(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
گوهر عشق در ادبیات

گوهر عشق در ادبیات

واقعاً عشق چیست و عشق واقعی کدام است؟ چرا ما عاشق می‌شویم، چرا با عاشقان همذات پنداری می‌کنیم و چگونه پابه‌پای شخصیت فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی عاشقی می‌کنیم و با خواندن سرگذشت عشاق نامدار، چشم‌هایمان نم‌دار می‌شود...

واقعاً عشق چیست و عشق واقعی کدام است؟ چرا ما عاشق می‌شویم، چرا با عاشقان همذات پنداری می‌کنیم و چگونه پابه‌پای شخصیت فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی عاشقی می‌کنیم و با خواندن سرگذشت عشاق نامدار، چشم‌هایمان نم‌دار می‌شود. به نظر می‌رسد عشق رازی از رازهای نامکشوف زندگی بشراست که در حوزه‌های معرفتی، شناختی، روان‌شناختی و فیزیولوژی هنوز هم جای کار بسیاری دارد.

بهترین رمان‌های عاشقانه

خواندن رمان‌های عاشقانه یکی از سرگرمی‌های شیرین انسان در طی اعصار مختلف بوده است. در طول تاریخ خواندن رمان و منظومه‌های عاشقانه به‌نوعی هم زاد آدمی شده است. بعضی از این داستان‌ها به‌نوعی آثار کلاسیک شده‌اند و قرن‌های متمادی است خوانده می‌شوند و بازهم خوانده خواهند شد.

5 داستان بزرگ‌سال عاشقانه پرطرفدار

در میان رمان‌های عاشقانه به بررسی 3 رمان پرطرفدار کلاسیک عاشقانه، یک کتاب رمان عاشقانه جدید خارجی و یک رمان ایرانی عاشقانه می‌پردازیم. با این‌که این‌روزها دانلود رمان عاشقانه بسیار پرطرفدار است؛ اما توصیه ما به شما خرید کتاب از کتابفروشی‌ها وبسایت‌های معتبر کتاب است.

بربادرفته: عاشقانه‌ای برای تمام زمان‌ها

بر باد رفته

بی‌گمان یکی از اولین کتاب‌هایی که برای تهیه فهرست بهترین عاشقانه به ذهن علاقه‌مندان جدی ادبیات می‌رسد کتاب جاودانه «بربادرفته» است. رمان عاشقانه «مارگارت میچل» رمان جدیدی نیست و در سال 1936 برای اولین بار به چاپ رسید و سال بعد برنده جایزه «پولیتزر» و جایزه «ادبی نوبل» شد. رمان بر باد رفته در سال 1939 پرفروش‌ترین کتاب جهان شد. داستان کتاب رمان بر باد رفته درباره دختری مغرور، جذاب و بی‌پروا به نام «اسکارلت اوهارا» است. او شخصیتی است که برای رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهایش از هیچ کاری فروگذار نیست، هرچند درنهایت سرنوشتی تلخ در انتظارش است. کتاب بر باد رفته تنها یک رمان عاشقانه نیست، بلکه ازنظر تاریخی هم حائز اهمیت است و بخش مهمی از وقایع قرن نوزدهم آمریکا را به زیبایی مقابل دیدگان خواننده می‌گذارد.

بهترین ترجمه رمان جاودانه و پرفروش بر باد رفته

از این کتاب در بازار نشر ایران ترجمه‌های متعددی منتشر شده است که متأسفانه تعداد بسیار زیادی از این ترجمه‌ها در سطح نازلی هستند؛ اما ترجمه «حسن شهباز» که ابتدا به‌وسیله «انتشارات امیرکبیر» چاپ شد و در سال‌های اخیر ترجمه «پرتو اشراق» که توسط «نشر ناهید» به چاپ رسیده است از ترجمه‌های معتبر این رمان عاشقانه کلاسیک هستند. فیلم سینمایی این کتاب نیز در سال 1939 با اقتباس از این رمان ساخته شد که به شهرت و پرفروش شدن رمان کمک بسیار زیادی کرد و باکیفیت ساخت بالایی که داشت در جشنواره فیلم اسکار برنده 8 جایزه اسکار اصلی و دو اسکار افتخاری شد.

غرور و تعصب: عشق با طعم غرور

غرور و تعصب

یکی دیگر از اولین انتخاب‌های خوانندگان جدی رمان‌های عاشقانه و جذاب کلاسیک و درجه‌یک کتاب «غرور و تعصب» اثر جاودانه «جین آستین» است که بعضی از انتشارات با نام رمان «عشق تعصب» به چاپ رسانده‌اند. نویسنده‌ای که باگذشت بیش از دویست سال از چاپ کتاب‌هایش روزبه‌روز بر شهرتش افزوده می‌شود و هرروز خوانندگان جدیدتری کتاب‌هایش را می‌خوانند. این کتاب قصه زندگی خانواده‌ بنت است. خانواده‌ای با پنج دختر و مادری که تمام دغدغه‌اش، ازدواج دخترانش است. تمرکز داستان بر زندگی الیزابت دختر دوم خانواده است که زندگی او بعد از ساکن شدن دو خانواده اصیل و ثروتمند درهمسایگی‌شان متحول می‌شود. رشد شخصیتی و عاطفی شخصیت اصلی داستان مهم‌ترین اتفاق داستان است. شخصیت «الیزابت بنت» یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌ها و قهرمانان داستان‌های عاشقانه به شمار می‌رود. رمان «غرور و تعصب» بهترین اثر «جین آستین» در زندگی نسبتاً کوتاه اوست. بقیه کتاب‌های او به ترتیب زمان نگارش «عقل و احساس»، «منسفیلد پارک»، «اما»، «نورثنگرابی» و «ترغیب» هستند.

بهترین ترجمه رمان عاشقانه غرور و تعصب

مطابق معمول در بازار کتاب ایران ترجمه‌های متعددی از این اثر عاشقانه کلاسیک موجود است؛ اما بدون شک بهترین ترجمه کتاب «غرور و تعصب» ترجمه «رضا رضایی» است که «نشر نی» آن را با آراستگی به چاپ رسانده است.

عشق در سال‌های وبا: عاشقی با طعم رئالیسم

عشق در زمان وبا

یکی دیگر از رمان‌های پرطرفدار در فهرست کتاب‌های ماندگار عاشقانه، کتاب «عشق در سال‌های وبا» نوشته «گارسیا مارکز» است. «خوزه گارسیا مارکز» در سال 1927 در کلمبیا به دنیا آمد. او نویسنده، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی بود. فعالیت روزنامه‌نگاری او بسیار به نویسندگی و سبک‌کارش که رئالیسم جادویی است، کمک کرده است. مارکز در سال 1982 برای نگارش رمان «صدسال تنهایی» برنده‌ی جایزه «نوبل ادبیات» شد. داستان کتاب «عشق در سال‌های وبا» درباره دو جوان عاشق است. هنگامی «فرمینا» معشوقه داستان یک پزشک ثروتمند رتبه فلورنتینوی عاشقش ترجیح می‌دهد. عشقی که برای فلورینتینو بیش از پنجاه سال به طول می‌انجامد. داستان کتاب شبکه پیچیده‌ای از حوادث و اتفاقاتی است که با مناسبات عجیب و ارتباطات تودرتوی شخصیت‌های داستان پیش می‌رود. کتاب عشق در سال‌های وبا نخستین بار در سال 1985 به زبان اسپانیایی چاپ شد.

بهترین ترجمه رمان عاشقانه عشق در سال‌های وبا

از این کتاب جاودانه مارکز هم ترجمه‌های زیادی در ایران موجود است، اما بی‌گمان بهترین ترجمه این کتاب ترجمه «بهمن فرزانه» است که به‌وسیله انتشارات «ققنوس» و بانام «عشق در زمان وبا» و با بهترین کیفیت ممکن چاپ‌شده است. گفتنی است همین مترجم بهترین ترجمه رمان جاودانه «صدسال تنهایی» را هم انجام داده است.

چشم‌هایش: عشق با طعم سیاست

چشم هایش

در دنیای رمان، رمان عاشقانه ایرانی نیز وجود دارد که یکی از جدی‌ترین آن‌ها رمان عاشقانه سیاسی، اجتماعی «بزرگ علوی» نویسنده شهیر ایرانی است. «بزرگ علوی» سال 1282 در تهران متولد شد و مانند بسیاری از نویسندگان و روشنفکران زمانه خویش به جریانات چپ و کمونیسم علاقه‌مند شد و از مؤسسان حزب توده شد. مرامی که تا پایان عمر به آن وفادار ماند. داستان کتاب «چشم‌هایش» که شرح خفقان دوران رضاشاهی است، روایت زندگی استاد ماکان، نقاش و مبارز سیاسی دوره پهلوی اول است. روای داستان ناظم مدرسه و مدیر نمایشگاه استاد است که احتمال می‌دهد راز مرگ استاد ماکان دریکی از تابلوهای استاد است. تابلویی که خود ماکان نام چشم‌هایش را بر آن گذاشته بوده است. ناظم به‌شدت در تلاش است زن تصویر شده درون تابلو را پیدا کند و این خود سرآغاز ماجراست. علوی در چشم‌هایش اوضاع پریشان حکومت دیکتاتوری رضاشاه را بر اساس زندگی شخصیت فرنگیس قهرمان زن داستان روایت می‌کند و زوایای پنهان روانی و ذهنی شخصیت فرنگیس را نشان می‌دهد. از زمان انتشار رمان همواره توجه به ارجاعات فرا متنی این اثر موردتوجه بوده است تا آنجا که عده‌ای شخصیت استاد ماکان در رمان را با استاد کمال‌الملک نقاش مشهور و گروهی دیگر او را با تقی آرانی از سران حزب توده تطبیق داده‌اند. رمان چشم‌هایش توسط انتشارات نگاه بارها و بارها در قطع‌های مختلف به چاپ رسیده است.

من پیش از تو- عشق با طعم پایان تلخ

من پیش از تو

آخرین کتابی که در این مجموعه معرفی می‌کنیم رمان بزرگسال عاشقانه و پرفروش من پیش از تو نوشته نویسنده انگلیسی جوجو مویز است. با جرات می‌توان اذعان کرد که یکی از رمان‌های پرطرفدار در این سال‌ها نوشته‌های مویز نویسنده، روزنامه‌نگار، فیلم‌نامه‌نویس و متولد سال 1969 است. او جز معدود نویسندگانی است که موفق شده است دوبار جایزه‌‌ سال رمان عاشقانه را از انجمن نویسندگان رمان‌های عاشقانه دریافت کند. من پیش از تو داستان «ویل ترینر» جوان ثروتمند و موفقی است که براثر تصادف با موتورسیکلت فلج می‌شود. او که مردی اجتماعی، ورزشکار و ماجراجو بوده مجبور به خانه‌نشینی و استفاده از صندلی چرخدار می‌شود. ویل که هم‌زمان با این حادثه با بی‌وفایی نامزدش هم مواجه شده، بسیار تلخ، ناامید و افسرده می‌شود. در این میان «لوییزا کلارک» دختر فقیر و جوانی که شغل قبلش را ازدست‌داده پرستار وی می‌شود. لوییزا آهسته‌آهسته به ویل علاقه‌مند می‌شود و برای اینکه او را از این حالت یاس نجات دهد تلاش بسیاری می‌کند؛ اما ویل تصمیم خود را گرفته است و تلاش‌های لوییزا بی‌نتیجه می‌ماند و مخاطب با پایانی تلخ و متفاوت مواجه می‌شود. کتاب من پیش از تو اولین کتابی است که از جوجو مویز به فارسی ترجمه‌شده است.

بهترین ترجمه رمان من پیش از تو

اگر بخواهیم درباره جریان ترجمه‌های موازی در کشورمان نمونه‌ای بیاوریم آثار «جوجو مویز» بهترین مثال‌های این ماجرای تلخ هستند. پس‌ از اینکه انتشارات آموت کتاب‌های جوجو مویز را برای اولین بار به فارسی منتشر کرد و در ایران هم مثل اکثر نقاط جهان با استقبال زیاد خوانندگان مواجه شد، سیل ترجمه و شبه ترجمه و رونویسی آثار مویز در میان ناشران بازاری و غیرحرفه‌ای به راه افتاد، اما کمان بهترین ترجمه آثار مویز ترجمه‌های مریم مفتاح از انتشارات آموت هستند.

کلام پایانی

دنیای رمان جهان نامحدودی است هرچند گفته شد بعد از رمان صدسال تنهایی دیگر رمانی وجود ندارد و هرچه نوشته شود تکرار است؛ اما هم‌چنان رمان‌های عاشقانه طرفداران خاص خود را دارند. جهان ادبیات بدون رمان عاشقانه معنایی ندارد و بازار کتاب بدون این ژانر مزه‌ای نخواهد داشت. فرقی هم نمی‌کند رمان خارجی است یا ایرانی. مخاطب داستان‌های عاشقانه تنها مزه و هیجان عشق را دوست دارد و همین سحر و رمز عشق است که مخاطب را به‌دنبال خود می‌کشاند. اما این عاشقانه دوست داشتن رمان‌های عاشقانه موجب می‌شود مخاطب هر زمانی را خریداری کند. حتی رمان کوتاه که گاه نشانی از رمان‌های کلاسیک عاشقانه ندارد، فروش بسیار بالایی دارد.

برای آنکه این اتفاق برای شما تکرار نشود بهتر است با کارشناسان ما مشورت کنید. فراموش نکنید ارسال کتاب رایگان به سراسر کشور در ساربوک همچنان فعال است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion