نویسنده ی رمان «فرمان ششم» در ساربوک

نویسنده ی رمان «فرمان ششم» در ساربوک

مراسم جشن امضاء رمان «فرمان ششم یا یک روایت دست اول از سوم شخص مقتول» نوشته مصطفی انصافی

فروشگاه ساربوک کاشان(شعبه تلگرافخانه) عصر پنجشنبه 23 آبان ماه در نخستین جشنواره کتاب، سایه بان شهر به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، میزبان آیین جشن امضاء و رونمایی از رمان «فرمان ششم با یک روایت دست اول از سوم شخص مقتول» با حضور آقای مصطفی انصافی،نویسنده ی رمان، و جمعی از اهالی فرهنگ و ادبیات کاشان بود.

در این آیین که با اشاراتی به رمان نخست مصطفی انصافی نیز همراه بود، وی در سخنانی از شروع کار نویسندگی خود از میانه دهه 80 گفت و « تو به اصفهان باز خواهی گشت » را نخستین رمان خود بر پایه حضور و زندگی 120 هزار لهستانی در ایرانِ 80 سال پیش دانست که سال 95 منتشر و  با 4 نوبت چاپ، مورد استقبال قرار گرفت و در سال 2019 نیز با 500 جلد توسط یک انتشاراتی مستقل در ایتالیا نیز منتشر شد.

وی در مورد رمان « فرمان ششم» که سال 97 وارد بازار نشر گردید، آن را بر محور زندگی نویسنده و شاعر آزادیخواه تاریخ معاصر میرزاده عشقی دانست و گفت: این چهره علی رغم آن که شاعر مهمی در تاریخ معاصر ایران است اما من برای نوشتن فرمان ششم هیچ منبع و مأخذ مکتوبی درباره او پیدا نکردم و این جستجو در بین روزنامه ها و مکتوبات سالهای زندگی او بسیار برایم پرزحمت بود.

مصطفی انصافی در مورد انگیزه های خود از نگارش رمان «فرمان ششم» نیز یادآور شد: از نظر من میرزاده عشقی شاعر زیباروی، آزادیخواه و جوانمرگی است که هاله ای از ابهام در اطراف این شخصیت است و بنظر می رسید؛ او ویژگی هایی دارد که مناسب نوشتن رمان دوم من است و می تواند دستاویزی برای به تصویرکشیدن مرگ شخصیت رمان فرمان ششم باشد.


 

مصطفی انصافی در بخشی از این نشست، در مورد رمان نخست خود با بیان این که در ایتالیا نیز وضع انتشار و استقبال از کتاب نیز کم و بیش شبیه ایران است افزود: این که رمان نخست من 4 نوبت و در مجموع  سه هزار نسخه از آن منتشر شده جای خوشحالی ندارد و کمی تأسف برانگیز است چون در سال 60، رمانی مانند زمین سوخته در طول حدود 4 ماه بین 33 تا 34 هزار نسخه آن به فروش می رسد و این در حالی است که چاپ اول آن شامل 11 هزار نسخه بود.

وی ادامه داد: به نظر من سیطره رسانه های جدید مجازی و این که به عنوان رقیب جدی کتاب وارد زیست ما شده اند، عامل انزوای مطالعه و کتاب است.

 این مراسم که با اجرای عطیه جوادی راد ،از نویسندگان اهل کاشان، برگزار شد، با خوانش بخش هایی از  آثار مصطفی انصافی  توسط وی، به پایان رسید.