تارا وستور؛ دختر تحصیلکرده

تارا وستور؛ دختر تحصیلکرده

دختر تحصیلکرده؛ زندگی نامه دختری که برای تحصیل خانواده خود را ترک می کند.

«دختر تحصیلکرده» زندگینامه ی است به قلم تارا وِستُوِر؛ که شرحی ست از زندگی وستور تا سن سی سالگی. تارا وستور، نویسنده و تاریخ نویس آمریکایی، کتاب Educated را در 2018 منتشر کرد. کتابی که به مدت چندین هفته در صدر کتابهای پرفروش نیویورک تایمز و آمازون قرار گرفت.

تارا متولد سپتامبر 1986 در آیداهوی آمریکاست. خانواده وستور در روستایی کوهستانی نزدیک به کوه باک، کوهی که پدر تارا آن را «شاهدخت سرخپوست» می نامید، زندگی می کردند. خانواده او از مورمون ها بودند؛ همچنین پدر تارا مبتلا به اختلال دوقطبی بود و هیچگاه به بیماری خود پی نبرد. این دو عامل باعث شد که تارا در خانه به دنیا بیاید و تا نُه سالگی شناسنامه ای نداشته باشد و پیش از هفده سالگی به کلاس درسی نرفته باشد. پدر تارا نسبت به حکومت و هر نوع از خدماتی که دولت ارائه می کرد، سوظن داشت و تمام تلاشهای خانواده را تنها در راستای ذخیره مواد غذایی و تلاش برای خودکفایی خانواده مجاز می دانست؛ تا خانواده اش در آخر الزمان بتوانند به حیات ادامه دهند.

اگر  در مورد مورمون ها نمی دانید باید گفت «مورمون‌ها» فرقه‌ای مذهبی هستند که خود را مسیحی می‌دانند. آنها آشکارا چند همسری می‌کنند و از نوشیدنی‌های الکلی، قهوه و چای و هر چیز اعتیادآور پرهیز می کنند و زمان زیادی را وقف کلیسا می‌کنند. آنها خود را احیاگران مسیحیت فراموش شده می دانند و به آخرالزمان معتقدند. جالب است بدانید 6.5 میلیون نفر از مورمون ها در ایالات متحده آمریکا زندگی می کنند.

کودکی و نوجوانی تارا در دل کوهستان گذشت در حالی که یا به ذخیره میوه ها به صورت کمپوت برای آخرالزمان  یا کمک به پدر در «حیاط اوراقی ها» و یا یادگیری قابلگی در کنار مادر مشغول بود.

 

خانواده وستور در کوهستان محل زندگی

 

آنچه که «دختر تحصیلکرده» را خواندنی می کند این است که این اتفاق در یک کشور جهان سوم و یا در قرن های گذشته رخ نداده است بلکه در ایالات متحده و در اواخر قرن بیستم اتفاق افتاده است. تارا در چنین شرایطی رشد کرد اما عطش یادگیری باعث شد خانه و خانواده اش را ترک کند و به دل زندگی ناشناخته ای پا بگذارد و دانشگاه و جایگاهی پیدا کند که هیچگاه تصور آن را نداشت.

داستان گویی دقیق، پر کشش وستور، و روایت او از خانواده اش بدون هیچ غرض ورزی و در حالت آشتی با گذشته اش، دلیلی است برای اینکه این کتاب را یکی از بهترین کتابهای انگیزشی بدانم و اگر چه تمام این اتفاقات در آمریکا رخ می دهد، اما در کشور ما که افراد زیادی در خانواده هایی با باورهای مذهبی افراطی و خرافی زندگی می کنند، «دختر تحصیلکرده» راهنما و برانگیزنده ی خوبی برای رسیدن به تصویری شفاف از خود و خواسته هایمان خواهد بود.

در پایان باید بگویم این کتاب واکنشهای خوبی از افرادی چون بیل گیتس و باراک اوباما داشته است و همچنین جوایز متعددی کسب کرده است که در زیر فهرست شده است.

  • کتاب سال 2018 آمازون (به انتخاب ویراستاران)
  • کتاب سال 2018 گودریدز در زمینه زندگینامه نویسی
  • بهترین سرگذشت سال 2018
  • فینالیست جایزه جان لئونارد
  • 10 کتاب برتر نیویورک‌تایمز
  • 10 کتاب برتر «ووگ یو کی»
  • نامزده نهایی جایزه پن (قلم) آمریکا