کاشان بستر مناسبی برای رویدادهای فرهنگی کشور

کاشان بستر مناسبی برای رویدادهای فرهنگی کشور

نشست ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان ، مدیر فروشگاه های ساربوک و همراهان با مدیرعامل خانه کتاب و بازدید از خبرگزاری کتاب ایران

تهیه و تنظیم خبر: حسین باغشیخی

 ریاست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی کاشان ، مدیر مجموعه فروشگاه های نشر ساربوک وهمراهان در نشست با مدیرعامل خانه کتاب و بازدید ازخبرگزاری کتاب ایران، از تعامل فرهنگی پایتخت کتاب کشور و خانه کتاب خبردادند .

کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران بستر مناسبی برای رویدادهای فرهنگی کشور است.

به  گزارش خبرنگارساربوک، مصطفی جوادی‌مقدم؛ رئیس‌ اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان به همراه ابوالفضل اکبری؛ مدیر مجموعه کتابفروشی های نشر ساربوک  با نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل خانه کتاب دیدار کردند.
در این دیدار حسین پور ضمن تبریک دوباره پایتختی کتاب، از ظرفیت های کم نظیر کاشان و همیت و استمرار تلاش متولیان فرهنگی کاشان، اعم از اداره فرهنگ و ارشاد و مجموعه های خصوصی همچون ساربوک در این مقوله تشکر نمود.

مدیرعامل خانه کتاب ضمن تاکید برتقویت همکاری های فی مابین، به اهمیت اتفاقات فرهنگی حوزه کتاب دراین سال برای کاشان اشاره نمودند. ایشان با تاکید بر تفاهم نامه همکاری با پایتخت کتاب، برگزاری نشست های اهالی قلم، نقد و بررسی آثار نویسندگان کشور با محوریت دانشگاه های کاشان، برگزاری اختتامیه طرح عیدانه کتاب درکاشان، برگزاری نمایشگاه « یادگارماندگار» درکاشان و اختصاص غرفه پایتخت کتاب کشور به کاشان در نمایشگاه بین المللی کتاب کشور در اردیبهشت ماه را از برنامه های این مرکز فرهنگی قلمداد نمود.

دراین نشست که  معاونین و مشاورین خانه کتاب تهران نیز حضور داشتند، به کارکردهای رسانه ای پایتخت کتاب و ایجاد پل ارتباطی مناسبی بین خبرگزاری کتاب ایران و کاشان تاکید شد. مسائل مربوط به هماهنگی برپایی مراسم روز جهانی کتاب و اختتامیه سومین طرح عیدانه کتاب در شهر کاشان  و انجام مقدمات لازم برای این رویداد از دیگر مواردی بود که  در این دیدار به تصویب رسید.

این دیدار در ادامه با بازدید فعالان و مدیران فرهنگی کاشان از خبرگزاری کتاب ایران همراه شد.
در جریان این بازدید، با تاکید بر توجه مسئولان فرهنگی کاشان برای تحقق رویکرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مبنی بر «ایران، تهران نیست»، درباره برنامه‌های کاشان که شامل برگزاری روز جهانی کتاب و اختتامیه عیدانه کتاب در باغ فین کاشان است، صحبت شد.رئیس‌ اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان با بیان این مطلب که در تدوین و اجرای برنامه‌های مختلف پایتخت کتاب ایران به بخش خصوصی توجه ویژه‌ای شده، افزود: برای عملی شدن برنامه‌های این رویداد فرهنگی، شاید فقط 15 درصد از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده شده است.

مصطفی جوادی مقدم، به تلاش جهادی و همگرایی بین مسئولان کاشان برای تحقق شعار شهر‌ رویداد‌ها اشاره کرد و گفت: برگزاری نشست شورا‌های شهر‌ پایتخت کتاب ایران و درآمدزایی معنوی با هدف معرفی بیشتر ویژگی‌های فرهنگی این شهر، در دستور کار است.

دبیر شورای شهرهای دوست دارکتاب، هدف اصلی مسئولان شهر کاشان را انتخاب این شهر به‌عنوان پایتخت جهانی کتاب اعلام کرد و از برپایی غرفه و روز کاشان در سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه های بین‌المللی  کتاب تهران خبر داد.

دیدار از بخش های خبری خبرگزاری کتاب ایران، بازدید از مرکز فناوری واطلاع رسانی خانه کتاب تهران و گفتگو با دبیر سرویس های خبری ایبنا نیز از دیگر برنامه های این گروه بود.

ابوالفضل اکبری در این دیدار ضمن تشکر از حضور مدیر عامل خانه کتاب، عضو هیات امنای خانه کتاب و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهر کاشان، به فرصت های بهینه این دیدارها اشاره نمود و تاکید داشت: مجموعه ساربوک و موسسه فرهنگی هنری اکنون مهمترین حامی و پشتیبان کاشان درطول سال جاری خواهد بود و با تاکید برخلاقیت و منابع انسانی آگاه، عزم خود را جزم نموده که سال 97 را برای کاشان سالی سرشار از تعاملات و رویدادهای فرهنگی در حوزه کتاب گرداند.

مدیر نشرساربوک، آمادگی این مجموعه احیای روز جهانی کتاب در کاشان (به عنوان اولین شهری که به این روز می پردازد) را اعلام کرده و از محور بودن این مجموعه در تجلی و تعالی فعالیت حوزه کتاب و کتابخوانی درمنطقه فرهنگی کاشان سخن گفت.

اکبری در ادامه افزود: ساربوک در سال جدید با شعار «ساربوک برای ایران»، تلاش خود را معطوف  ارائه خدمات برای علاقمندان حوزه کتاب در تمام کشور خواهد نمود.

کاشان درچهارمین دوره پایتخت کتاب کشور به این عنوان نائل گشته و برای پایتختی کتاب جهان درسال 2019 تلاش می کند.
 

عکس از: آقای غلامی و خانم رحیم لو