آیا از نگرانی کلافه شده اید؟

آیا از نگرانی کلافه شده اید؟

آیا در زندگی خود احساس نگرانی شدیدی درباره روابط بین فردی، شغل، درآمد و ....دارید؟ آیا از این نگرانی و ترس و اضطراب کلافه شده اید و به دنبال راه حلی برای کاهش نگرانی و رسیدن به آرامش بیشتر دارید؟

به قلم: محبوبه قدیریان

اکثر مردم در زندگی با مسائل و موقعیت هایی مواجه می شوند که برای آنها نگرانی هایی ایجاد می کند. گاه این نگرانی ها آنقدر شدید می شود که زندگی درونی و بیرونی فرد را با اختلال روبرو می کند. در چنین شرایطی یکی از گام های مهمی که می توان برای کاهش این نگرانی ها و بهبود اوضاع انجام داد خواندن کتابی است که به ما اطلاعاتی درباره نگرانی و راه های درمان آن بدهد.

کتاب «درمان نگرانی، هفت گام برای غلبه بر نگرانی» نوشته رابرت لیهی و ترجمه دکتر زهرا اندوز و دکتر حسن حمیدپور از نشر ارجمند یکی از این کتاب هاست که در سه بخش به چرایی و چگونگی نگرانی، چرایی و چگونگی کنترل نگرانی در هفت گام و چالش با حوزه های مختلف نگرانی می پردازد.

برای اینکه بتوانیم بر نگرانی های شدید خود غالب آییم باید ابتدا درک درستی از نگرانی داشته باشیم و آن را بشناسیم که این امر موضوع بخش اول این کتاب است.

این کتاب در بخش دوم هفت گام برای کنترل نگرانی ارائه می دهد که در ابتدا تفاوت نگرانی کارساز و نگرانی دردسرساز را متوجه می شویم. می فهمیم که حدی از نگرانی برای داشتن حس مسئولیت پذیری و انگیزه برای حل مسائل و جلو رفتن در زندگی لازم و کارساز است. اما وقتی نمی توان راه حلی یافت و این نگرانی صورت اضطراب های اختلال برانگیز به خود می گیرد دردسرساز می شود و باید آنرا کنترل نمود. این فصل همچنین از پذیرش واقعیت و تعهد به تغییر می گوید و به شما می آموزد که چگونه واقعیت را آن طور که هست و نه آن طور که فکر می کنید و بدون عبور از فیلتر تحریف برانگیز نگرانی هایتان بپذیرید و برای دست یابی به خواسته های امکان پذیر و تغییر شرایط تغییر پذیر تعهد داشته باشید. چالش با نگران اندیشی، تمرکز بر  تهدیدهای جدی تر، تبدیل شکست به فرصت، نگرانی فرصتی برای تجربه پذیری هیجان ها و کنترل زمان گام های بعدی برای کنترل نگرانی هاست.

بخش آخر نیز فهرستی از حوزه هایی که اغلب انسان ها در آن دچار نگرانی شدید می شوند ارائه می دهد از جمله نگرانی های اجتماعی با این سوال که اگر کسی مرا دوست نداشته باشد چی؟، نگرانی درباره روابط صمیمانه به عنوان مثال با این نگرانی که اگر همسرم مرا ترک کند چی؟، نگرانی درباره سلامتی با این تصور که اگر واقعا بیمار باشم چی؟، نگرانی های مالی با این تفکر که اگر بی پول شدم چی؟، نگرانی های شغلی  با این سوال که اگر شغلم را از دست بدهم چی؟. و با ذکر روایتهایی از زندگی انسان هایی که با این نگرانی ها درگیر بوده اند به شما کمک می کند که با نگرانی خود برخوردی واقع بینانه داشته باشید و آن را کنترل نمایید.

کتاب حاضر را می توانید از فروشگاه ساربوک، شعبه تلگرافخانه و یا به صورت غیرحضوری از اینجا تهیه بفرمایید.