(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
کادوی مناسب برای روز پدر

کادوی مناسب برای روز پدر

شما در این روز با تهیه کادوی مناسب و تدارک جشنی کوچک اما گرم و پرشور می‌توانید هم عشق خود را نسبت به پدر یا همسرتان بیان کنید و هم به او یادآوری کنید که برایتان خیلی مهم و محترم است و با یک کادو قدردان حضور و حمایت‌هایش هستید. بعد از توضیحاتی دربارۀ روز پدر، ساربوک پیشنهادهای خود را برای تهیۀ یک کتاب مناسب جهت هدیه دادن به پدر مطرح می‌کند. با ما همراه باشید.

قبل از ورود به بحث می‌خواهیم کمی دربارۀ ویژگی‌های روان‌شناختی مردان صحبت کنیم:

مردان موجوداتی شبیه به زنان و درعین‌حال متفاوت با آن‌ها هستند؛ یعنی هم مثل زنان نیاز به توجه، ستایش و دریافت محبت دارند و هم به دلیل تمایل بسیار به دو امر «احترام» و «حامی بودن»، در دریافت نیازهایشان، درخواست‌های متفاوتی دارند.

با تمام حرف و حدیث‌هایی که دربارۀ پیچیدگی شخصیت زنان می‌شنویم، باید بگوییم انتخاب روش درست برای پاسخگویی به نیازهای مردان، کار آسانی نیست؛ چون مردان معمولاً علاقه ندارند که نیازهای درونی‌شان را به‌صورت مستقیم مطرح کنند؛ مخصوصاً نسبت به زنان زندگی‌شان و دلیلش هم آن است که آن‌ها زنان زندگی‌شان (مادر – همسر – خواهر – دختر) را تحت حمایت خود می‌دانند و نگران کردن آن‌‌ها را خارج از چارچوب وظایف مردانۀ خود می‌دانند؛ اما این به این معنا نیست که آن‌ها بی‌خیال رفع نیازهایشان می‌شوند. اینجاست که شما باید با توجه به روحیات مردانه آن‌ها در مواقع مناسب، سعی کنید نیازهای عاطفی آن‌ها را پاسخ بگویید.

یکی از آن مواقع مناسب همین روز پدر یا مرد است.

آیین روز پدر در ایران

روز پدر در ایران مصادف با ولادت امام علی (ع) در 13 رجب به سال قمری است. این مناسبت در تاریخ شمسی هرسال جابه‌جا می‌شود و در سال 1400 در روز سه‌شنبه 26 بهمن‌ماه، روز پدر خواهد بود.

نهاد خانواده در فرهنگ ایرانی اسلامی اهمیت ویژه‌ای دارد و همین‌طور پدر در خانواده در جایگاه رییس و حامی فرزندان و همسر است؛ به‌همین دلیل ایرانیان در این روز جشنی سراسری در خانواده‌هایشان دارند.

در این روز فرزندان به دیدار پدرانشان می‌روند و هدایایی برایشان تهیه می‌کنند؛ اما اگر بخواهیم منصف باشیم، باید بگوییم که شور و هیجان برگزاری جشن روز پدر به‌اندازۀ روز مادر نیست؛ تاجایی‌که بعضی از آقایان فداکار اصلاً انتظار کادو ندارند؛ درحالی‌که دو هفته قبل از روز پدر، روز مادر بوده و آن‌ها کادویی برای همسر یا مادرشان تهیه کرده‌اند .

کادوی روز پدر

خرید جوراب در روز مرد، تقریباً به یک شوخی جدی در دورهمی‌های ایرانی تبدیل شده است؛ حالا چرا جدی؟ چون تا چند سال پیش واقعاً این اتفاق می‌افتاد؛ اما در سال‌های اخیر توجه مردم به این روز بیشتر شده و تلاش می‌کنند کادویی مناسب با شأن پدر و البته بودجه خود تهیه کنند.

این را هم اضافه کنیم که گاهی مردان هم ترجیح می‌دهند کادوی ارزانی دریافت کنند؛ چون به‌نوعی پول آن کادو غیرمستقیم از جیب خودشان می‌رود ؛ برای همین است که ساربوک یک‌راست به سراغ انتخاب کتاب برای کادوی روز پدر می‌رود؛ چون کادویی به‌صرفه و درعین‌حال مفید است و نشان‌دهنده ارزش و احترامی است که برای طرف مقابلتان قائل هستید.

راستش را بخواهید خیلی نباید تحت تأثیر فداکاری‌های پدر یا همسرتان دربارۀ کادو باشید؛ مثلاً اینکه می‌گویند: این قرتی بازیا چیه؟ من حوصله این بچه‌بازیا رو ندارم یا اینکه می‌میرید پول تو جیبتون باشه، حتماً باید خرجش کنید و ... . همان اول کار حرف درست را ساربوک به شما گفت: آن‌ها هم نیازهای عاطفی‌ دارند؛ اما مطرحش نمی‌کنند؛ مثلاً باوجوداینکه او می‌خواهد به این قرتی‌بازی‌ها بی‌توجه باشد، شما اصرار به خوشحال کردنش داشته باشید، حسابی کیف می‌کند و خوشحال می‌شود.

قبل از معرفی کتاب‌ها بیایید کمی بیشتر دربارۀ تاریخچه روز پدر بدانیم.

تولد حضرت علی (ع)

امام علی (ع) از خاندان معروف بنی‌هاشم بود و در مکه به‌دنیا آمد. روایت‌های قابل‌اعتماد بسیاری می‌گویند که میلاد ایشان در خانه کعبه انجام شد و فاطمه بنت اسد، مادر امام علی، ایشان را در درون خانۀ کعبه به دنیا آورد و درحالی‌که ایشان را در آغوش داشت و در مقابل نگاه‌های متعجب دیگران از کعبه خارج شد.

امام علی تحت تربیت و پرورش نبی اسلام (ص) بوده‌ است و پیامبر همواره او را یار و یاور همیشگی خود می‌‌خواند و ولایت حکومت اسلامی را به ایشان واگذار کرد. امام علی بعد از پیامبر، پدرانه پای اسلام ایستادند و به همین دلیل ایرانیان هرساله سالروز تولد ایشان را جشن می‌گیرند و این روز را «روز مرد» و «روز پدر» نام گذاشته‌اند.

پیشینۀ روز مرد در میان زرتشتیان

در آیین زرتشتی برخلاف روز مادر، روز مشخصی برای روز مرد یا پدر وجود ندارد؛ اما موبدان زرتشتی، روز شهریورگان را روز مرد نام‌گذاری کرده‌اند؛ این روز نماد محصول و باردهی، تلاش اقتصادی و نیکی و راستی است که بهترین زمان برای نکوداشت مقام مرد و پدر به نظر می‌آید. روایتی هم هست که کوروش کبیر، در این روز به پادشاهی رسید.

روز جهانی مرد

از سال 1992 در نوزدهم ماه فوریه، روزی به نام روز مرد انتخاب شد که کم‌کم جنبۀ بین‌المللی یافت و در بسیاری از کشورها مرسوم شد.

در این روز به‌طور ویژه به موضوع سلامت روانی مرد و معرفی ویژگی‌های مثبت مردان پرداخته می‌شود و همایش‌ها و سمینارهایی برای این کار برگزار می‌شود.

برای روز پدر، چه کتابی کادو بدیم؟

همان‌طور که گفتیم یکی از بهترین کادوها برای روز پدر باتوجه به ویژگی‌های روان‌شناختی آن‌ها، کتاب است؛ اما سؤال بعدی این است که چه کتابی را به پدرمان هدیه کنیم؟

شما می‌توانید با کلیک روی دسته‌بندی‌ موضوعی فروشگاه اینترنتی ساربوک، کتابی را که موردعلاقه همسر یا پدرتان هست یا دغدغه ذهنی یا کاری این روزهایش است، انتخاب و تهیه کنید؛ اما اگر تصمیم‌گیری برایتان سخت است، حتماً در همین یادداشت پیشنهاد ساربوک را بخوانید:

1. داستان و رمان

- رمان تاریخی

نامیرا نوشتۀ صادق کرمیار (دربارۀ واقعۀ عاشورا)

- رمان سیاسی

ظلمت در نیمروز نوشتۀ آرتور کستلر (دربارۀ یکی از رهبران انقلاب کبیر روسیه)

- داستان کوتاه

رویای آدم مضحک نوشتۀ فئودور داستایفسکی

- رمان اجتماعی

قربانی نوشتۀ جویس کرول لوتس

- شاهکارهای داستانی

صد سال تنهایی نوشتۀ گابریل گارسیا مارکز

2. کتاب‌های تاریخی

انسان خردمند نوشتۀ یووال نوح هراری

3. کتاب‌های اجتماعی و سیاسی

زمینه‌های اجتماعی انقلاب ایران نوشتۀ حسین بشیریه

جستارهایی دربارۀ توطئه در ایران نوشتۀ یرواند آبراهیمیان، احمد اشرف، همایون کاتوزیان

4. کتاب‌های مدیریت و اقتصاد

کار عمیق نوشتۀ کال نیوپورت

همانند سرمایه‌گذاران بزرگ فکر کنید نوشتۀ کالین نیکلسون

چند نکته:

- شاید مردی که شما می‌خواهید برایش کادو بخرید، اهل مطالعه باشد و کتاب خاصی برای مطالعه در آینده مدنظر داشته باشد، با سرچ در سایت ساربوک، آن را پیدا کنید.

- معیار معرفی کتاب‌ها، ویژگی‌های عمومی روان‌شناختی مردان است؛ اما لازم است بدانید که هرکدام از این کتاب‌ها، بهترین‌ها در موضوع خود هستند و حتماً در بین زنان تحصیل‌کرده هم خوانندگانی دارند.

- یادتان باشد! کتابی نخرید که حرف دلتان را غیرمستقیم به مرد خانه بگوید. این کادو برای تقدیر از تمام زحماتی است که او برای شما کشیده و تمام محبت‌هایی که به شما کرده. فکر خوبی است که برای حل مشکلات پدر یا همسرتان، کتابی برایش بخرید ولی نه در روز مرد؛ این روز مخصوص اوست.

نویسنده: فاطمه لطفیان

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion