دومین دوره از جایزه ادبی چهل

دومین دوره از جایزه ادبی چهل

برگزاری دومین دوره از جایزه ادبی چهل با حضور نویسندگان ایرانی، افغانی و تاجیکی

خبرنگار: محیا باقری

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دومین دوره جایزه ادبی چهل به صورت دوسالانه با حمایت موسسه فرهنگى و هنرى مکتب تهران برگزار می گردد. هدف از برگزاری این دوره ایجاد ارتباط بین نسل‌هاى مختلف ادبیات داستانی، معرفى آثار نویسندگان نسل جوان ایران به نسل‌هاى پیشین، برقرارى پلى مشترک بین نویسندگان و هنرمندان و همچنین پیوند ادبیات داستانى را با سایر هنرهاى معاصر است.

در این دوره، نویسندگان فارسى زبان شامل نویسندگان ایرانی، افغانی و تاجیکی با حداقل سه اثر داستانى منتشر شده با مجوز رسمى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى ایران و داراى شرایط سنى 35 تا 40 سال شرکت خواهند کرد و کارنامه سال‌هاى فعالیت‌شان مورد ارزیابى قرار خواهد گرفت.

داورى این دوره از جایزه ادبی چهل در دو مرحله برگزار خواهد شد که مرحله اول به صورت نظرسنجى گسترده از  نویسندگان، روزنامه‌نگاران و منتقدان انجام می گردد و مرحله دوم داورى نیز به صورت متمرکز توسط جمعى از هنرمندان صاحب نام در حوزه‌هاى سینما، تئاتر، موسیقى‌ و معمارى از کشورهاى ایران، افغانستان وتاجیکستان برگزار خواهد شد.

دبیرى جایزه ادبی چهل در این دوره نیز برعهده علی خدایی خواهد بود.

داوری نخستین دوره این جایزه‌ی ادبی، بر عهده جمعی از هنرمندان از جمله آرش آذرپناه، پیمان اسماعیلی، حامد اسماعیلیون، علی چنگیزی، حامد حبیبی، مریم حسینیان، فرزام شیرزادی، محمد طلوعی، اولدوز طوفانی، منصور علیمرادی، مرتضی کربلایی‌لو، شاهرخ گیوا، جواد ماه‌زاده، شیوا مقانلو، بهاءالدین مرشدی، مهدی یزدانی‌خرم، فرشته نوبخت و شهریار وقفی‌پور بوده و تندیس جایزه «چهل» در نخستین دوره به ترتیب حروف الفبا به پیمان اسماعیلی، حامد اسماعیلیون، حامد حبیبی، محمد طلوعی و مهدی یزدانی خرم رسید.