(031) 55 995 به فروشگاه اینترنتی ساربوک خوش آمدید
صفحه اصلیدسته بندی هانویسندگانوبلاگهمکاری با مادرباره ماتماس با ما
مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری سال 1399

مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری سال 1399

در این مقاله ما با نگاهی به یک‌سال گذشته، تاثیر کرونا در چهار گروه ، هنرهای تجسمی، موسیقی، سینما و تئاتر را بررسی کرده ایم. تلاش بر آن بوده که گزارشی از از رویدادهای فرهنگی سال گذشته ارائه بدهیم و تصویر دقیق‌تری از سال سیاه کرونایی ترسیم کنیم.

ما بخشی از تاریخ هستیم، تاریخی که گویا هر صد سال یک‌بار تکرار شده است. هنر یکی از ابزار بیان احساسات آدمیان با مرگ و بیماری بوده است. رمان «عشق در سال‌های وبا» و «طاعون» از جمله معروف‌ترین آثار ادبی در جهان است که به یک بیماری و تاثیر آن بر جامعه بشری می‌پردازد.

هرچند کشور ما نیز همیشه درگیر همه‌گیری بوده است؛ اما هیچ‌ اثر هنری وجود ندارد که به شرح آن دوران بپردازد، هر چند تاریخ‌نگاری‌هایی شده است اما کمتر در آثار ادبی شاهد روایت یک همه‌گیری هستیم.

در حال حاضر که نگارش این مقاله انجام می‌شود کمتر اثر مکتوبی درباره کرونا و نمایش آن‌چه بر ما می‌گذرد وجود دارد.

در این مقاله ما با نگاهی به یک‌سال گذشته، تاثیر کرونا در چهار گروه ، هنرهای تجسمی، موسیقی، سینما و تئاتر را بررسی کرده ایم. تلاش بر آن بوده که گزارشی از از رویدادهای فرهنگی سال گذشته ارائه بدهیم و تصویر دقیق‌تری از سال سیاه کرونایی ترسیم کنیم.

فروردین: شوک، ترس، وهم، انزوا و تعطیلی

هنرمند همیشه سوار بر اسب خیال در حال ترک‌تازی است. هیچ مرزی برای خود قائل نیست، آن‌چه عنان را از دست او می‌گیرد مرگ است. هنرمند تا لحظه مرگ در حال آفرینش است و حالا مرگ در یک قدمی او ایستاده است. او هیچ تعریفی از مرگ این‌چنینی ندارد؛ تنها می‌داند که باید به قرنطینه برود؛ اما این‌بار تنهایی برای او نه تنها محل رویش هنر نیست بلکه محل ترس است.

نوروز برای اولین‌بار تلخ و ترسناک است. همه چیز تعطیل است. مردم دور از هم هرگاه با ارتباط تصویری آرزوی سلامتی برای یکدیگر می‌کنند.اما ..

تئاتر: 6 فروردین «روز ملی نمایش» بدون هیچ مراسمی تنها با پیام وزیر ارشاد پایان یافت. این در حالی است که چند روز مانده به آغاز سال اکبر زنجانپور از پوستر روز ملی نمایش آن هم در خانه تئاتر رونمایی کرده است. تئاتر زنده‌ترین هنر جهان، چاره‌ای جز تعطیلی ندارد. تنها «مبارک» است که روی پوستری از مردم می‌خواهد در خانه بمانند.

سینما: سرنوشت بهتری نسبت به تئاتر ندارد، اما سینما این فرصت را دارد که به‌صورت آنلاین اکران شود. اکران آنلاین فیلم "خروج" اولین تجربه اکران برخط یک فیلم سینمایی در ایران است. تجربه‌ای به نسبت موفق که تهیه‌کنندگان فیلم‌های دیگر را نیز ترغیب به استفاده از این امکان می‌کند.

هنرهای تجسمی: تعطیلات نوروز فرصت دوباره‌ای بود تا مردم با هنرهای تجسمی از موزه‌ها وگالری‌ها تا کارگاه‌های نوروزی آشنا شوند و با مجسمه‌سازی، نقاشی، خوشنویسی و... آشتی موقتی کنند که کرونا همه را بلعید.

موسیقی: اوضواع و احوال بهتری نسبت به سایر حوزه‌ها دارد و کمی حالش بهتر است، هرچند خبری از برگزاری کنسرت‌های خوانندگان مانند هر سال نیست؛ اما شبکه‌های اجتماعی توانسته‌اند تا حدودی جای خالی کنسرت‌ها را پرکنند. اعضاء ارکستر سازهای ملی در فرودین 99 کنسرتی را در خانه ضبط کرده و بر روی شبکه‌های اجتماعی قرار دادند. پیوند تکنولوژی و هنر، تا حدی سبب آرامش فکری مردم هنردوست می‌شود.

اردیبهشت:

موج کرونا کمی فرو خوابیده ؛ اما هشدارها درباره مواج بودن دریا، همه‌گان را به ترس انداخته است، بیشتر از همه، هنرمندان که رزقشان در اجرای هنرشان است و فعلا همه‌چیز تعطیل است.

سینما: در حالی‌که جشنواره کن مراسم خود را به عقب می‌اندازد، سینماداران ایرانی در نامه‌ای از وزیر ارشاد درخواست می‌کنند تا سینماها دائر شوند. همه اکرآن‌ها متوقف و چراغ سینما خاموش است.

هرچند بسیاری از هنرمندان وضع مالی مناسبی ندارند؛ اما برخی از هنرمندان به‌واسطه بالا بودن مخاطبانشان، توانستند درآمد خوبی حتی در دوران کرونا کسب کنند؛ «نوید محمدزاده» یکی از آن‌ها بود. او که همیشه پیشنهادات زیادی داشته است علاوه بر حضور در تیزر تبلیغاتی، کتاب «هیچ دوستی به جز کوهستان» اثر جنجال برانگیز بهروز بوچانی را نیز خواند که با استقبال مناسبی نیز در فیدیبو مواجه شد.

اکران فیلم‌های آنلاین در اردیبهشت ماه نیز ادامه پیدا کرد. فیلم «طلا» ساخته رامبد جوان، فیلم «جهان با من برقص» ساخته سروش صحت در ماه اردیبهشت اکران شد.

تئاتر: همچنان آرام و ساکت است و هیچ مراسمی در آن برگزار نمی‌شود. اولین نمایش آنلاین با بازی نوید محمدزاده برگزار می‌شود و دیگر هیچ.

هنرهای تجسمی نیز مانند تئاتر در سکوت و هراس از مرگ روزگار می‌گذراند.

موسیقی اما همچنان برقرار است، ارتباط مخاطب با موسیقی از دیرباز دور از ارکسترها و جشنواره‌ها نیز بوده است؛ برای همین به‌راحتی هر نوع پخش موسیقی با استقبال مخاطبان روبرو می‌شود. کیهان کلهر، گروه رستاک و سامان احتشامی از جمله موزیسین‌هایی هستند که به اجرای مراسم برخط پرداختند.

مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری

خرداد:

سه ماه گذشته است؛ اما کرونا همچنان ادمه دارد. هرچند احتمال می‌رود با شروع فصل تابستان کرونا نیز تمام شود؛ اما شروع پیک کرونا در خوزستان نشان می‌دهد نادانسته‌ها درباره کرونا بیش از دانسته ها است.

سینما: اکران آغاز می‌شود. سینما در شهرهایی که گزارش بیماری کمتر شده است دائر خواهد بود. این خبری بود که معاونت سینمایی وزیر ارشاد داد. خبری که هیچ‌کس منتظرش نبود، درگذشت محمدعلی کشاورز بود. استاد محمدعلی کشاورز نقش‌های ماندگار زیادی بازی کرده بود. هزاردستان، پدرسالار، آتش بدون دود و دایی‌جان ناپلئون بخشی از هنرمندی او در عرصه بازیگری است.

مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری

تئاتر:

تئاتر خیابانی از 21 خرداد با شعار" من، تو، ما/ تئاتر، زندگی، کرونا" آغاز به‌کار کرد. تئاتر احیاء می‌شود. سالن‌های تئاتر ضدعفونی می‌شوند. سام مندس کارگردان آمریکایی برای نجات سالن‌های تئاتر درخواست داد سرویس‌های آنلاین سینما از تئاتر حمایت کنند. کرونا مرز نمی‌شناسد. همه‌جا وضع یک‌سان است.

موسیقی: اکران آنلاین علیرضا قربانی و تارنوازی کیهان کلهر از مهم‌ترین رویدادها در خرداد 99 بود.

هنرهای تجسمی: مرگ توفیق، کاریکاتوریست پیش‌کسوت ایرانی مهم‌ترین خبر در خرداد 99 بود.

تیر:

ترس بین مردم کم شده است و مردم به زندگی با کرونا خو گرفته‌اند. حالا دغدغه ماسک زدن مردم است، هنرمندان در رأس افرادی هستند که از مردم می‌خواهند ماسک بزنند.

سینما: سینما همچنان در هاله‌ای از ابهام است با آن که «شنای پروانه» در حال اکران است؛ اما دیگر فیلم‌ها حاضر به نمایش در این شرایط نیستند. خبرهایی از برگزاری جشنواره فجر به صورت مجازی می‌رسد اما هیچ کس نه تایید می‌کند نه تکذیب.

• سیروس گرجستانی بازیگر خوب سینما به‌دلیل سکته قلبی درگذشت.

تئاتر: اوضاع برای تئاتر کمی بهتر شده است. اجرای نمایش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بعضی از سالن‌های نمایش تهران امکان‌پذیر شده است.

بعد از کنسل شدن جشنواره تئاتر خیابانی ، استان کردستان به همراه اداره کل نمایش استآن‌ها جشنواره تئاتر خیابانی ایران را در این استان برگزار کردند.

جشنواره سردار آسمانی نیز برای برگزاری جشنواره فراخوان داد.

اولین تئاتر آنلاین در کشور برگزار شد. با این‌که چند تئاتر ضبط و پخش شده بود، اما این‌بار اولین تجربه تئاتر برخط در کشور برگزار شد..

مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری

هنرهای تجسمی:

تیرماه برای هنرمندان هنرهای تجسمی با معرفی برگزیدگان جشنواره فجر سال قبل آغاز شد. ابراهیم حقیقی طراح جلد کتابهای "فرانی و زویی" و "یوزپلنگانی که با من دویده‌اند" و دبیر جشنواره، برگزیدگان را در یک ارتباط مستقیم از شبکه‌های اجتماعی معرفی کرد. قرار بود این مراسم در اسفند 98 برگزار شود؛ اما به‌دلیل کرونا این مراسم در تیرماه برگزار شد.

هفدهمین جشن تصویر سال نیز برگزیدگان خود را بعد از چندماه به شکل مجازی شناخت. مراسم اختتامیه به شکل آنلاین و با اجرای حبیب رضایی بازیگر برگزار شد.

مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری

برای اولین بار نمایشگاه خوشنویسی ایرانی در صفحه اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد در این نمایشگاه آثار بزرگانی چون احمد فلسفی، یدالله کابلی و محمد حیدری به نمایش درآمد.

•نام غلامحسین امیرخانی خوشنویس و صاحب آثاری چون راز خط، مشق نام لیلی در گنجینه زنده بشری ثبت شد.

موسیقی:

تیرماه نیز موسیقی، رنگ و بوی گذشته خود را دارد. کنسرت‌ها تعطیل است و هیچ نشانی از برگزاری یک رویداد موسیقی نیست، حتی کنسرت امید حاجیلی نیز بعد از یک هفته بلیط‌فروشی کنسل شد.

خوانندگی غلامرضا کویتی‌پور با یک دختر 13 ساله، زلزله ویرانگر موسیقی در تیرماه بود. حتی کنسرت آنلاین سالار عقیلی نیز آن‌قدر بازتاب نداشت که خواندن کویتی‌پور جلب توجه کرد.

مرداد:

تابستان به نیمه رسیده است اما کرونا تمام نشده است گرما هم بر این ویروس اثر ندارد و این حال همه را خراب کرده است به‌خصوص آن‌که مجددا خیز جدیدی از کرونا در کشور حس می‌شود.

سینما: اکران فیلم‌ها در سینماها کج دار و مریز ادامه دارد، در این میان بخش هنر و تجربه بیشترین منفعت را برده است و فیلم‌ها در حال اکران شدن هستند.

کرونا جان هنرمند عزیز دیگری را هم می‌گیرد. خسرو سینایی مستندساز بزرگ کشور بر اثر کرونا فوت می‌کند. خبر دیگری نیز داغ تازه‌ای بر دل هنردوستان می‌گذارد ماه‌چهره خلیلی نیز بر اثر سرطان فوت می‌کند.

جشنواره حافظ که زیرنظر موسسه دنیای تصویر برگزار می‌شود در مرداد ماه برگزیدگان خود را می‌شناسد. مهران مدیری، شبنم مقدمی، نوید محمدزاده برگزیدگان این جشنواره هستند. تصاویر برگزیدگان که بدون ماسک در کنار هم ایستاده بودند انتقادات زیادی را برانگیخت. این جشنواره بدون حضور تماشاگران و تنها با حضور برگزیدگان به‌صورت آنلاین پخش گردید.

موسیقی : جشنواره موسیقی ملی جوان نامزدهای برتر خود برای اجرا را انتخاب کرد. موسیقی همچنان پیشتاز در مراسم و جشنواره‌های برخط است.

اولین دور کنسرت آنلاین موسیقی از 16 تا 20 مرداد برگزار شد. در این دوره گرو‌های موسیقی نواحی به اجرای آثار خود پرداختند.

کیهان کلهر نیز در این ماه کنسرت شهر خاموش را به صورت آنلاین برگزار کرد.

هنرهای تجسمی: گالری‌های هنری نیز با شعار «گالری با ماسک» آغاز به‌کار کردند. نقاشی اعضاء کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان در مسابقه بین‌المللی محیط زیست ژاپن خوش درخشید و همه آثار صاحب نشان شدند.

مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری

تئاتر: چند تئاتر در سالن‌ها در حال برگزاری است. نوزدهمین مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان تئاتر نیز برگزار شد. این جشنواره به آثار منتقدین و نویسندگان و خبرنگاران حوزه تئاتر می‌پردازد و افراد برتر را در حوزه گزارش، ترجمه، عکس، مقاله، نقد و گفتگو معرفی می‌کند.

شهریور:

فصل عزای حسینی رسیده است. محرم نیز مانند هر سال نیست. همه چیز طبق شیوه‌نامه بهداشتی باید انجام شود. امسال مساجد عزادارای تعطیل است و این بهترین فرصت است تا هنرمندان برای انتقال مفاهیم عاشورا به میدان بیایند.

سینما:

چراغ سینما در حال روشن شدن است. جشنواره‌های سینمایی در حال فراخوان و اعلام داوارن بخش‌های مسابقه هستند.

جشنواره فیلم مقاومت داوران خود را معرفی کرد. پیام فضلی نژاد، ابوالفضل جلیلی،....از معروف‌ترین چهره‌ها در جشنواره هستند. جشنواره مقاومت امسال در دو بخش برگزار می‌شود، بخش اول سینمای ملی و بخش دوم که بخش اصلی مسابقه است، یک ماه بعد برگزار خواهد شد. هنوز زمان مشخصی اعلام نشده است.

تئاتر:

همچنان در حال تقلا برای زنده‌ماندن است. بعد از آن‌که نمایش بچه با بازی معتمدآریا به روی صحنه نرفت، نمایش‌های دیگری نیز اعلام انصراف کردند؛ اما این سبب نشد تا تئاتر تعطیل شود.

مجالس تعزیه با حضور بزرگان تعزیه در محوطه باز تالار وحدت اجرا شد.

جشنوراه نمایش عروسکی «مبارک» نمایش‌های پذیرفته شده برای جشنواره را معرفی کرد.

خبر دیگر ابن‌که بنیاد رودکی اعلام کرد که "نمایش موسیقی علمدار" با تهیه کنندگی پرویز پرستویی و با حضور هنرمندانی چون داریوش ارجمند، هادی حجازی و مهدی پاکدل به صورت آنلاین برگزار خواهد کرد. این نمایش با همکاری ارکستر سمفونیک تهران برگزار شد.

مجید مجیدی در نشست مطبوعاتی خبر از برگزاری «مسابقه سوگواره» فیلم کوتاه «سوگ در خانه» با حمایت دفتر آیت‌الله سیستانی خبر داد. او اشاره کرد که این جشنواره به مدت 40 شب با نمایش فیلم‌های کوتاه در بستر اپلیکیشن نماوا برگزار خواهد شد.

موسیقی:

ماه شهریور ماه خاموشی موسیقی ایران بود. به‌غیر از فوت چند هنرمند عرصه موسیقی و حال بد «خسروخوبان» هیچ خبر دیگری در موسیقی نیست.

هنرهای تجسمی: جشنواره روستا و عشایر دوستدار کتاب فراخوان طراحی پوستر داد. هر سال در کشور روستای دوستدار کتاب طی پروسه ای انتخاب می‌شود.

چهارمین دوره نشان عکس مطبوعاتی کشور به‌صورت آنلاین نیز برگزار شد.

مهر:

خیز جدید کرونا شروع شده است؛ اما موتور هنر تازه گرم شده است و جشنواره‌ها یکی یکی از راه می‌رسد.

سینما:

خبر برگزاری آنلاین «جشنواره حقیقت» خبری خوشحال کننده ویژه سینما دوستان بود. اگرچه سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه و جشنواره کودک اصفهان برگزار می‌شود؛ اما همچنان سینماها تعطیل است و فیلم‌ها فرصت اکران مانند زمان قبل از کرونا را پیدا نکرده‌اند.

مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری

خبر درگذشت "اکبر عالمی" منتقد سینما، همه را متأثر کرد. اکبر عالمی مجری برنامه هنر هفتم در دهه هفتاد بود. برنامه‌ای که مردم را با سینمای کلاسیک و افرادی چون هیچکاک،روسیلینی و دیگر بزرگان سینما آشنا کرد.

اکران سینما آنلاین در مهر نیز ادامه داشت، فیلم‌هایی چون "لتیان" و "بنفشه آفریقایی" با فروش نسبتاً قابل قبول به کار خود خاتمه دادند.

تئاتر:

دبیر جشنواره تئاتر مقاومت از برگزاری این مراسم به شکل آنلاین خبر داد. یکی از نمایش‌هایی که در مهرماه به روی صحنه رفت نمایش«مرثیه برای ژاله.م و قاتلش» بود این نمایش که به قول کارگردان آن، سیاسی‌ترین نمایش این سال‌ها است از مجموعه دیوان سومنات ابوتراب خسروی اقتباس شده است.

اتفاق دیگر مهرماه مجلس شبیه‌خوانی در برج آزادی بود. شبیه‌خوانی شاخه‌ای از تعزیه است که تلاش می‌شود افراد شبیه به واقعیت باشند.

هنرهای تجسمی:

بعد از نه سال دوسالانه نقاشی کار خود را آغاز کرد. دو سالانه سرامیک نیز برگزار شد و امکان بازدید از این نمایشگاه به صورت 360 درجه برای علاقه‌مندان فراهم شد.

کتابهای نایاب فرهنگستان هنر به صورت الکترونیکی روی اپ طاقچه به صورت pdf قرار گرفت. خبری که در مهرماه علاقه‌مندان هنرهای تجسمی را غافلگیر کرد، خبر برگزاری نمایشگاه مینیاتور در ترکیه بود. با این‌که ایران، ترکیه، ترکمنستان و چند کشور دیگر تلاش می‌کنند هنر مینیاتور را به‌عنوان یک هنر جهانی به نام خود ثبت کنند، کشور ترکیه بزرگترین نمایشگاه مینیاتور را برگزار کرده است. این نمایشگاه خیزی برای ثبت این هنر ایرانی قلمداد شد. اینکه چرا ما نمی‌توانیم از داشته‌های خود به خوبی دفاع کنیم موضوعی بود که کارشناسان تنها در حد مصاحبه به آن پرداختند؛ کاری که بهتر از هر جای دیگری انجام می‌دهیم!

نقاشی جدید از بنکسی روی یکی از دیوارهای لندن همه توجهات را به خود جلب کرد. بازی کودکانه آخرین اثر بنکسی هنرمند ناشناس قرن بیستم است.

موسیقی:

مهرماه با موسیقی نامهربان است. شجریان، هزاردستان موسیقی دیده فرو می‌بندد و نه تنها دوست‌داران خود را بلکه هر کسی که یک‌بار ربنای شجریان را شنیده است در غم و ماتم فرو می‌برد. همه اخبار تحت تاثیر فوت مرحوم شجریان است.

مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری

آبان:

کرونا در اوج است. همه در التهاب و نگرانی به سر می‌برند؛ اما هنر زنده است و در روزهای سخت، این هنر است که مددیار روان رنجور انسآن‌ها است.

موسیقی:

خبرها همچنان بر مدار لغو و تعطیلی است. تنها خبر صدور مجوز برای تک‌ آهنگ‌ها و برنامه‌های آینده موسیقی به گوش می‌رسد؛ اما در این بین خرید دست‌خط بتهون به قیمت 375 هزار دلار در یک حراجی همه را غافلگیر کرد. در حالی که در گوشه‌ای از جهان یک کاغذ نه میلیارد تومان به فروش می‌رسد در ایران تمام مبلغی که به هنرمندان موسیقی پرداخته می‌شود، 320 میلیون تومان است. این خبر وقتی تراژدی می‌شود که نوازندگی یکی از بهترین ساکسیفونیست‌های ایرانی در خیابآن‌های استانبول در شبکه‌های اجتماعی پر می‌شود.

هنرهای تجسمی:

خبر حراج آثار سهراب سپهری، فرهاد مشیری، مسعود عربشاهی در حراج کریستینز لندن، مهم‌ترین خبر ماه آبان است که در این حوزه به گوش می‌رسد.

سینما:

فصل معرفی آثار سینمایی به مراسم اسکار است. در حالی‌که خبرهای ضد و نقیض از تعویق اسکار شنیده می‌شود؛ اما کشورها در زمان خود آثار برتر را به اسکار معرفی می‌کنند. از ایران نیز «خورشید» ساخته مجید مجیدی به اسکار معرفی می‌شود.

تئاتر:

حال و روز تماشاخانه‌ها خوب نیست. خبرها از تعطیلی قریب‌الوقوع تماشاخانه‌ها و سالن‌های تئاتر به گوش می‌رسد. مدیر تماشاخانه ملک اعتقاد دارد که اگر ده میلیارد تومان به تماشاخانه‌ها پرداخت شود مشکل حل خواهد شد.

خبر درگذشت کریم اکبری مبارکه آخرین پرده تلخ صحنه تئاتر آبان بود.

آذر:

تعطیلی‌های کرونا و قرنطینه، هیچ کجا را مانند هنر تعطیل نمی‌کند در حالی که بقیه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و حتی عزاداری‌های پرجمعیت با رعایت پروتکل‌ها! برگزار می‌شود. همه فعالیت‌های هنری تعطیل شده است. هنرمندان از بیکاری و وضع سخت زندگی شاکی هستند.

تئاتر

خبر دستفروشی هنرمندان تئاتر شوک‌ترین خبر ماه آذر بود. هرچند خبر برگزاری جشنواره عروسکی، جشنواره مقاومت و جشنواره فجر به گوش می‌رسد؛ اما بیشتر سالن‌ها تعطیل هستند و جز چند نمایش که به شکل آنلاین برگزار می‌شود خبر دیگری در این حوزه نیست.

جشنواره تئاتر مقاومت از روز 25 آذر به‌صورت آنلاین در حال برگزاری است تنها خبری که مشتاقان تئاتر این روزها دنبال می‌کنند.

سینما:

در حالی که قرار بود جشنواره حقیقت از روز 17 آذر برگزار شود اما به‌دلیل شرایط کرونایی جشنواره با هشت روز تأخیر برگزار شد.

برترین‌های جشنواره فیلم مقاومت پنجم آذر شناخته شدند. جشنواره مقاومت در دو بخش امسال برگزار شد که بخش دوم به آثار ساخته شده در سال 98 و 99 در حوزه مقاومت می‌پرازد.

آذر ماه تلخ سینمای ایران بود. کامبوزیا پرتوی، چنگیز جلیلوند و پرویز پورحسینی درگذشتگان سینما در ماه آذر هستند که بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند. خبرهای دیگر سینمایی آذر ماه، حول محور تولیدات سینمایی که کار خود را مجدداً شروع کرده‌اند می چرخد، «شیشلیک» و «زالاوا» از جمله فیلم‌هایی هستند که اخبار تولیدش به گوش می‌رسد.

مجله کایه دو سینما نیز لیست بهترین فیلم‌های سال 2020 را معرفی کرد. نکته جالب این لیست وجود دو فیلم کره‌ای در این لیست بود. سال قبل هم فیلم «انگل» توانسته بود نظرها را به خود جلب کند.

هنرهای تجسمی:

پرخبرترین ماه برای هنرهای تجسمی بی‌شک آذر ماه است. فراخوان عکس لباس اقوام، رونمایی از پوستر هفتمین جشنواره وقف، امید را در دل هنرمندان زنده کرده است.

داوران «جشنواره عکس خیام» معرفی شدند یک جشنواره بین المللی که داورانی از6 قاره دارد.

خبر جالب توجه این‌که یک تاجر آلمانی تابلوی از ایگو تانگی به ارزش نه میلیارد تومان را به اشتباه در سطل زباله انداخت!!

موسیقی:

شب یلدا همیشه بهترین زمان برای هنرمندان موسیقی بوده است که کنسرت برگزار کنند، اما کرونا این مجال را از آن‌ها گرفته است.

برای تداوم هنر و ارتباط مخاطب با هنر جشنواره موسیقی شب یلدا به صورت آنلاین و به همت ... برگزار شد.

کنسرت شب ایرانی 11 در روز 9/ 9/99 9 اثر از 9 هنرمند را در ساعت 9 شب برگزار کرد.

باب دیلن برنده جایزه نوبل ترانه‌سرا و خواننده آمریکایی حق کپی رایت ترانه‌های خود را صد میلیون دلار به شرکت یونیورسال فروخت از این معامله به عنوان بزرگترین معامله قرن موسیقی اسم برده می‌شود.

دی:

خوشبختانه کرونا سیر نزولی پیدا کرده است. جنب و جوش بیشتر شده است و در کنار این تحرک، هشدارها هم بیشتر و تندتر. قرار است واکسیانسیون شروع شود. جشنواره‌ها و رویدادهای هنری شتاب بیشتری پیدا کرده است. اما کرونا همچنان قربانی می‌گیرد.

هنرهای تجسمی:

اولین نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان کشور به صورت مجازی و با امکان فروش برگزار شد. در این نمایشگاه 30 هزار محصول از 31 استان کشور گردآوری شده است.

22 گالری در هفته اول دی ماه دایر هستند، عکاسی، ویدئو آرت، زیورآلات، مجسمه‌سازی و نقاشی از جمله هنرهایی است که هنرمندان آثار خود را برپا کرده‌اند.

حراج تهران هر گاه برگزار شده، جنجال و حاشیه متن اصلی خبر بوده است. فروش دوازده میلیاردی تابلو آیدین آغداشلو در حراج تهران جنجالی‌ترین خبر در دی‌ماه بود. جنجال از آن‌جا شروع شد که عده‌ای از بانوان ادعاهایی برای آزار جنسی علیه آیدین آغداشلو وارد کردند که جو متشنجی نیز در کشور به پا شد و جنبشی نظیر جنبش« می تو» در ایران شکل گرفت. رسم است در کشورهای دیگر در برابر چنین اتهاماتی، گالری‌ها و جشنواره‌ها از اکران آثار هنرمندان مورد اتهام خودداری می‌کنند؛ ولی در ایران این‌چنین نیست و تابلو آیدین آغداشلو 12 میلیارد فروخته شد!

مهمترین رویدادهای فرهنگی و هنری

موسیقی:

مجوزهایی برای برگزاری ارکستر در شهرهایی چون کیش و قشم داده شده است، نرخ بلیط کنسرت در جزیره کیش 350 هزار تومان اعلام شد. ارکستر سازهای محلی ایران در تالار وحدت اجرا شد؛ اما نمایش این ارکستر مثل همه مراسم موسیقی دیگر برخط برگزار شد. با اعلام خبر انتخاب آثار و گروه‌های سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، برگزاری این جشنواره استارت خورد.

هنرمندان جوان موسیقی همیشه بخشی از اخبار هنرهای موسیقی بوده‌اند در این میان خبر بستری و عمل جراحی قلب بابک جهان‌بخش و خبر بازدید صد میلیونی از آهنگ محسن یگانه در یوتیوب داغ‌ترین خبرها در ماه آذر بود.

تئاتر:

مراسم اختتامیه تئاتر مقاومت در دومین روز از دی‌ماه آغاز شد. جشنواره تئاتر فجر نیز آثار منتخب خود را شناخت، قرار است این جشنواره از 11 تا 21 بهمن برگزار شود. بعد از مدت‌ها کش و قوس قرار شد تئاتر شهر دارای حریم شود. حریمی که ساخت و ساز را هم در کنار تئاتر شهر شامل شود.

سینما:

خبر می‌رسد جشنواره پویانمایی تهران که قرار بود در اسفند 1399 برگزار شود به سال 1400 موکول شده است.

جشنواره عمار نیز با اعلام آثار مستند راه‌یافته به این جشنواره، آغاز به‌کار کرد.

در حالی‌که فیلم «کاناپه» کیانوش عیاری سال‌ها است که به دلیل استفاده زنان از کلاه‌گیس توقیف شده است. فیلم روزهای ابدی جواد شمقدری در تلویزیون در حالی پخش می‌شود که زنان از کلاه‌گیس استفاده کرده‌اند.

خبر جنجالی دیگر دی ماه، درآمد 200 میلیون دلاری نتفلیکس از اکران فیلم و سریال در سایت خود است. این درآمد شاید به اندازه تمام درآمد سینمای ایران در تمام سال‌های پیشین است.

بهمن:

بهمن ماه جشنواره‌های ایرانی است. تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و سینما است. کرونا باعث شد شکل برگزاری جشنواره‌های فجر متفاوت از هر سال باشد.

سینما:

هنرهای تجسمی: موزه هنرهای معاصر با برگزاری دو نمایشگاه رسماً آغاز به‌کار کرد، اگرچه در ماه‌های گذشته نیز خبر بازگشایی این جشنواره اعلام شده بود؛ اما به‌دلیل کرونا برگزاری نمایشگاه در این موزه به تعویق افتاده بود.

دهمین جشنواره مد و لباس فجر نیز آغاز به‌کار کرد.

هنوز از زمان دقیق برگزاری هنرهای تجسمی فجر خبری اعلام نشده است.

موسیقی:

چهاردهمین جشنواره موسیقی اقوام ایران زمین در گرگان برگزار شد. مراسمی که پاسداشت موسیقی کمتر شناخته شده ایران زمین است.

سی و ششمین مراسم موسیقی فجر نیز از 28 بهمن آغاز به‌کار کرد. خبر مجوز عرضه آلبوم حامد بهداد با واکنش تند بسیاری از کارشناسان روبرو شد. این‌که چرا بازیگران وارد چنین عرصه‌‌هایی می‌شوند سوالی است که کارشناسان در خبرگزاری‌ها درباره آن نوشته‌اند.

تئاتر:

جشنواره تئاتر کار خود را آغاز کرد مهم‌ترین رویداد تئاتر کشور با حضور 29 نمایش در بخش مسابقه اصلی کار خود را آغاز کرد. این جشنواره بر عکس جشنواره‌های دیگر امکان پخش آنلاین نداشته و تنها برای عده معدودی از تماشاگران اجرا می‌شود.

همزمان با جشنواره تئاتر فجر تلویزیون تئاتر نیز راه‌اندازی شد.

اختتامیه جشنواره فجر نیز با شناخت آثار برتر 20 بهمن پایان یافت.

سینما:

جشنواره فیلم کوتاه تهران اولین جشنواره مهم در ماه بهمن بود. این جشنواره در پردیس ایران مال برگزار شد.

جشنواره سی و نهم فجر در موعد مقرر برگزار شد. این جشنواره تحت تاثیر دو هنرمند و ورزشکار کشور قرار گرفت. علی انصاریان و مهرداد میناوند دو ورزشکار که دستی در هنر نیز داشتند به دلیل کرونا در زمان جشنواره فوت کردند.

علی انصاریان در جشنواره فجر دو فیلم داشت که متاسفانه نتوانست به تماشای فیلم خود بنشیند. عکس علی انصاریان در حال خواندن کتاب «زندگی در پیش رو» نوشته رومن گاری در شبکه‌های اجتماعی بیشترین بازدید را داشت.

جشنواره فجر سی و نه حاشیه‌های دیگری نیز داشت. از حذف فیلم «قاتل وحشی» تا جایزه نگرفتن بازیگرانی چون هدیه تهرانی حاشیه‌هایی بود که تا روز آخر به دنبال جشنواره می‌آمد.

یکی از نکات جالب جشنواره فجر اقتباس‌های سینمایی از کتاب‌های مشهور ادبیات بود.

فیلم «شیشلیک» اقتباسی آزاد از رمان 1984 است. فیلم «بی‌همه چیز» از نمایشنامه «ملاقات با بانوی سالخورده» و فیلم «رمانتیسم عماد و طوبا» برگرفته از رمان «سیر عشق» آلن دوباتن اقتباس شده است.

جشنواره فیلم فجر روز 22 بهمن به کار خود پایان داد؛ اما پروتکل‌ها به‌درستی رعایت نشد تا صدای اعتراض استاندار تهران شنیده شود.

به قلم: هادی خادم الفقرا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اطلاعات تماس

کاشان، میدان پانزده خرداد، فروشگاه ساربوک

واحد فروش 09120187055

info@sarbook.com

logo-samandehi
logo-Enamad
logo-ecunion