نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020

نامزدهای نهایی جایزه بوکر 2020

شکوفه آذر، نویسنده ایرانی، با کتاب «روشنگری درخت گوجه سبز» نامزد جایزه بوکر شد.

جایزه ادبی بوکر یکی از چند جایزه معتبر ادبیات داستانی است، این جایزه ادبی هر ساله در کشور انگلستان برگزار می‌شود.از لحاظ اعتبار در جوایز ادبی شاید بعد از نوبل هیچ جایزه‌ای به اندازه بوکرمن در آینده یک نویسنده نمی‌‌تواند تاثیرگذار باشد.

این جایزه ادبی معتبر از سال 1969 فعالیت خود را آغاز کرده است.جایزه بوکر در ابتدا به کتاب‌های انگلیسی زبان که در اتحادیه انگلیس و ایرلند چاپ شده بودند تعلق می‌گرفت. از سال 2014 به همه کتاب‌هایی که در دنیا به زبان انگلیسی نوشته شده تعلق می گیرد.

روند داوری بوکر

ابتدا توسط کمیته‌ای مشورتی متشکل از یک نویسنده،یک نماینده ادبی،دو ناشر،یک کتابفروش و یک کتابدار هیات داوران که کار بررسی آثار ارسال شده به مسابقه را دارند، انتخاب می‌شوند.این داوران از بین منتقدین معروف ادبی و نویسندگان انتخاب می‌شوند که به‌طور معمول هر ساله تغییر می‌کنند. بعد از این که کتاب‌ها به کمیته داوران رسید.کتاب‌ها مطالعه و گزینش می‌شود.یک داورجایزه بوکر در 7ماه معمولا 170 کتاب می‌خواند.کمیته داوران هر ماه جلسه‌ای برگزار می‌کنند که کتاب‌های خوانده شده در ماه را نقد و بررسی می‌کنند.برای رأی آوردن یک کتاب چهار رأی مثبت نیاز دارد.بعد از خوانده شدن کتاب‌ها یک لیست مقدماتی تهیه می‌گردد که کتاب‌های این لیست هر کدام مبلغ 2500 پوند جایزه دریافت می‌کنند.کتاب نهایی از لیست مقدماتی انتخاب می‌شود و به‌عنوان جایزه بوکر انتخاب می‌شود.سال 2019 یک سنت شکنی انجام گردید و جایزه ادبی بوکر برنده نهایی خود را به دو نویسنده به طور مشترک اعطا کرد.

جایزه بین المللی من بوکر 2020

جایزه بین المللی بوکر 2020 در ابتدا 13 اثر را به عنوان لیست مقدماتی یا long list در سایت جایزه ادبی بوکر معرفی کرد که عبارت بودند از

 گرگ سرخ نوشته ویلیام آنکر

 روشنگری درخت گوجه سبز نوشته شکوفه آذر

 ماجرای آهن چینی نوشته گابریل کابزون

 نام دیگر نوشته جان فاس

 زندگی هشتم نوشته هاراتتیچویلی

 سروتونین نوشته مایکل هونیک

 تیل نوشته دنیل کلمان

 فصل طوفان نوشته فرناندا میلچر

 پلیس حافظه نوشته یوکو اواگو

 صورت هایی که به خوبی یاد ندارم نوشته امانویل پاگونو

 چشمان کوچک نوشته سمانتا اشوبلین

 ناراحتی غروب به نویسندگی مارکی لوکاس

 مک و مشکلاتش نوشته انریکا ویلا ماتاس

و درنهایت از آثار فوق 6 اثر به عنوان لیست نهایی انتخاب شدند. به این لیست نگاهی می‌اندازیم

o روشنگری درخت گوجه سبز

شکوفه آذر متولد 1351 تهران ،که در رشته ادبیات فارسی درس خوانده است. در یک کار گروهی تدوین «فرهنگ نامه ادبی» و «دانشنامه بزرگ فارسی» را در کنار اساتیدی چون حسن انوشه، احمد بیرشک و مهشید مشیری انجام داد. از شکوفه آذر یک کتاب به نام «شاید هوس کنم تو را بخورم» در حوزه کودک توسط نشر امیرکبیر چاپ شده است. این نویسنده نامزد نهایی جایزه بوکر در حال حاضر مقیم استرالیا می‌باشد

o ماجرای آهن چینی

این نویسنده در سال 1968 در کشور آرژانتین به‌دنیا آمده واولین رمان خود را در سال 2017 به چاپ رسانده است قبل از آن در سالهای 2012و در سال 2014 رمان های عاشقانه به نام‌های ماه جزیره و بلوند سیاه در آرژانتین چاپ کرده است. داستان آهن چینی داستان زنی است که به همراه یک چینی که در راه آهن کار می‌کند. دور آرژانتین سفر می‌کند و با تاریخ و فرهنگ آرژانتین آشنا می‌شود

o تیل

مشهورترین نویسنده در لیست جایزه بوکر بی شک دانیل کلمان می‌باشد. در سال 1975 در آلمان به‌دنیا آمد. پدرش کارگردان و مادرش هنرپیشه بود.او در دانشگاه وین فلسفه و زبان وادبیات خواند.در آثار کلمان می‌توان رد آثار نیچه را پیدا کرد. اولین اثرش را با عنوان تصویر برن هلن در سال 1998 چاپ کرد. آثار بعدی او با عنوان «زیرآفتاب»، «زمان مالر»، «من و کامینسکی» از سال 2001 تا 2003 به چاپ رسیدند.

تیل یکی از بهترین آثار دانیل کلمان است که نتفلیکس تصمیم دارد از آن یک سریال بسازد. داستان بر اساس یکی از شخصیت‌های فولکلور آلمان نوشته شده است. داستان در قرن هفدهم روایت می‌شود. در قرنی که جنگ و آشوب و طاعون را به فلاکت می‌رساند.

o فصل طوفان

ملچورا در سال 1982 در مکزیک به دنیا آمد. شغل او نویسندگی و روزنامه نگاری است. داستان با کشف بدن در حال تجزیه ماکارا در یک آبراه کوچک در روستایی در مکزیک شروع می‌شود.جسد مربوط به یک جادوگر است که به تنهایی در جنگل زندگی می‌کرده. زنی که همواره شایعاتی با او بوده که شوهرش را کشته است و یا زنان برای سقط جنین به پیش او می‌رفته اند و یا مردان برای استعمال مواد مخدر به خانه او می‌رفته اند . داستان با زنجیره ای از روایت زندگی مردم روستا به ماجرای اصلی که مرگ جادوگر می‌رسد

o پلیس حافظه

یوکو اوگاوا در سال 1962 در ژاپن به دنیا آمده است از سال 1982 به شغل نویسندگی مشغول شده و در تمام چهل سال گذشته همه جوایز ادبی ژاپن را به خود اختصاص داده است

داستان پلیس حافظه در جزیره‌ای بی نام آغاز می‌گردد. در این جزیره اشیاء در حال ناپدید شدن هستند. ابتدا کلاه‌ها بعد روبان‌ها،پرندگان،گل سرخ ها یکی یکی ناپدید می‌شوند. مردم جزیره هر چیز که گم می‌شود یاید به پلیس حافظه بسپارند تا فراموش کنند. در این میان نویسنده‌ای تلاش می‌کند تا اجازه ندهد خاطراتش فراموش شود.

o ناراحتی عصرگاهی

در آوریل 1991 در هلند متولد شد. روزنامه دی در هلند او را به عنوان استعداد اول ادبیات هلند معرفی کرد. اولین رمان خود را با نام atlas contact در سال 2018 چاپ کرد که پرفروشترین رمان سال بود. ریجنولد در کنار ادبیات در یک مزرعه در هلند زندگی می‌کند وبه شغل دامپروری مشغول است.

داستان ناراحتی عصرگاهی درباره خانواده ای کشاورز و متدین در هلند می‌باشد.پسر خانواده که به خدا باور ندارد. در یک روز عصرگاهی که برای اسکیت روی یخ می‌رود و هرگز برنمی‌گردد و غم و اندوه مزرعه را فرا‌می‌گیرد.

مجموعه رمان‌‌‌‌های فوق همگی ترجمه شده می‌باشند . و در زیست بوم‌های مختلف رخ می‌دهد.مجموعه‌ای بی‌نظیر و به شدت خواندنی که باید منتظر ماند تا برنده این دوره را به تماشا نشست.قرار است جایزه نهایی بوکر 2020در19 ماه می مطابق با 30 شهریور 1399 معرفی شود.