ساربوک حامی آئین اختتامیه دومین جام باشگاه های کتابخوانی

ساربوک حامی آئین اختتامیه دومین جام باشگاه های کتابخوانی

آئین اختتامیه دومین جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان شهرستان کاشان با همکاری و حمایت اداره آموزش پرورش کاشان و کتابفروشی ساربوک برگزار شد.

خبرنگار: محیا باقری

آئین اختتامیه دومین جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان شهرستان کاشان و اولین اختتامیه جام باشگاه های شهر نیاسر با همکاری و حمایت اداره آموزش پرورش کاشان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان، کتابفروشی ساربوک، مجموعه ازنو و اداره کتابخانه های عمومی و بخشداری نیاسر، امروز دوازدهم آذرماه در کانون فرهنگی تربیتی الزهرا(ع) برگزار شد.

 

این مراسم شاهد حضور محمود برآبادی نویسنده کودک و نوجوان، مصطفی جوادی مقدم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان، حجت الاسلام حسینی رئیس اداره تبلیغات اسلامی کاشان، حسینعلی معظمی بخشدار نیاسر، ابوالفضل اکبری مدیر فروشگاه ساربوک، محمدرضا حکیمیان معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش کاشان، قطبی کارشناس امور اجتماعی فرمانداری کاشان، سید محسن سکوت کارشناس مسئول فرهنگی هنری شهرستان کاشان به نمایندگی از مدیریت، آقای محمدی رئیس نهاد کتابخانه ها، نمکی رئیس اداره ارشاد آران و بیدگل و همچنین دانش آموزان و معلمان برخی از مدارس در مقطع ابتدایی از جمله مدرسه طالبیان مقدم، طالبیان، دایی، عزیزی، پیله وریان، یزدانی، علی اصغر و روحانی بودیم.

محمدرضا حکیمیان؛ معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش کاشان پس از خیر مقدم و تعریف خاطره از شهید رکن آبادی در رابطه با تشویق به کتاب خوانی و مطالعه، دانش آموزان را به نویسندگی در قالب داستان کوتاه، خاطره نویسی و نوشتن اتفاقات روزانه و حتی تخیلات دعوت کرده و اظهار داشت: دانش آموزانی که موفق به نوشتن حداقل 20 داستان کوتاه شوند، می توانند این داستان ها را در قالب یک کتاب و با تیراژ 100 جلد، توسط کتابفروشی ساربوک به چاپ برسانند.

وی در مورد نویسندگی در کشورهای مختلف افزود: کشور ایسلند به ازای هر 10 نفر، یک نویسنده دارد و میزان مطالعه در این کشور نزدیک به 15 ساعت در روز است.

حکیمیان در ادامه در رابطه با افزایش میزان مطالعه گفت: در سال تحصیلی گذشته، ما نزدیک به 6 ملیون تومان کتاب از انتشارات کانون پرورش کودکان و نوجوانان بصورت رایگان و همچنین با همکاری ساربوک بالغ بر 9 ملیون تومان کتاب مشارکتی به صورت تخفیف 50 درصدی را در مدارس کاشان توزیع کرده ایم.

مصطفی جوادی مقدم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان نیز ضمن خیر مقدم به حضار در رابطه با این برنامه اظهار داشت: امسال 99 باشگاه کتابخوانی در سطح شهرستان کاشان برگزار شده است که غالب این باشگاه ها در مدارس تشکیل شده است.

وی افزود: این مراسم بهانه ای است تا کتابخوانی را از آموزش و پرورش شروع کنیم. طبق احادیث ائمه معصومین علیهم السلام کسانی که در دوران کودکی علمی را بیاموزند؛ هرگز فراموش نخواهند کرد.

محمود برآبادی رئیس، نائب رئیس و عضو هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ضمن تعریف خاطره ای در رابطه با نوع برخورد با کودکان و نوجوانان توسط یک افسر پلیس اظهار داشت: قصه در مفهوم عام خود خاصیتی دارد که انسان را به طرف خود جلب می کند. بعضی از والدین براین باورند که کودکان با خواندن کتاب های غیر درسی از درس خود باز می مانند درحالی که تجربه جهانی بیانگر این واقعیت است که این تفکر اشتباه بوده و کودکانی که کتابخوان هستند؛ در درس هم موفق خواهند بود.

 

وی کتاب خواندن را مبنای دانش دانست و افزود: کتاب خواندن فعالیتی است لذت بخش و نشاط آور که اوقات فراغت را پر می کند و دانش انسان را بالا می برد.

در این مراسم در بخش باشگاه های برگزیده از باشگاه مدرسه شهید روحانی، باشگاه دبستان برکت، باشگاه مدرسه طالبیان، باشگاه کتابخوانی کیمیای دانایی از روستای علوی، باشگاه کتابخوانی جورچین دانش از روستای علوی و باشگاه کتابخوانی فسقلی های باهوش از روستای علوی تقدیر شد.

در بخش نامه های برگزیده به نویسنده، از فاطمه ظریفی از دبستان پیله وریان، الیاس عفتی از دبستان علی اصغر، زهرا نزاری از باشگاه اندیشه نوش آباد، آتنا آقابابایی از دبستان شهید طوقانی و فاطمه روانگر از دبستان طالبیان مقدم تقدیر گشت.

برگزیدگان بخش فیلم های برتر معرفی کتاب در یک دقیقه، کیمیا نامور از دبستان پیله وریان، سید مجتبی قریشی از باشگاه اندیشه نوش آباد، زهرا سادات قناعت و مائده سمائی از دبستان طالبیان مقدم و مینا کاوه از باشگاه اندیشه نوش آباد بودند.

جایزه ویژه بخش نامه های برگزیده از روستای علوی به علیرضا کریمی از باشگاه جورچین دانش، فاطمه فیاض از باشگاه اندیشمندان جوان و امیر رمضانی از باشگاه فسقلی های باهوش تعلق گرفت.

در بخش فیلم های برگزیده از روستای علوی نیز از زهرا سادات هاشمی، نرجس فندقی، فاطمه آقامحمدی و سید مرتضی هاشمی تقدیر شد.

و در نهایت از آقای ابوالقاسم جعفری به عنوان دبیر برتر، مهدی خاکشیرنهاد به عنوان دانش آموز برتر و نویسنده، خانم سهیلا الماسی به عنوان مدیر برتر و خانم طاووسی به عنوان معلم برتر در این مراسم تقدیر شده و جوایزی به رسم یادبود به ایشان اهدا گشت.

در این مراسم علاوه بر سخنرانی مسئولان، برنامه های دیگری نیز از جمله اجرای سرود، اجرای مسابقه، قصه گویی توسط خانم پوربرات از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، قرائت سوگندنامه و خوانش شعر توسط دانش آموزان اجرا شد.