاب «سرگذشت 50 کنشگر اقتصادی ایران» نوشته فریدون شیرین‌کام و ایمان فرجام‎نیا  به زندگی و کار 50 فعال اقتصادی  ایران در 150 سال گذشته می پردازد و فعالیت اقتصادی و اجتماعی آنان را در کشاکش اتفاقات زندگی  آنان بررسی می کند. افرادی که اغلب با وضعیت مالی نه چندان عالی و با ایده ها و تلاش بی وقفه خود توانستند شرکت ها و گروههای صنعتی ایجاد کنند و با ایجاد اشتغال برای سایر مردم کارآفرین بوده و در جامعه خویش منشا تحول و فعالیتهای مثبت و تاثیرگذار باشند. برخی از آنها با کارگری شروع کردند، برخی با استادی دانشگاه و عده ای از بخش عمومی. در خلال این کتاب همچنین با  اقدامات نیکوکارانه این کنشگران اقتصادی  آشنا می شویم. برخی از آنها  همچون  حسینعلی البرز بنیاد خیریه تاسیس کردند و  با حمایت مالی دانش‌آموزان محروم و با استعداد در توسعه فرهنگ نیز موثر واقع شدند و برخی اقدام به مدرسه سازی کردند. تاجری به نام همایون با گرایش به روشنفکری دینی به تاسیس حسینیه ارشاد اهتمام ورزید. برادران رفوگران نیز از جهت سرمایه‌گذاری در کارخانه خودکار بیک، مداد، عطر و نوشتن سه کتاب بیوگرافی، قصه و شعر  دستاوردهای خود  را مکتوب  و منتشر نمودند.

«کشتی پهلو گرفته» آخرین کتاب معرفی شده این نشست بود. این کتاب که پرفروش‌ترین اثر سید مهدی شجاعی است روایتگر حیات پرفراز و نشیب حضرت فاطمه ی زهرا (س) از دوران کودکی تا شهادت است. کتاب شامل ۱۴ فصل و راویان فصول مختلف آن خود حضرت زهرا (س) و اهل بیت و  اطرافیان هستند. این کتاب در حوزه زندگی حضرت فاطمه در ادبیات داستانی ایران با روانی و شیوایی قلم نویسنده و تسلط  او بر منابع مرتبط با زندگانی حضرت زهرا (س) با استقبال ویژه مخاطبان عمومی مواجه شده است.