برگزاری آیین اختتامیه طرح عیدانه کتاب

برگزاری آیین اختتامیه طرح عیدانه کتاب

جامعه بافرهنگ و کتابخوان به سمت افراط گری و تندروی نخواهد رفت

مؤمنیان؛ فرماندار کاشان: برچیدن نمایشگاه های فروش 70 درصدی کتاب های خاک آلود، در راستای حفظ شأن و جایگاه والای کتاب بود.

شامگاه یک شنبه، همزمان با روز جهانی کتاب و به میزبانی باغ موزه جهانی فین کاشان و با حضور مدیر خانه کتاب، عضو شورای شهر تهران، نماینده یونسکو در ایران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، فرماندار و شهردار کاشان، رؤسای ادارات میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان از "تمبر کاشان، پایتخت کتاب ایران" رونمایی و همچنین از شماری از کتابفروشان طرح عیدانه در " آیین اختتامیه طرح عیدانه کتاب " تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی ساربوک، در آغاز این آیین که با سخنرانی کوتاه و خوشامدگویی ابریشمی راد" شهردار کاشان" به حضار همراه بود، وی فرهنگ را ابزار ماندگاری جوامع دانست و افزود: این ابزار توانسته در طول تاریخ بین ملت ها رقابتی برای بزرگی ایجاد کند.

 

شهردار کاشان ، این شهر را کتابی دانست که برگ‌هایی از آن با تصویر بزرگان و مفاخر عرصه ادب و هنرمندان و فلسفه و دانشمندان این شهر مزین شده است و یادآور شد: چه نیکو که کاشان متمدن و بافرهنگ با شایستگی به عنوان جدید پایتختی کتاب ایران نائل شد و این برای بنده بسی باعث افتخار است که شهردار چنین شهری هستم.

وی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را نه هزینه، بلکه یک سرمایه گذاری برای فرهنگ جامعه دانست و تصریح کرد: جامعه بافرهنگ و کتابخوان به سمت افراط گری و تندروی که مشکل جامعه امروز ماست، نخواهد رفت و بنده و همکارانم نه به عنوان یک کار فرمایشی و سمبلیک، بلکه به عنوان اعتقاد و باور مصمم هستیم که به سهم خود فرهنگ عمومی را از طریق توسعه کتاب و کتابخوانی بارور کنیم چرا که کاشان ظرفیت این بزرگی دارد.

جوادی مقدم" رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان" نیز در ادامه و در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری آیین روز جهانی کتاب و اختتامیه طرح عیدانه کتاب در کاشان و باغ موزه جهانی فین گفت: قطعأ برخی از داوران انتخاب چهارمین شهر پایتخت کتاب ایران که در این نشست حضور دارند با دیدن این مراسم به انتخاب خود احسنت خواهند گفت.

وی اداره فرهنگ و ارشاد کاشان را هماهنگ کننده ارگانها و دستگاهها از جمله فرمانداری، شهرداری، آموزش و پرورش و .. در موضوع دستیابی کاشان به عنوان پایتختی کتاب ایران در چهارمین دوره دانست و با ابراز امیدواری به کسب عنوان پایتختی کتاب جهان برای کاشان افزود: این که کاشان بعد از سه دوره اعلام نامزدی و قرار گرفتن در جمع شهرهای راه یافته به بخش نهایی، در دوره چهارم این عنوان را کسب کند مطالبه عمومی مردم کاشان بود و اقداماتی همچون برگزاری 26 نشست کتابخوانی در ندامتگاه کاشان، نشستهای کهن خوانی، فعالیت چشمگیر بخش خصوصی مانند کتابفروشی ساربوک، جایزه ادبی سیلک، فعالیت خوب انتشاراتی ها مانند نشر مرسل که به ایجاد کتابفروشی هم در کنار چاپ کتاب اهتمام ورزیدند و نگاه خوب مدیران اقامتگاهها و خانه های تاریخی به موضوع پایتختی کتاب، سهم بزرگی در کسب این عنوان برای کاشان داشت.

 

فرماندار کاشان نیز در بخشی از این آیین و در سخنانی کوتاه با ابراز خرسندی از ترتیب یافتن این نشست در تمدن هفت هزارساله کاشان افزود: امیدواریم در پرتو این دیدارها و گفتگوها هر چه بیشتر بر سطح و جایگاه فرهنگ کتابخوانی افزوده شود چرا که غفلت از این موضوع یعنی فراموش کردن اهتمام به توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی برای ما در گذشته گرفتاریهایی را در سطح جامعه ایجاد کرد.

حمیدرضا مؤمنیان همچنین با اشاره به ارزشمندی و جایگاه والای کتاب یادآور شد: یکی از اقدامات بنده در زمان معاونت سیاسی فرمانداری کاشان برچیدن نمایشگاههای فروش کتاب های خاک گرفته و خاک آلود زیر چادرهای برزنتی آن هم با تخفیف های 60 و 70 درصد بود چرا که سطح و شأن کتاب این نبود که این عنصر بزرگ فرهنگی با این شکل و شمایل در اختیار مردم قرار گیرد و به جای آن در سال 95 نمایشگاه بزرگ کتاب استانی را بعد از 12، 13 سال در کاشان برگزار کردیم.

فرماندار کاشان در ادامه با یادکردی از شعرا و ادبا و بزرگان فرهنگ کاشان در تاریخ، از برگزاری آیین نکوداشت" سپیده کاشانی، شاعره کاشانی معاصر" در آینده نزدیک در زادگاه این شاعره، شهر کاشان خبر داد.