کازوئو ایشیگورو، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2017

کازوئو ایشیگورو، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2017

کازوئو ایشیگورو نویسنده انگلستانیِ ژاپنی تبار و یکی از معروف‌ترین رمان‌نویسان بریتانیا، جایزه نوبل ادبیات سال 2017 را از آن خود نمود.

جایزه نوبل ادبیات یکی از پنج جایزه نوبل بوده و هرسال به نویسنده‌ای داده می‌شود. برنده این جایزه توسط آکادمی سوئد تعیین و اعلام می گردد.

برنده نوبل برای دستیابی به ابن جایزه باید بیش از نیمی از آرای اعضای فرهنگستان را از آن خود نماید.

 در فرایند انتخاب بیش از 350 گزینه که از سوی کارشناسان ادبی و برندگان پیشین نوبل پیشنهاد شده‌اند، مورد ارزیابی قرار گرفته و در نهایت بنا به وصیت آلفرد نوبل، جایزه به فردی تعلق می گیرد که در زمینه ادبیات برجسته‌ترین اثر را در جهتی آرمانی خلق نماید.

برنده سال 2017 این  جایزه، کازوئو ایشیگورو نویسنده انگلستانیِ ژاپنی تبار است.

این نویسنده در سال 1958 در شهر ناکازاکی ژاپن متولد شده است. او از سن پنج سالگی به همراه خانواده‌اش به بریتانیا مهاجرت کرده و در آنجا به تحصیل پرداخته است.

ایشیگورو مدرک کارشناسی خود را در رشته زبان انگلیسی و فلسفه از دانشگاه «کنت»، و مدرک کارشناسی ارشد را نیز در رشته نویسندگی خلاقانه در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه «ایست انگلیا» دریافت نموده است.

او یکی از معروف‌ترین رمان‌نویسان بریتانیا بوده و تاکنون در ژانرهای گوناگون از جمله رمان، مجموعه داستان و فیلمنامه آثار فراوانی خلق نموده است.

بر اساس بیانیه آکادمی سوئد، ایشیگورو با نیروی عاطفی عظیم در رمان‌های خود، ورطه توهمی را که در روابط ما در جهان ایجاد شده، به نمایش گذاشته است.

سارا دانیوس دبیر دائمی آکادمی نوبل، سبک نوشته‌های این نویسنده  را ترکیبی از آثار فرانتس کافکا و جین آستین همراه با  اندکی از مایه‌های مارسل پروست می داند.

درونمایه آثار نویسنده  تخیلی بوده و داستان آنها در زمان گذشته اتفاق می‌افتد. بیشتر داستان‌های او از زبان اول شخص روایت می‌شود که در اصطلاح ادبی، «من‌راوی» نامیده می شود.

 

 

با وجود شهرت بالای این نویسنده، آنطور که می نماید ایشیگورو به هیچ وجه در میان پیش‌بینی‌های برندگان نوبل جایگاه بالایی نداشته و اکنون چندین سال است که کارشناسان و رسانه‌های جهان نام برخی نویسندگان و شاعران معروف جهان از جمله هاروکی موراکامی، مارگارت اتوود و اسماعیل کاداره را در فهرست انتظار جایزه نوبل ادبیات جای می‌دهند.

آثار این نویسنده از جمله:

را می توانید از فروشگاه ساربوک، شعبه تلگرافخانه و یا به صورت غیر حضوری از اینجا تهیه نمایید.