رویکردی نوین در حوزه فرهنگی کاشان

رویکردی نوین در حوزه فرهنگی کاشان

برگزاری چهارمین مراسم تجلیل از یاوران و خادمان کتاب

خبرنگار: محیا باقری

چهارمین مراسم تجلیل از یاوران و خادمان کتاب امروز در تاریخ 96/9/22 با حضور مسئولین شهری، اداره فرهنگ و ارشاد کاشان و آران و بیدگل، اساتید، نویسندگان و شاعران، دوستداران کتاب و کتاب خوانی، ریاست، کارمندان و عوامل فروشگاه ساربوک در این فروشگاه برگزار شد.

دکتر حمید رضا مومنیان؛ فرماندار کاشان پس از بیان جایگاه کتاب در تربیت جامعه اظهار داشت: ما تلاش کرده ایم تا رویکرد نوینی در حوزه فرهنگی کاشان پی گیریم و قالب های کلیشه ای را کنار بگذاریم. همچنین سعی کردیم تا اقداماتمان در این زمینه علاوه بر نو بودن، ریشه در فرهنگ این سرزمین داشته باشد.

وی با اشاره به برگزاری همایش های بین المللی و فعالیت های انجام شده در حوزه کتاب، فرهنگ و موسیقی افزود: در حوزه کتاب نیز نیاز به اجرای طرح های نو و بدیع داریم. عرضه کتاب ها منحصر به نمایشگاه و فروشگاه نیست و کتاب ها باید به صورتی نو و با معرفی محتوا و نویسنده کتاب به بازار عرضه گردند. همچنین باید جلسات نقد، نظر و تحلیل را افزایش داده و علاوه بر بالا بردن آستانه تحمل خود باید در نظر داشته باشیم که اندک نقص و عیبی را بزرگ نشان نداده و چهره این حوزه فرهنگی و بالنده را مخدوش نگردانیم.

مومنیان تئاتر های خیابانی را بستری مستعد برای معرفی کتاب دانست و گفت: در این زمینه هنرهای نمایشی دیگر نیز می توانند کمک کننده باشند.همچنین علاوه بر معرفی و تحلیل کتاب ها، در بخش فیزیکی کتاب نیز باید فعالیت های مفیدی انجام گردد.

وی در ادامه افزود: کتاب باید در جایگاه خود عرضه گردد و بزرگترین آفت کتاب، تخفیف بالاست. در ارتباط با کتابخانه های عمومی و مدارس نیز نیاز به اراده و عزمی جزم داریم تا بتوانیم این مراکز را احیا گردانیم. تا به حال خیرین مدرسه ساز در این زمینه اقدامات بسیاری صورت داده اند. در مساجد نیز به یک انقلاب شکلی و محتوایی نیاز داشته و باید این اماکن را از کتاب و مسائل فرهنگی اغنا گردانیم.

مومنیان گفت: از جمله فعالیت های صورت گرفته در زمینه نشر کتاب و گسترش کتاب خوانی، ورود محموله 10 هزار تنی از کاغذ به انتشارات مختلف است.

سعید عطایی شاد، معاونت فرهنگی شهرداری کاشان ضمن خوش آمدگویی اظهار داشت: ساربوک یک کتاب فروشی نیست بلکه پاتوقی فرهنگی برای گردهمایی و بحث های فرهنگی است. کاشان با وجود سابقه فرهنگی کهن و وجود اندیشمندان مختلف،همواره در حوزه کتاب و کتاب خوانی سرآمد بوده است. هرچند در دوره ای این فعالیت ها محدود گشته اما تلا ش ها هیچ گاه متوقف نشده و مردم و جوانان فرهنگ دوست همواره تلاش کرده تا چراغ های حوزه کتابخوانی را روشن نگه دارند.

وی در رابطه با فعالیت های انجام شده در چند ماه گذشته افزود: مدتی است بطور ویژه و مشخص برنامه ای در این حوزه اجرا کرده تا بتوانیم مسائل و مشکلات این حوزه و نیاز مردم را بیان نماییم. از دیگر فعالیت های انجام شده، برگزاری نمایشگاه دیواری در محور باغ فین است که منحصرا به بحث کتاب و نویسندگان کاشانی اختصاص یافته است. دایر نمودن ایستگاهی خاص نیز با کمک آموزش و پرورش، فروشگاه ساربوک و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله دیگر فعالیت های شهرداری برای ترویج کتاب و کتابخوانی در میان شهر است.

وی در رابطه با مناسبات فرهنگی پیش رو افزود: در دی ماه جشنواره سراسری تئاتر مهر را خواهیم داشت که علاوه بر تئاترهای صحنه ای، در بخش تئاترهای خیابانی به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی می پردازیم. در اسفند ماه نیز پنجاه و نهمین جشنواره منطقه ای فیلم و عکس سینما جوان را پیش رو داشته و در این جشنواره که از 12 استان کشور شرکت کننده خواهیم داشت، علاوه بر فعالیت های مرسوم این جشنواره، در دو بخش خاص و ویژه به مباحث گردشگری و جایزه ویژه کتاب خواهیم پرداخت و امید است که بتوانیم در بخشی ویژه به داوری آثار در حوزه کتاب بپردازیم.