استیون هاوکینگ، ساعاتی پیش در 76 سالگی درگذشت.

استیون هاوکینگ، ساعاتی پیش در 76 سالگی درگذشت.

کیهان‌شناس و فیزیکدان برجسته بریتانیایی ساعاتی پیش درگذشت.

به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین،  استیون ویلیام هاوکینگ، فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسنده بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج امروز صبح (14 مارس) در خانه‌اش در کمبریج درگذشت. خبر درگذشت وی را خانواده‌اش تایید کردند اما دلیل آن عنوان نشده است.

فرزندان هاوکینگ، لوسی، رابرت و تیم در بیانیه‌ای اعلام کردند: «با غم و اندوهی عمیق به اطلاع می رسانیم که پدر دوست داشتنی ما امروز درگذشت.هاوکینگ دانشمند بی‌نظیر و مرد فوق‌العاده‌ای بود که آثار و میراثش در طی سا‌ل‌ها جاودان خواهد ماند.»

او شناخته‌شده‌ترین فیزیکدان معاصر بود که با شفافیت بی‌نظیری رازهایی از زمان، مکان و چاله‌های سیاه را در کتاب خود با عنوان تاریخچه مختصر زمان نوشت و خیلی زود به پرفروش‌ترین کتاب در سطح جهانی تبدیل شد و هاوکینگ را بعد از اینشتین به نامدارترین چهره در عرصه فیزیک مبدل کرد.

وی که سال‌‌ها بود به خاطر ابتلا به بیماری  ALS، توانایی صحبت و حرکت نداشت سال گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود که انتظار نداشته تا 75 سالگی عمر کند و برای این که هنوز زنده است خود را آدم خوش‌شانسی به حساب می‌آورد.

او که از 21 سالگی با بیماری ALS دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد، در ادامه زندگی دست از تلاش برنداشته و همچنین به نوشتن مقاله و ارائه تئوری‌های جدید می‌پرداخت. بزرگترین آرزوی او که با کمک خانواده و دستیارانش به فعالیت های علمی خود ادامه می داد این بود که راه حلی برای درمان بیماری ‌َALS  پیدا شود. وی با کمک کامپیوتر مخصوصی که برای او طراحی شده بود روزانه نزدیک به 2500 کلمه می‌نوشت. مقاله‌های علمی و کتاب‌های او نزدیک به 40 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.