مروری بر شماره چهل و یک مجله اندیشه پویا

مروری بر شماره چهل و یک مجله اندیشه پویا

روشنفکران و افیون ناسیونالیسم، زندگی خصوصی آیت الله، نوبت عاشقی، کلوز آپ آقای کارگردان، ماجراهای یک تلگرام باز سیاسی، ماجرای برجام زنانه را در این شماره می خوانید.

به همت: محبوبه قدیریان

ماهنامه «اندیشه پویا» نشریه ای در حوزه علوم انسانی به مدیر مسئولی برات الله صمدی راد و سردبیری رضا خجسته رحیمی است که اغلب اعضای آن پیشتر در نشریاتی همچون مهرنامه و شهروند امروز مشغول به کار بوده اند. در این مجله موضوعات فرهنگی و سیاسی ایران  و جهان در قالب گفت و گو، میزگرد و ... در بخش‌‌هایی با عناوین رودررو، از چشم دوربین، یادداشت‌های تحلیلی، یک فنجان اسپرسو، مجله‌گردی، تاریخ شفاهی، فلسفه‌ی اخلاق و مطالعات فرهنگی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

41 امین شماره اندیشه پویا با تصویر جلدی از عزت الله فولادوند به همراه ترجمه وی از مقاله ای با عنوان «ناسیونالیسم» نوشته جرج اورول منتشر شده است و شامل مطالب خواندنی متنوعی است. از جمله: زندگی خصوصی آیت‌الله (گزارشی از آخرین روزهای زندگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی)‏،  ماجرای برجام زنانه: گفت‌وگو با شهین‌دخت مولاوردی معاون زنان رئیس‌جمهور، کلوز‌آپ آقای کارگردان: گزارشی از زندگی عباس کیارستمی، روشنفکران ناسیونالیسم: مقاله‌ای از جرج ارول به ترجمه‌ی عزت‌الله فولادوند، نوبت عاشقی: پرونده‌ای دربارۀ عشق، شکوه سیاسی پیشوا: نیم قرن پس از محمد مصدق و ....

در پرونده انتخاباتی این شماره، اندیشه پویا به بررسی نقاط ضعف و قوت دولت روحانی در چهارسال گذشته از دیدگاه صاحب نظرانی چون احمد پورنجاتی، صادق زیباکلام، صفایی فراهانی، فیض الله عرب سرخی و ... پرداخته است. مقاله ای از سعید حجاریان درباره پیوند پوپولیسم و فاشیسم هم از دیگر مطالب سیاسی این شماره به شمار می رود که در کنار آن، پنج اولویت رهبران جهان در سال آینده مورد بررسی قرار گرفته است.

در این شماره همچنین مریم شبانی در مطلبی با عنوان «من همان احمد لاینصرفم» به شرح گفتگو با احمد توکلی پرداخته است که در آن در مورد نقدهای خود به هاشمی رفسنجانی، نقد بر نظرات نیلی درباره طرفداری وی از اختلاف طبقاتی و دفاع او از خودش، تشکیل دیدبان شفافیت و عدالت برای مبارزه با فساد و دعوت از جریان مقابل برای حضور در آن و ... سخن گفته است.

مقاله «ناسیونالیسم» از جرج اورول با ترجمه عزت الله فولادوند به بهانه خیزش هویت خواهی و ناسیونالیسم در اروپا و آمریکا و تکیه سیاستمداران اقتدارگرا و پوپولیست در سال گذشته بر ناسیونالیسم انتخاب شده است. اورول در این مقاله به این امر می پردازد که  ناسیونالیسم چیست و چه افرادی را می توان ناسیونالیست خواند؟ و با کاویدن این ایسم ایدئولوژیکی زدگی آن را روایت و نقد کرده است و پیوند ناسیونالیسم با ایدئولوژی قرن بیستمی را نشانه گرفته است.

بحث درباره دستاوردهای معاونت زنان در چهارسال گذشته در گفتگو با شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده و بحث درباره اینکه آیا تلگرام فضای خوبی برای گفتگوهای سیاسی و فرهنگی است؟ در گفتگو با حمیدرضا جلایی پور، جامعه شناس نیز از دیگر مطالب خواندنی این شماره است.

همچنین در این شماره میزگردی با حضور حاتم قادری و هاشم آقاجری درباره کارنامه سیاسی دکتر محمد مصدق نیز با این سوال که آیا مصدق می تواند الگویی برای سیاست ورزی امروز ما باشد؟ به نقد و بررسی تیپ سیاسی مصدق پرداخته است.

پرونده ویژه این شماره با عنوان «نوبت عاشقی» درباره عشق است و شامل مقالاتی همچون عشق و مرگ از بابک احمدی، اخلاق عاشقی و ادب عاشقی از مصطفی ملکیان، از سرزمین سرابها  از داریوش شایگان، علم عشق از باربارا فردریکسون ، سفر از خوف به شادخواری از داریوش آشوری، عشق و معنای زندگی از سم کین، عشق و تجدد از رضا داوری اردکانی، عشق موجه، عشق ناموجه ترجمه مصطفی ملکیان، کلاس سنگی و پسرهایش از گلی ترقی، آن عشق ها از بلقیس سلیمانی، شاخ نبات از ناصر زراعتی و شور فناشدگی از شمس لنگرودی است.

بخش گزارش ویژه این شماره گزارشی از زندگی روزانه و روحیات شخصی آیت الله هاشمی رفسجانی به همراه روایت هایی از جزییات چند روز آخر اوست و در  دیداری با فاطمه هاشمی، دختر ارشد آیت الله به آخرین گفته های وی در خلوت خانواده می پردازد و در دیدار با رضا سلیمانی، مدیرکل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت، 48 ساعت پایانی در دفتر کار آیت الله هاشمی را به تصویر می کشد و در گفتگو با محمدرضا رجبی، منشی مخصوص سابق آیت الله، حقایقی را درباره ساختمان کوشک و استخر سعدآباد که ایشان در آن دچار عارضه قلبی شد بیان می کند. بخشی از این گزارش نیز به محرمانه های خاطرات هاشمی با روایت هایی از محسن هاشمی و نویسنده زندگی نامه آیت الله و بخشی هم به آخرین ملاقات همسایه و دوست آیت الله و خبر فوت وی اختصاص داده شده است.

«کلوزآپ آقای کارگردان» نیز گزارشی خواندنی از زندگی عباس کیارستمی بر اساس گفتگو با افرادی چون فرزند او بهمن کیارستمی، ابراهیم گلستان، ‌بهمن فرمان آرا، بهاالدین خرمشاهی، لیلی گلستان و ... است. در فصل هشتم این گزارش با عنوان «داستان یک خونریزی غریب» می خوانیم: «عباس کیارستمی که چند سال قبل جایی گفته بود "ما که تا آخر عمرمان کارهای ناتمام داریم، اگر قبل از اینکه کارهایمان تمام شود ما را ببرند، کمی ناخوشایند است" سرانجام در چهاردهم تیرماه 95 در سن 76 سالگی از دنیا رفت.» در این گزارش علاوه بر شرح زندگی سینمایی وی به آثار هنری غیرسینمایی وی از قبیل نقاشی، شاعری و هایکوهای ایرانی و ... و همچنین بخش کوتاهی از زندگی خانوادگی وی نیز پرداخته شده است.

«ترجمه می کنم تا خیال پردازی ام فروکش کند» نیز عنوان گفتگویی با ترانه علیدوستی در این شماره اندیشه پویا است که به بهانه ترجمه جدید او یعنی رمان تاریخ عشق انجام شده است و به چرایی و چگونگی علاقه مندی و روی آوردن به ترجمه و نقدهایی که در برابر دریافت جایزه کتاب فصل در بخش ادبیات خارجی و جایزه پروین اعتصامی به خاطر ترجمه کتاب رویای مادرم به او شده است پرداخته است. علیدوستی این گونه پاسخ می دهد: «هنوز ذهنیتی سنتی نه تنها در عمق روان توده مردم، بلکه میان نخبه های جامعه هم وجود دارد: به رغم ادعایشان هنوز هم بازیگر را دلقک می دانند. بازیگر نباید فعالیتی انجام دهد که حاکی از ادعا داشتن اش باشد و گرنه حرص در می آورد. اگر زن باشد که دیگر بدتر.»

 این شماره اندیشه پویا را می توانید از فروشگاه ساربوک، شعبه تلگرافخانه و یا به صورت غیر حضوری از اینجا تهیه فرمایبد.