از کتاب قایقای کاغذی رونمایی شد

از کتاب قایقای کاغذی رونمایی شد

این کتاب شامل دو بخش ترانه ها و اشعار کلاسیک می شود و شاعر در بخش ترانه ها تلاش کرده است به آسیب های اجتماعی بپردازد.

خبرنگار: محبوبه قدیریان

 

مراسم رونمایی از کتاب «قایقای کاغذی» سروده نفیسه الماسی از نشر شاسوسا در سرای عامری ها برگزار شد.

در این مراسم استاد صائم کاشانی ضمن تمجید از حروف چینی جالب، کاغذ مرغوب و طرح جلد دل پسند کتاب و با ذکر نام تعدادی از عناوین اشعار گفت: چنانکه جان میلتون شاعر انگلیسی معتقد است از اسم شعری که شاعری انتخاب می کند می توان به درون شاعر پی برد. از نام های انتخابی متوجه می شویم که احساس شاعر در پستوی افکار زندانی نیست و شاعر اهل پرواز است. می خواهد نوجویی کند و از مدرنیته به پست مدرن راه بیابد.

او با اشاره به سخن پوشکین با این مضمون که شاعری که در جبلت شاعر باشد همواره در افکار و اندیشه هایش یاد خداست گفت: من بر آنم که خانم الماسی در جبلت و درونش عرفانی نهفته است که غالبا در سروده هایش ظاهر می شود و این عرفان چیزی است که در خانواده و اطرافیان او به چشم می خورد و در وجود پدر و مادر مهربان ایشان جاری و ساری است.

مصطفی جوادی مقدم، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان نیز با اظهار خوشبختی از وجود ناشران و علاقمندان به کتاب و شاعران و نویسندگان در کاشان و جاری بودن خون در رگ های فرهنگ این شهر درباره اوضاع مطالعه سخنانی گفت. وی با بیان اینکه از زمانی که کاشان در طرح پایتخت کتاب شرکت کرده است چند دقیقه ای به میزان مطالعه مردم کاشان افزوده شده  افزود: با این وجود آمار مطالعه ما با کشورهای پیشرفته قابل مقایسه نیست و برآیند کتاب نخواندن ها را می توان در کوچه و خیابان و رفتارهایی که کوچک و بزرگ از خود نشان می دهند مشاهده کرد.

نفیسه الماسی، شاعر این مجموعه شعری نیز با اشاره به دو بخش کتاب تحت عنوان ترانه ها و شعر کلاسیک گفت: سعی کردم در بخش ترانه ها به چیزهایی که امروزه باب شده و به خاطرش به سمت آسیب های اجتماعی می رویم بپردازم . دوتا از اشعار را هم به یکی از دوستان عزیزم که عاشقانه زندگی مشترکش به جدایی تبدیل شد تقدیم کرده ام.

او در ادامه تشریح کرد: این کتاب با ترانه توحیدی شروع و با ترانه توحیدی دیگری به پایان می رسد و در این میان سعی شده به آسیب های اجتماعی توجه شود. این کتاب با یک نگاه سطحی شاید به عشق زمینی محکوم شود و با کمی تامل می فهمیم که پای عشق به خدا و اشعار توحیدی در میان است.

در این مراسم پیام دکتر سید مهدی طباطبایی استاد دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی و از شاعران کشور نیز با این مضمون قرائت شد: مهمترین شاخصه شعرهای  ایشان این است که خود خودشان هستند و اشعار ایشان خالی از صداقت نیست.

سهایی از شاعران پیشکسوت کاشان نیز ضمن ارائه سخنانی درباره زبان فارسی و موردتهاجم قرار گرفتن آن گفت: جوانان ما باید نیروهای خود را در خدمت نیازهای امروز ایران به کار گیرند و در حمایت از زبان مظلوم فارسی بکوشند.

گفتنی است  مراسم نقد و بررسی این کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از طرف نشر شاسوسا روز پنج شنبه 14 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

 

کتاب فوق را می توانید از فروشگاه ساربوک، شعبه تلگرافخانه و یا به صورت غیر حضوری از اینجا تهیه فرمایبد.