شبی در کنار خالق «بند محکومین»

شبی در کنار خالق «بند محکومین»

جشن امضا و رونمایی کتاب «یحیای زاینده رود» با حضور نویسنده، کیهان خانجانی، در ساربوک برگزار شد.

مجموعه نشر ساربوک،  عصر روز پنج شنبه 7 شهریور، میزبان جشن امضا و رونمایی کتاب «یحیای زاینده رود» با حضور نویسنده ی اثر کیهان خانجانی و تنی چند از دوستداران ادبیات و کتاب، در شعبه تلگرافخانه ساربوک بود.


کیهان خانجانی در بخشی از سخنان خود، از اهمیت مکانهایی چون کتابفروشی، در ایجاد جریانات اجتماعی و روشنفکری سخن گفت به نظر ایشان، «در گذشته محل اجتماع طبقه روشنفکر در اتاقکهای کوچک موجود در چاپخانه ها بود که به عنوان محل استراحت کارکنان چاپخانه در نظر گرفته شده بود. پس از آن، به ویژه در دوره نویسندگانی چون صادق هدایت، صادق چوبک و... کافه ها محلی برای چنین اجتماعات و نشستهایی بود و امروزه کتابفروشی ها جایگزین کافه ها شده اند.
 

  • زبان هدف است، وسیله نیست

در ادامه، ایشان در ارتباط با وضعیت داستان و اهمیت زبان در داستان گفتند: « امروزه با داستانهایی مواجه می شویم که در آن زبان، حمال است؛ یعنی مثل واگن هایی ست که داستان یا روایت را نویسنده مانند ذغال سنگ داخل آنها می ریزد تا به  خواننده  برسد. در صورتی که در ادبیات زبان هدف است نه  وسیله. و این مسئله سبب می شود کتابهایی در کمال درست نویسی منتشر می شوند اما مخاطب را جذب نمی کنند. در واقع نویسنده تنها به یک زبان سالم و مطابق معیار دست پیدا کرده و داستان را سوار آن کرده است.»

 

حضور کیهان خانجانی در ساربوک
 

  • وظیفه نویسنده عدول از زبان معیار است

ایشان به رسالت داستان و نویسندگان در جامعه اشاره کردند و گفتند: «امروزه در کنار زندگی سالم، هوای سالم و... داستان سالم نیز تبلیغ می شود داستانهایی که از ظاهر سالمی برخور دارند ولی عمق و معنایی ندارند. حال اینکه سالهاست «بوف کور» صادق هدایت و یا آثار صادق چوبک با آن فضای کثیف و تیره خوانده می شود اما نه تنها باعث خودکشی و افسردگی نشده بلکه افراد بعد از خواندن آنها به حال خوشی می رسند که با خواندن این داستانهای سالم به آن نمی رسند.»
«نویسندگان باید بر زبان معیار تسلط داشته باشند، البته نه برای بکارگیری و رعایت آن در داستان و شعر، بلکه برای عدول از زبان معیار. در واقع وظیفه نویسندگان و هنرمندان، عدول از زبان معیار است و این اتفاقی است که ما در آثار هدایت، چوبک، گلشیری ، اخوان ثالث و فروغ و... می بینیم.»

در ادامه مراسم کیهان خانجانی به خوانش داستان «روشنای یلدا شبان» پرداخت و به سوالات حضار پاسخ دادند.
این مراسم به همت انجمن داستان هزار افسانه شهرزاد و موزه منوچهر شیبانی برگزار شد.

 

کیهان خانجانی، 2 خرداد 1352 در رشت به دنیا آمد. در دوره دبیرستان به ادبیات علاقه پیدا کرد و دیدار با نصرت رحمانی این علاقه را بیشترکرد. نخستین داستان خانجانی به نام «رخش» سال 71 در نشریه ای منتشر شد. در سال 70 و آشنایی با احمد گلشیری، به برگزاری کارگاه داستان نویسی در دانشگاه دهاقان اصفهان پرداختند و این کارگاهها تا به امروز در شهرهای مختلفی چون تهران، اصفهان، رشت و... همچنان ادامه دارد. حاصل این کارگاهها 25 جلد مجموعه داستان با عنوان «عصر چهارشنبه ما» است . همچنین، خانجانی سردبیر نشریه «ویژه ادبیات خزر» بود که پس از 15 شماره به اجبار انتشار آن متوقف شد.

 

  • آثار

سپیدرود زیر سی و سه پل، مجموعه داستان، 1383

کاتبان روایت چندم (گردآوری مقالاتی دربارهٔ ساختار روایت در قصه‌های قرآنی از احمد بیگدلی، ابوالفضل حری، محمد حسینی، ابوتراب خسروی و...) نشر فرهنگ ایلیا 1391

کتابتِ روایت / درس گفتارهای داستان (گردآوری و تدوین 15 مقاله درباره بینامتنیت و داستان از: امیر احمدی آریان، کورش اسدی، منیرالدین بیروتی، محمد تقوی، محمود حسینی زاد، آتفه چهارمحالیان، عنایت سمیعی، محمد شریفی، مهدی غبرایی، شمس لنگرودی و ...) نشر آگه 1395

بند محکومین، رمان، نشر چشمه 1397

یحیای زاینده‌رود، مجموعه داستان، انتشارات پیدایش 1397

 

  • جوایز و افتخارات


نامزد بهترین مجموعه داستان سال در پنجمین دوره جایزه بنیاد گلشیری برای مجموعه داستان سپیدرود زیر سی و سه پل، 1383

تقدیر شده بهترین مجموعه داستان سال در ششمین دوره جایزه ادبی مهرگان برای مجموعه داستان سپیدرود زیر سی و سه پل، 1383

بهترین رمان سال 1396 به انتخاب جایزه احمد محمود (برای رمان بند محکومین)

بهترین رمان ایرانی سال در هفتمین جشنواره مجله تجربه (برای رمان بند محکومین)