برندگان جایزه نوبل ادبیات 2018 و 2019 اعلام شد

برندگان جایزه نوبل ادبیات 2018 و 2019 اعلام شد

اولگار توکارچوک و پیتر هاندکی به عنوان برنده نوبل ادبیات 2018 و 2019 اعلام شدند.

پنج شنبه 10 اکتبر 2019، ماتس مالم، دبیر دائمی آکادمی نوبل در سوئد، اولگار توکارچوک  و پیتر هاندکی را به عنوان برندگان نوبل ادبیات به ترتیب در سال 2018 و 2019 اعلام کرد.

اعضای آکادمی نوبل، وجود تخیل داستانی که با شور و اشتیاقی دایره المعارف گون در آثار
توکارچوک همراه شده است، را دلیل انتخاب این نویسنده به عنوان برنده جایزه نوبل 2018 اعلام کرده اند. به نظر آنها این ویژگی سبب شده که عبور از محدودیت ها به عنوان یک شکل از زندگی نشان داده شود.

توکارچوک، روشنفکر و فعال و منتقد در سیاست لهستان، و نویسنده پرفروش در کشورش، لهستان است. توکارچوک پیش از این برای رمان «پروازها» برنده جایزه بوکر بین المللی در سال 2018 شد. این نویسنده در هنگام دریافت تماس آکادمی نوبل در یک تور مطالعاتی در آلمان بود. آندرز اولسون، از اعضای کمیته نوبل، رمان توکارچوک را «مرکز مهاجرت و انتقال فرهنگها» می داند که سرشار از شوخ طبعی و زیرکی است.

برندگان نوبل ادبیات 2019 و 2018

آکادمی سوئد که در سال 1786 میلادی تاسیس شده، وظیفه انتخاب برندۀ جایزه نوبل ادبیات را برعهده دارد. تصمیمِ اعلام نام برندگانِ دو سال پیاپی پس از آن اتخاذ شد که انتشار اخبار یک رسوایی جنسی در سال 2018 میلادی، این آکادمی را با یک بحرانی جدی روبرو کرد.

عامل این رسوایی ژان کلود آرنو، شهروند سوئدی‌-فرانسوی و همسر یکی از هفت عضو دائمی کمیته بود که متهم به آزار جنسی دست‌کم 18 زن شد.

همسرِ خانم کاتارینا فراستنسون، شاعر سوئدی و عضو آکادمی نوبل علاوه بر اتهام سوء‌استفاده جنسی دارای مشکلات دیگری نیز بود؛ از جمله افشای نام شماری از برندگان نوبل ادبیات پیش از اعلام رسمی.

نبوغ و بازی با قواعد زبانی در آثار هاندکی، که در واقع حواشی و ویژگی های تجربه انسانی را می کاود، علت انتخاب این نویسنده به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات 2019، توسط آکادمی نوبل اعلام شده است.

پیتر هاندکی، نمایشنامه نویس و نویسنده اتریشی است که در کارنامه اش، رمان، مقاله، یادداشتها، آثار نمایشی دیده می شود. آثار هاندکی به زبان‌های مختلف از جمله فارسی ترجمه شده ‌است. «ترس دروازه‌بان از ضربه پنالتی »، «داستان کودکان» ، «بر فراز دهکده‌ها» و «پیمودن دریاچه کنستانس» هم از جمله آثار اوست. همچنین در سال 2009 جایزه فرانتس کافکا به هاندکی اعطا شد.