موسیقی فاخر مرهون تدبر و مطالعه منابع غنی آن است و کتاب دریچه ای برای تعالی بخشی های مختلف فرهنگ است.

موسیقی فاخر مرهون تدبر و مطالعه منابع غنی آن است و کتاب دریچه ای برای تعالی بخشی های مختلف فرهنگ است.

حضور و کتابگردی محمد معتمدی، چهره فاخر موسیقی ایران و کاشان در پایتخت کتاب کشور و مجموعه ساربوک

 به قلم: حسین باغشیخی
 

به گزارش روابط عمومی ساربوک، برنده جایزه فرانس موزیک در روزهای پایانی اردیبهشت با حضور در فروشگاه ساربوک، ضمن دیدار با علاقمندان به موسیقی فاخر و شهروندان خود، پایتختی کتاب کشور را ثمره مشارکت و پیگیری مستمر دانست.
محمد معتمدی در این نشست و کتابگردی که در یکی از برترین کتابفروشی های مروج کتاب یعنی «ساربوک»، برگزار شد، اشاره کرد که: فعالیت ها و رفتار هنری که در قدیم بوده و به عنوان موسیقی سنتی از آن یاد می شود، همیشه برای مخاطب خاص خود جالب بوده ولی به مفهوم کلی و عمومی امروز نمی توانیم از آن انتظار داشته باشیم که مخاطب میلیونی داشته باشد.


وی خاطرنشان کرد: ما در نوع ارائه کردن این نوع موسیقی در دورانی که انواع و اقسام موسیقی به گوش می رسد، خوب عمل نکرده ایم اما از مسوولان انتظار بیشتری می رود. من اعتقاد دارم که در شهرستان کاشان در حق موسیقی کم لطفی شده است چون موسیقی اصیل ایرانی باید جزو هنرهای اسلامی رده بندی شود. کلیه شعایر اسلامی در قرن های گذشته با اینگونه دستگاه ها و گوشه های موسیقی اصیل ایرانی به مردم معرفی می شده و نباید این گونه تعبیر شود که خلاف شرع است، باید از این نوع موسیقی دفاع شود و این بار بی اعتمادی، جدایی و نبود گفتمان بین هنرمندان و قشر مذهبی برداشته شود.

معتمدی، در بخش های دیگری از صحبت های خود اذعان داشت که: باید اتفاقی بیفتد که معضلات و مشکلات این نوع موسیقی یک بار برای همیشه مرتفع شده و از بین برود و ما دیگر این مسائل را شاهد نباشیم.

موسس گروه هنری همنوازان مهر ضمن نقد عملکرد مسئولین فرهنگی و سیاست گذاران کاشان، اشاره داشت: در کاشان یک صدایی و کار فردی فایده ای نداشته و ندارد و باید یک همیت و عزم شهری برای اعتلای نام کاشان و تاریخ و هویت کاشان از دریچه موسیقی ایجاد گردد.

وی افزود: کاشان پتانسیل برند شدن به عنوان قطب هنر در مرکز ایران را دارد ولی باید مشارکت و همدلی بیش از پیش بین بخش های مختلف شهری و علاقمندان به موسیقی فاخر ایجاد گردد.

محمد معتمدی در ادامه گفت: بنده به عنوان یک هنرمند کاشانی همواره برای اعتلای هنر کاشان آماده بوده و هستم.

او به دو شب اجرای موسیقی خود در کاشان نیز اشاره کرد و گفت: خانه های تاریخی کاشان برای زندگی طراحی شده و برای برگزاری کنسرت تعبیه و طراحی نشده است و بالتبع هر چه اجرا در سانس های مختلف تکرار گردد جوابگوی علاقمندان به موسیقی و هنر نخواهد بود ولی من برای رضایت هموطنانم از هیچ تلاشی فروگذاری نکردم.
وی در بخش دیگری، ضمن اشاره به  نبود مشارکت و همدلی فرهنگی در کاشان، خواستار همیت و تدبر بیشتری در این زمینه شد.

معتمدی در ادامه افزود: طی چندین سال گذشته علی الخصوص سالی که جایزه فرانس موزیک را کسب نمودم بارها خدمت مسئولین کاشان خاطرنشان کردم که من گروه هنری ام را به نام سیلک بنا نهاده ام و می توان از این رویکرد برای انتقال فرهنگ و اشاعه تاریخ و تمدن کاشان به دنیا نهایت استفاده را نمود تا این گروه حامل پیامی فراتر از شنیدن موسیقی برای مخاطبان موسیقی باشد اما متاسفانه جدی گرفته نشده و حمایتی صورت نپذیرفت، چه بسا می توانست به عنوان فرصتی برای بازنمایی ظرفیت های فرهنگی تاریخی کاشان تلقی گردد. اما با توجه به محدودیت ها، همیشه هم نمی توانیم از مسئولین متوقع باشیم و صاحبان صنایع، بخش های خصوصی و... نیز باید در این نوع از فعالیت ها حضور داشته باشند.
وی در ابطه با زیرساخت های هنری شهر اظهار داشت: ما متاسفانه هنوز در زیرساخت های هنری و فرهنگی اعم از سالن و تجهیزات ضعیف هستیم و موانع زیادی داریم. متولیان و بنگاه های اختصاصی بایستی همت کنند و ما هم در کنار ایشان هستیم و حمایتشان می کنیم. این بار سنگین توسط یک نفر نمی تواند جابجا شود. جابجایی نخل های بزرگ عزاداری در هیات ها مثال مناسبی برای این دغدغه است که به تنهایی عوارض فردی ایجاد می نماید اما زمانی که پای مشارکت و همدلی جمعی پیش آمد با یک یا علی نخل جابجا می شود.
همچنین مسئولین رده بالای شهر نیز باید عزم جدی بر این اتفاق داشته باشند تا هرکس براساس سهم و رسالتش ورود پیدا نماید.

خواننده ارکستر ملی ایران، پایتختی کتاب کاشان را نقطه عطفی برای بازنمایی فرهنگ کاشان خواند و گفت: خرسندم که در اعلام پایتختی کتاب نقشی داشتم و به سبب هنر خود توانستم در آیین پایتختی کتاب و اعلام نام کاشان بزرگ به عنوان شهر مروج کتاب سهیم بودم. من به عنوان یکی از فرزندان این شهر از همه ظرفیت های حرفه ای و هنری خودم برای اعتلای این نام استفاده می نمایم و پای تاریخ و هویت شهرم ایستاده ام.
در پایان این کتابگردی و نشست، لوح آیین پایتختی کتاب کاشان توسط محمد معتمدی امضا، و تمبر ملی پایتختی کتاب به همراه تندیس یاوران کتاب ساربوک، با افتخار تقدیم ایشان گردید.