به روش فراکتالی مطالعه کنید

به روش فراکتالی مطالعه کنید

اگر کتابهای ناتمام زیادی دارید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

در دنیای دانش، ما به یک نقطه عطفی رسیده ایم، اطلاعاتی درباره محتوای کتابها در اختیار داریم: مثل مصاحبه های نویسنده ، سخنرانی های نویسنده، خلاصه ی کتاب،نظرات و نقدها و برش هایی از کتاب، فصل های اول و آخر و... . که اغلب با کتاب ارزش یکسانی دارند.

 • چرا ارزشمندند؟

رایگان هستند .   این به شما اجازه می دهد کتابهای بیشتری را قبل از خرید امتحان کنید. در نتیجه احتمال مفید بودن کتابی که خریده اید هم بیشتر می شود.

چندرسانه ای هستند.  شما می توانید به این اطلاعات، به صورت صوتی، متن و ویدئو که بیشتر با سبک زندگی شما متناسب است(مثلا در مسیر رفت و آمد روزانه)، دسترسی داشته باشید.

نسبت پیام مفید به غیرمفید بیشتر است.  مطالب خلاصه شده، غالبا مطالب اضافه کمتری دارند و مستقیما به سراغ ایده اصلی می روند.

همانطوریکه یک کتاب نسخه ی فشرده شده از بهترین ایده های یک نویسنده است. این اطلاعات نیز نسخه فشرده ای از کتاب هستند.

 این نوع مطالعه را، مطالعه فراکتالی می نامند چون فراکتالها اشیایی هستند که از الگوهای مشابه ای که در مقیاسهای مختلف تکرار شده اند، تشکیل شده اند. و در این روش مطالعه، به جای شروع مطالعه عمیق و خط به خط کتاب، مصاحبه ، نظرات ، خلاصه های کتاب را در ابتدا می خوانیم و کلیتی از کتاب را تخمین می زنیم و سریعتر کتاب مفید را پیدا می کنیم. البته این روش مطالعه برای کتابهای غیرداستانی مناسب است.

 50 درصد از زمان صرف شده برای یادگیری را، به جای اینکه به مطالعه عمیق کتاب بپردازیم، به مطالعه فراکتال اختصاص بدهیم. این روش باعث می شود که بهتر کتابهای مفید را انتخاب کنیم  و شروع به مطالعه عمیق آنها کنیم.  و حتی  می توانیم بخشهایی از کتاب را که برایمان مهم تر  است را پیدا کنیم و مستقیم به سراغ آن برویم. در بیشتر موارد مطالعه‌ی فرکتالی 5 کتاب ارزشمندتراز مطالعه خط به خط یک کتاب است.

 • چگونه فراکتالی مطالعه کنیم؟
 1. خلاصه دو، سه کتاب را با جستجو در گوگل بخوانید.
  برای بیشتر کتابها، خلاصه هایی پیدا می شود که اغلب حاوی بهترین اطلاعات موجود در کتاب است( 20 درصد اطلاعاتی که 80 درصد ارزش کتاب را در خود دارند.) و دقت شود که این روش تنها برای کتابهای غیرداستانی است.
   
 2. مصاحبه های نویسنده را بشنوید(به صورت پادکست، گوگل و...)
  مصاحبه ها تاثیرگذاری بالایی دارند و معمولا فرد را درگیر مسئله می کنند. و البته مصاحبه کننده کار را راحت می کند و مهم ترین سوالهایی که در مورد کتاب وجود دارد را می پرسد.
   
 3. سخنرانی های نویسنده را ببینید.(سخنرانی های تد و یا دانشگاهی و...)
  مسلما زمانیکه نویسنده مجبور است 200صفحه کتاب را در 20 دقیقه سخنرانی بیان کند، ایده اصلی و بهترین داستانش را بیان می کند.
   
 4. مفیدترین نظرات و انتقادات  کتاب را بخوانید.
  صفحات وب بسیاری (آمازون،گودرید و...) کمک می کنند نظرات افرادی که کتاب را دوست داشتند و یا از آن متنفر بودند را بخوانید.
   
 5. فصل اول و آخر کتاب را بخوانید.
  معمولا فصل اول و آخر هر کتابی شامل با ارزش ترین محتوا است. بعلاوه پاراگراف اول و آخر هر فصل دربردارنده ایده اصلی هر فصل است.