نگاهی بر تغذیه در طب ایرانی اسلامی

نگاهی بر تغذیه در طب ایرانی اسلامی

گسترش روز افزون استفاده از گیاهان دارویی و همزمان سلب اعتماد گروهی از مردم از پزشکی مدرن، باعث اقبال عجیب ایشان به کتاب های طب سنتی شده است.

به قلم: علی سبزئی


کتاب تغذیه در طب ایرانی اسلامی
تالیف: غلامرضا کرد افشاری، حوریه محمدکناری، سیدسعیداسماعیلی و مریم مقیمی
 

گسترش روز افزون استفاده از گیاهان دارویی و مراجعه هر روز بیشتر مردم به طبیبان و متخصصان طب سنتی ایرانی و طب اسلامی همزمان با سلب اعتماد گروهی از مردم از پزشکی مدرن (گاه به علت خطاهای فاحش سهوی پزشکی و گاه به علت عدم مسئولیت پذیری و نبود وجدان کاری میان تعداد قلیلی از پزشکان) باعث اقبال عجیب و گاه باورنکردنی عامه مردم به استفاده از کتاب های طب سنتی شده است. گرمی و رونق شگفت‌انگیز این کتاب‌ها و انبوهی از کتاب سازی‌ها و رونویسی‌ها و مطالب خرافی بدون نظارت مراجع قانونی به اسم کتاب‌های طب سنتی چاپ و وارد چرخه توزیع می‌شود. همان‌گونه که این روزها عطارها هم دارو تجویز می‌کنند و سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های ماهواره‌ای هم از راه دور به درمان مردم مشغولند.

مجموعه ساربوک با توجه به رسالتی که بردوش خود می‌بیند تلاش می‌کند در زمینه تامین کتاب‌های طب سنتی معتبر با مشورت بزرگان طب سنتی کشور مجموعه‌ای از بهترین‌های این عرصه را عرضه نماید. نگارنده این سطور نیز که خود سال‌هاست دل در گرو این گونه درمان دارد و طی این مدت اطلاعات وسیعی در این حوزه کسب کرده و تلاش خواهد کرد بهترین‌های این حوزه را در مجموعه‌ای جامع و کاربردی به مخاطبین عزیز خود معرفی نماید.

کتاب تغذیه در طب ایرانی اسلامی یکی از مشهورترین وپرتیراژترین کتاب‌ها در این زمینه است.

آشنایی با ارکان و مزاج‌ها در طب سنتی ایران، مزاج غذا  ومصلحات آن،زندگی صحیح همراه با تغذیه‌، دستورات تغذیه‌ای برای هر مزاج، غذاهای مفید در درمان بیماری‌ها، دستور تهیه غذاهای سالم و مفید شامل انواع پلوها، خورش‌ها، انواع سوپ و آش‌،نوشیدنی، دسر و انواع سکنجبین و ماءالشعیر از جمله مهم‌ترین بخش‌های این کتاب است.

مولفان این کتاب با برسی ریزترین مسائل طب سنتی از قبیل شیوه دقیق شناخت طبایع و مزاج، بررسی مواد غذایی از نظر اثر و خاصیت همراه با مقایسه با دیدگاه‌های طب مدرن و نقد جدی و علمی انواع مواد غذایی و فرواردهای طب مدرن و نقد شیوه‌های درمان و همچنین نقد و بررسی شیوه‌های سبک زندگی مدرن این امکان را به مخاطبین خویش می‌دهند تا با مقایسه و بررسی دو شیوه مختلف درمان، تغذیه و سبک زندگی بهترین شیوه را برگزینند.

چاپ هفتادم کتاب تغذیه در طب ایرانی اسلامی را می‌توانید از فروشگاه ساربوک، شعبه تلگرافخانه و یا به صورت غیر حضوری از اینجا خریداری فرمایید.