مروری بر شماره چهاردهم مجله شهر کتاب

مروری بر شماره چهاردهم مجله شهر کتاب

در این شماره پرونده هایی درباره جیمز اولیس، آثار شاخص با موضوع تاریخ فلسفه غرب در ایران، اقتصاد هنر و حراج های هنری در ایران، شعر غریب ترکیه و ...وجود دارد.

به همت: محبوبه قدیریان- مهدی تسلطی

مجله «شهر کتاب»، ماهنامه ادبیات، هنرها، علم و فرهنگ به مدیرمسئولی مهدی فیروزان و سردبیری حسین فراستخواه است که از سوی مؤسسه فرهنگی شهرکتاب منتشر می شود و به واسطه کتاب به مظاهر و عناصر مختلف فرهنگ می پردازد. این مجله شامل مقالات، گزارش‌ها، و گفت‌وگوهایی در زمینه‌های ادبیات داستانی، نقد ادبی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، موسیقی، تاریخ شفاهی، علم و نظریه با موضوع محوری کتاب می شود و با تعریف موضوعات مختلف و تولید مطالب درباره آنها کتاب هایی را برای خواندن و دانستن بیشتر به مخاطبان خود معرفی می کند و خواننده را به منابع دیگر برای مطالعه بیشتر ارجاع می دهد.

شماره چهاردهم این نشریه شامل بخش های پیشخوان کتاب و نشر، ادبیات، ادبیات همسایه، هنرهای تجسمی، سینما، تاریخ و شهر کتاب می شود که در بخش ادبیات پرونده اصلی را به جیمز جویس، نویسنده اولیس اختصاص داده است و در کنار آن تاریخ بیهقی برای ایرانیان، ترجمه داستان قتل هابیل به روایت سیماخوس و ... نیز در این بخش وجود دارد.

در بخش ادبیات همسایه با عنوان «شعر غریب» در هشتمین سالگرد درگذشت شهرام شیدایی، شاعر و مترجم، و در صد و دومین سالگرد تولد ملیح جودت، یکی از سه ضلع مثلث غریب، نگاهی به شعر غریب ترکیه دارد.

همچنین برگزاری ششمین حراج تهران در دی ماه  گذشته، حجم هنگفت جابجایی پول در جریان خرید و فروش آثار هنری و انتشار کتاب هایی درباره اقتصاد هنر موضوع گزارش هایی در بخش هنرهای تجسمی در پرونده ای با نام «بازار بزرگان»  هستند. در بخش تئاتر نیز در پرونده «تئاتر و سیاست در انگلستان» به نمایشنامه های اواخر سده شانزدهم و دوره معاصر در انگلستان پرداخته شده است. در بخش سینما هم در پرونده ای با عنوان «بازگشت به کدام نادری؟» از منظر منتقدان هم عصر نادری، نویسنده و فیلم ساز  مطالبی در نقد و معرفی او می خوانیم.

در بخش علم  در پرونده «پیتزا محیط زیست با طعم سبزیحات» در مطلبی با عنوان شناخت نامه طبیعت ایران به چندی از آخرین و مهم ترین راهنمایان میدانی و اطلس های حیات وحش ایران پرداخته شده است.

در بخش علوم انسانی نیز پرونده ای با عنوان «از راسل تا راتلج» به آثار شاخص و تالیفی و ترجمه شده در ایران با موضوع تاریخ فلسفه غرب همچون تاریخ فلسفه کاپلستون و تاریخ فلسفه راتلج پرداخته است.

در بخش کتاب  و نشر با عنوان «در ستایش بالسامو»  محمد طلوعی در خاطره کتابی اش از آشنایی اش با کتابهای بالسامو می گوید و اینکه چطور با این کتابها آشنا شده است. رضا قیصریه از خاطرات دوران تدریس خود نوشته و سایه اقتصادی نیا به پدیده به اصطلاح نیم فاصله پرداخته است.

در بخش راهنمای کتاب نیز تازه ترین کتابهای منتشر شده معرفی شده است.

 مجله شهر کتاب را می توانید از فروشگاه ساربوک، شعبه تلگرافخانه و یا به صورت غیر حضوری از اینجا تهیه فرمایبد.