نشست هم اندیشی کتاب فروشان با مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب

نشست هم اندیشی کتاب فروشان با مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب

نشست هم اندیشی کتاب فروشان شرکت کننده در طرح عیدانه کتاب با مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب در شهر قمصر

عصر یکشنبه و همزمان با روزجهانی کتاب، جمعی از کتابفروشان شرکت کننده در طرح عیدانه کتاب از سراسر ایران در شهر قمصر با حسین پور و مسجدجامعی "مدیرعامل و عضو هیأت مدیره مؤسسه خانه کتاب "پیرامون نقاط قوت و ضعف طرح عیدانه کتاب نشست هم اندیشی برگزار کردند.

در این نشست که با حضور نقدی و صابری "شهردار و رییس شورای شهر قمصر" و تبریزنیا "معاون مؤسسه خانه کتاب" ، نظربند و سلطانی" مسؤلان اجرای طرح عیدانه کتاب" برگزار شد، شماری از کتاب فروشان شرکت کننده در طرح عیدانه از شهرهای تهران، قم، کرمانشاه، عسلویه، اصفهان ، همدان و .. در سخنانی کوتاه به بیان نقاط قوت و ضعف این طرح و برنامه های مشابه وزارت فرهنگ و ارشاد در راستای دسترسی بهتر مردم به کتاب پرداختند.

در این نشست که جوادی مقدم" رییس اداره فرهنگ و ارشاد کاشان" و اکبری "مؤسس و مدیر خانه کتاب و نشر ساربوک کاشان" نیز حضور داشت برخی کتاب فروشان از جهت استقبال مردم از تخفیف های 30 درصدی و فروش خوب کتاب ، خواستار ادامه این گونه طرح ها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد شدند و برخی دیگر نیز ارائه تخفیف بر کتاب را شایسته این عنصر فرهنگی ندانسته و خواستار آن شدند که وزارتخانه به جای ارائه تخفیف به کتاب و عادت دادن مردم به خرید کتاب با این شکل و شیوه، قیمت کاغذ و دیگر عناصر مؤثر بر گرانی کتاب را کنترل و در نتیجه با واقعی شدن قیمت، کتاب به دست مشتری برسد.

 

همچنین تقاضا از وزارت فرهنگ و ارشاد جهت ارائه یاری و تسهیلات به کتابفروشان مستأجر و کمک به آنها برای خریداری مکان فروشگاهی و تلاش برای رفع برخی نارسایی ها در طرح عیدانه کتاب نظیر واریز دیرهنگام شارژ یارانه فروش کتاب از دیگر دیدگاههای مطرح شده توسط شماری از کتابفروشان شرکت کننده در طرح عیدانه کتاب بود.

 

در انتهای این نشست نیز، نیکنام حسین پور" مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب" در سخنانی هدف از برقراری طرح های عیدانه از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را رونق بخشیدن به بازار نشر و کتاب دانست و افزود: مطمئنأ با در نظرگرفتن همه نظرات ارائه شده در این نشست و استمرار نگاه ویژه به حلقه های حوزه نشر و کتاب شامل نویسند، ناشر، توزیع کننده، کتابفروش و خریدار و ادامه توجه به شهرهای کم برخوردار در طرح های توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی راهکار مؤثری برای کیفی تر شدن این طرح ها در نظر گرفته خواهد شد.