اربعین حسینی

اربعین حسینی

باز هم در آستانه‌ی فرا رسیدن اربعین حسینی هستیم. بیستم صفر 61 هجری قمری، چهلمین روز شهادت سردار بزرگ اسلام حسین بن علی امام سوم شیعیان است.

ای غایب از نظر، نظری کن به خواهرت

زینب نشسته بر سر قبر مطهرت

یک اربعین گذشته ولی زنده ام هنوز

قامت خمیده آمده سرو صنوبرت

باز هم در آستانه‌ی فرا رسیدن اربعین حسینی هستیم. بیستم صفر 61 هجری قمری، چهلمین روز شهادت سردار بزرگ اسلام حسین بن علی امام سوم شیعیان است. مورخان گفته‌اند سنت زیارت اربعین توسط جابربن عبدالله انصاری از صحابی پیامبر بنیان گذاشته شد. وی و عطیه عوفی درست چهل روز بعد از شهادت امام حسین (ع) به زیارت تربت و قبر سیدالشهدا نائل آمدند. نقل است که در همان اربعین، کاروان اسرای اهل بیت (ع) در بازگشت از شام از کربلا گذشتند. تکریم این روز و احیای حادثه‌ی تاریخی عاشورا، رمز تداوم شعور عاشورایی در زمان‌های بعد بوده است.

پس از گذشت سال‌ها برماست که این روز و پیام آن را زنده نگه داریم. مهم‌ترین درس اربعین زنده نگه داشتن حقیقت و یاد شهداست که باید علی‌رغم سختی‌ها و خفقان حاکم از سوی قدرت‌های ستمگر احیا شود. باید فلسفه‌ی حقیقی قیام امام حسین (ع) را شناخت و آن را زنده نگه داشت.

به گفته‌ی رهبر معظم انقلاب: «اگر زینب ‌کبری ‌(س) و امام‌ سجاد (ص) در طول‌ آن‌ روزهای‌ اسارت‌ - چه‌ در همان‌ عصر عاشورا در کربلا و چه‌ در روزهای‌ بعد در راه‌ شام‌ و کوفه‌ و خود شهر شام‌ و بعد از آن‌ در زیارت‌ کربلا و بعد عزیمت‌ به‌ مدینه‌ و سپس‌ در طول‌ سالهای‌ متمادی‌ که‌ این‌ بزرگواران‌ زنده‌ ماندند- مجاهدات‌ و تبیین‌ و افشاگری‌ نکرده‌ بودند و حقیقت‌ فلسفه‌ی‌ عاشورا و هدف‌ حسین ‌بن ‌علی‌ و ظلم‌ دشمن‌ را بیان‌ نمی‌کردند، واقعه‌ی‌ عاشورا تا امروز، جوشان‌ و زنده‌ و مشتعل‌ باقی‌ نمی‌ماند.

آنچه‌ این‌ یاد را زنده‌ کرد، تلاش‌ بازماندگان‌ حسین ‌بن ‌علی‌(ع‌) بود. به‌ همان‌ اندازه‌ که‌ مجاهدت‌ سیدالشهدا و یارانش‌ به‌ عنوان‌ صاحبان‌ پرچم‌، با موانع‌ برخورد داشت‌ و سخت‌ بود، به‌ همان‌ اندازه‌ نیز مجاهدت‌ زینب (ع‌) و مجاهدت‌ امام‌ سجاد(ع‌) و بقیه‌ی‌ بزرگواران‌، دشوار بود. البته‌ صحنه‌ آن‌ها، صحنه‌ی‌ نظامی‌ نبود؛ بلکه‌ تبلیغی‌ و فرهنگی‌ بود. ما به‌ این‌ نکته‌ها باید توجه‌ کنیم.»

حرکت بزرگ شیعیان در سال‌های اخیر جنبش بزرگی است که می‌تواند پیام امام حسین (ع) و اربعین حسینی را به گوش جهانیان برساند. این روزها مردم زیادی از نقاط مختلف کشور عزیزمان ایران، و برخی نیز از کشورهای دیگر، در پیاده‌روی اربعین شرکت می‌کنند. اغلب زائران مسیر 80 کیلومتری نجف به کربلا را در مدت سه روز طی می‌کنند. دولت ایران در تلاش است تا مراسم اربعین حسینی را به طور مشترک با کشور عراق، به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار معنوی یونسکو ثبت کند.

امسال نیز زائران بسیاری عازم این راهپیمایی نمادین شدند و یاد و پیام شهادت حسین را زنده کردند.

 

نویسنده: کیانوش کارگر