دومین کارگاه آموزش مربیان باشگاه‌های کتابخوانی در کاشان برگزار شد

دومین کارگاه آموزش مربیان باشگاه‌های کتابخوانی در کاشان برگزار شد

در این کارگاه موضوعاتی همچون شیوه‌های ترویج کتاب خوانی، معیارهای ارزیابی و انتخاب کتاب و اهمیت قصه گویی و آشنایی با انواع کتاب برای کار با کودکان آموزش داده شد.

به نقل از ایسنا- منطقه اصفهان از کاشان، مصطفی جوادی مقدم در آیین آغاز دومین کارگاه آموزشی مربیان باشگاه های کتابخوانی در روز چهارشنبه اظهار کرد: تشکیل باشگاه‌های کوچک کتابخوانی، طرحی است که در جهت کمک به افزایش سرانه مطالعه میان کودکان و نوجوانان، تقویت فرهنگ گفت و گو، تقویت مهارت استدلال و افزایش قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود.

به گفته وی در نخستین سال برگزاری باشگاه‌های کوچک کتابخوانی، 133 باشگاه در کاشان تشکیل شد که دبستان دخترانه برکت به عنوان باشگاه برتر در مجموع دو هزار باشگاه کشور معرفی شد.

جوادی مقدم در ادامه گفت: با توجه به ارائه برنامه‌های مشارکت‌جویانه و مردمی و استفاده از ظرفیت‌های بومی در تدوین برنامه‌های ویژه پایتخت کتاب ایران، کاشان به همراه شهرهای زرند، شهرکرد، و اِوز به‌عنوان شهرهای خلاق در ترویج کتابخوانی معرفی شدند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان همچنین افزود: در اسفند سال گذشته، روستای علوی کاشان به همراه روستاهای فهلیان، خواجه جمالی، سردوش، گَزیر، رئیس‌آباد، درازی، طبر، قُباق تپه و فرّخ‌آباد به‌عنوان روستاهای دوستدار کتاب کشور از مجموع یک هزار روستای داوطلب معرفی شدند.

جوادی مقدم با اشاره به موضوعات این کارگاه اظهار کرد: در این کارگاه موضوعاتی همچون شیوه‌های ترویج کتاب خوانی با تکیه بر بیان تجربه‌های فردی و جمعی، معیارهای ارزیابی و انتخاب کتاب و اهمیت قصه گویی و آشنایی با انواع کتاب برای کار با کودکان آموزش داده می‌شود.

گفتنی است معرفی کتاب و ادبیات کودک، کارکرد و منافع قصه خوانی، موانع کتاب خوانی، شیوه‌ها و راهکارهای ترویج کتاب خوانی و مراحل راه اندازی یک باشگاه کتاب خوانی از دیگر موضوعاتی بود که در این کارگاه آموزش داده شد.

دومین دوره کارگاه آموزش مربیان باشگاه‌های کوچک کتابخوانی به مدت دو روز با حضور کارشناسانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد  که طی آن 60 نفر از فعالان حوزه کتاب کودک آموزش‌های لازم را فرا گرفتند.