منتخب کتابهای بورس

منتخب کتابهای بورس

شرکت در بورس نیاز به تخصص و دانش توامان دارد. شما برای آن‌که بتوانید، در این بازار شریک افراد برنده باشید نیازمند آن هستید که بازارهای جهانی را به خوبی بشناسید. از تأثیرات سیاست بر اقتصاد آگاهی داشته و از اخبار روز مطلع باشید. برای همین افراد بزرگی که در بازارهای بورس موفق هستند و موفقیت‌شان استمرار دارد باید به غیر از کتب تخصصی، مطالعه‌ی کتب غیر تخصصی را نیز در زمره‌ی کارهای روزانه‌ی خود قرار بدهند.

بهترین کتاب‌های آموزش و تحلیل بورس

هادی خادم الفقراء

بهترین کتا‌ب‌های بورس چه کتاب‌هایی هستند؟ و چرا باید برای حضور در بورس، کتاب خواند؟ بورس و سرمایه‌گذاری در بورس، قدمتی بیش از صد سال دارد. در ایران اما بورس، از سال 1345 شروع به کار کرده است. بورس در همین مدت کوتاه نیز، حدود 11سال به دلیل انقلاب و جنگ تحمیلی عملاً فعالیتی نداشته‌است. به همین دلیل بورس در ایران بازاری نوپا و جدید است که هنوز همه‌ی مردم با اصول و قواعد حضور در این بازار آشنا نیستند. بازار بورس بازاری سود‌آور و جذاب برای سرمایه‌گذاران است. اما بورس هیچ‌گاه برای همه سودآور نیست. بورس برای بسیاری از افراد به یک دریای آبی با چشم‌‌اندازی رویایی می‌ماند که هوس شنا کردن به وجود می‌آورد. اما دریا عمق دارد و موج‌هایی که در عین زیبایی شما را به عمق دریا می‌کشاند و خطر غرق شدگی پدید می‌آورند. بورس نیز همین گونه است ؛ از دور چشم‌انداز زیبایی دارد اما در واقع جای بسیار پرریسک و خطرناکی است، البته برای کسانی که شنا بلد نیستند. برای همین لازم است قبل از آن‌که در بورس فعالیت نمایید کاملاً با محیط بورس آشنا شوید. کتابهای بورسی یکی از عوامل آشنایی درباره‌ی بورس و چگونگی فعالیت درباره‌ی بورس هستند. لذا قبل از حضور در بورس نیازمند آن هستید که مطالعاتی درباره‌ی بورس داشته باشید.کتاب‌هایی که در این مقاله آورده می‌شود بهترین و پرفروش‌ترین کتابهایی است که فعالان بورسی در حال حاضر آنها را مطالعه می‌نمایند. در صورتی که فکر می‌کنید کتابی باید به این لیست اضافه شود ما را مطلع سازید.

1-قدم اول سرمایه‌گذاری

بورس مکانی است برای سرمایه‌گذاری، شخصی که سهام یک شرکت را خریداری می‌نماید لازم است که درباره‌ی اصول سرمایه‌گذاری اطلاعات لازم را کسب نماید. در این بخش کتاب‌هایی که با ضرورت سرمایه‌گذاری در بورس در بازار وجود دارد معرفی شده است.

*(23اصل موفقیت وارن بافت).وارن بافت.نشر نوآور

(وارن بافت) یکی از ثروتمندانی است که تمام سرمایه‌ی میلیاردی خود را از راه بورس به‌دست آورده است و نکته‌ی جالب آن که او همه‌ی سرمایه‌ی خود را از سن 50 سالگی به بعد کسب کرده است. این کتاب اصول موفقیت وارن بافت در بازارهای سرمایه‌گذاری را بیان می‌کند. فراموش نکنید بورس یک استراتژی برای موفق شدن است شما می‌توانید به صورت تهاجمی و ریسکی عمل کنید و یا به صورت کاملا منفعلی و صبورانه در بورس حاضر باشید. وارن بافت در این کتاب از استراتژیهای موفقیت آمیز خود برای پیروزی در بازار سرمایه می‌گوید نکته‌ای که نباید از آن غافل بود مهارت وارن بافت به ان‌ال‌پی است که توانسته است با تکیه بر ذهن و کلام در بازار موفق عمل نماید خواندن این کتاب به همه‌ی آن‌ها که می‌خواهند در بازار سرمایه وارد شوند پیشنهاد می‌گردد.بهترین ترجمه‌ی این کتاب توسط نشر نوآور چاپ شده است.

*(سرمایه‌گذار هوشمند)، بنیامین گراهام، چالش

یکی از کتابهایی که به گفته‌ی وارن بافت باعث شده است او در سرمایه‌گذاری موفق عمل نماید کتاب سرمایه‌گذار هوشمند است. این کتاب نوشته‌ی بنیامین گراهام است و در سال 1949 چاپ شده، در کشور ما نیز این کتاب توسط (انتشارات چالش) تا به امروز4 بار چاپ شده است.نویسنده این کتاب بنیامین گراهام پدر سرمایه‌گذاری نوین است. این کتاب به گفته‌ی بعضی از کارشناسان امرِ سرمایه‌گذاری، یکی از ده کتاب مقدس سرمایه‌گذاری است که باید افراد آن را مطالعه نمایند. بنیامین در این کتاب در مورد بازار و روش‌های سرمایه‌گذاری صحبت کرده است، احتمال آن وجود دارد که فهم این کتاب در ابتدا برای همه امکان‌پذیرنباشد، اما زمانی که کتاب کامل مطالعه میشود، تمام نکته‌های آن را می‌توان درک کرد. این کتاب اگرچه یک کتاب قدیمی است و بعضی از مثال‌هایی که در این کتاب بیان شده است دیگر کاربرد ندارد، اما اصولی که در کتاب نوشته شده است هم‌چنان بنیادی است.

2-آشنایی با مفاهیم بورس

بورس در کشور ایران زیر شاخه‌ی وزارت اقتصاد است و کاملا منطبق با قوانین ایران است و دولت در بورس نفوذ و مدیریت دارد. به این دلیل، خواندن و مطالعه‌ی کتاب‌های خارجی در مورد مفاهیم و قوانین بورس در ایران موثر نیست. اطلاع از مفاهیم بورس مثل تاریخچه و قوانین بورس هر کشور بسیار ضروری است.

* (آشنایی با مفاهیم بورس اوراق بهادار)، محمدرضا مهرانفر، چالش

یکی از کتابهایی که در قدم اول باید بخوانید کتاب (آشنایی با مفاهیم بورس) نشر چالش است. در این کتاب نویسنده درباره‌ی تاریخچه‌ی بورس و سابقه‌ی تشکیل بورس اوراق بهادار نوشته است علاوه بر آن درباره مفاهیم بورس مثل شاخص روش‌های تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی و روش انتخاب سهام نوشته شده است. یکی از مطالبی که هر شخص قبل از ورود به بازار بورس باید بداند مفهوم ریسک و قدرت ریسک است در این کتاب این مباحث به خوبی نوشته شده است. این کتاب یک کتاب تحلیلی نیست اما برای افراد مبتدی بسیار مناسب است

* (مبانی سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار)، حسن کارنامه حقیقی، چالش

این کتاب توسط (نشر آموخته) چاپ شده است و یکی از کتاب‌های بورسی است که قبل از حضور در بازار بورس باید مطالعه شود. تفاوت این کتاب با کتاب نشر چالش در جامع‌تر بودن تعاریف قوانین و تشکیلات بورسی است. این کتاب همانند کتاب قبل با نگارش تاریخ بورس شروع می‌شود و در ادامه به بررسی جایگاه بورس اوراق بهادار می‌پردازد. یکی از مهم‌ترین مباحث در این کتاب، نحوه‌ی انتخاب کارگزار و سازوکار خرید و فروش سهام می¬باشد. اصلاحات متداول در بورس یکی دیگر از مفاهیمی است که در این کتاب درباره‌ی آن صحبت به میان آمده است.

* (الفبای بورس )، سعید مستشار، نشر بورس

این کتاب توسط (سازمان بورس) چاپ شده است و از جهاتی مهمترین کتاب در لیست کتاب‌های مفاهیم بورسی است که در این نوشتار بررسی می شود. این کتاب از آن‌ جهت مهم است که دقیقا تمام اصطلاحات بورسی ابتدایی که یک فرد برای حضور در بازار بورس نیاز دارد را نوشته شده است. در این کتاب مخاطب با نحوه‌ی گرفتن کد بورسی آشنا می‌شود، هم‌چنین معرفی اوراق مشارکت، قیمت‌گذاری بر سهام و تعریف اصلاحات بورسی نیز آشنا می‌گردد. یکی از مهمترین بخش‌های این کتاب که برای افراد بسیار مهم است معرفی نهادهای مالی است که در بازار بورس وجود دارد در ایران بیشتر افراد به دلیل این که به دنبال سوددهی سریع هستند سعی می‌نمایند که سبد سهام تشکیل دهند که در این کتاب درباره‌ی سبدگردانی بحث به میان آمده است.

3-کتاب‌های روان‌شناسی معامله‌گری

انگیزه ورود هر فرد به بورس و بازارهای مالی، افزایش سرمایه‌ و دارایی خود می¬باشد. برای همین افراد در بورس یا معاملات روزانه انجام می‌دهند و یا سعی می‌کنند با خرید یک یا دو نوع سهام سالانه به سود برسند .برای همین نیاز است که افراد برای حضور در بازار بورس، معامله گری را بلد باشند. منظور از معامله گری تلفیق روانشناسی و شناخت بازار است که فرد در بورس اقدام به خرید و یا فروش سهام خود می‌کند.کتب زیر در راستای پاسخگویی به همین نیاز نگاشته شده اند:

*(چگونه دو میلیون دلار در بورس به‌دست آوریم)، نیکولاس دارواس، نشر شمشاد

نیکولاس دارواس یک رقصنده‌ی مجاری بود که به‌جای مزد در یک کلوپ شبانه سهام یک شرکت معدنی را دریافت می‌کند. نیکولاس از بورس و بازار سهام هیچ اطلاعی ندارد. روزی متوجه می‌شود ارزش سهام شرکت معدنی‌اش از 50 سنت به 1.9 دلار رسیده است. او از این که در یک سال 8000 دلار به‌دست آورد رقمی که باید در طول چند سال کسب می‌کرد، به قدرت بورس پی می‌برد. او هیچ آشنایی در بازار بورس ندارد ولی به زودی متوجه می‌شود با پرسش از دیگران و تحقیق می‌تواند به سود برسد. او با پرسیدن سوالات از دیگران همچون چگونه فعالیت خود را آغاز کنم؟ و یا چگونه سهم مناسبی برای خرید پیدا کنم؟ در بازار بورس حاضر می‌شود، نیکولاس از این سال‌ها به سال‌های دنباله‌روی بی‌هدف نام می‌برد و سال‌ها طول می‌کشد تا متوجه ‌شود، چگونه شرکت‌های کارگزاری و یا افراد حرفه‌ای به او ضرر زده‌اند. نیکولاس در طول چند سال سرمایه‌ی 11000 دلاری خود را به 5800 دلار تقلیل داده بود. پس تصمیم می‌گیرد به‌جای آن‌که در پی دنباله‌روی دیگران باشد با مطالعه ستون‌های اقتصادی و مالی روزنامه‌های نیوریوک به خرید و فروش سهام بیاورد. داستان فعالیت نیکولاس می‌تواند کمک زیادی به افراد در یادگیری روانشناسی بازار باشد. این کتاب توسط دو انتشارات چالش و شمشاد چاپ گردیده است که نشر شمشاد آن در فروشگاه اینترنتی ساربوک موجود است.

* (معامله‌گر منظم/منضبط )، مارک داگلاس

برای اینکه یک فرد در بازارهای مالی موفق شود نیاز به آن دارد که منضبط باشد، در کنار آن باید بتواند خود را بشناسد. افراد هیجانی که در بازار بورس فعالیت می‌کنند، به‌دلیل آن‌که بیشتر از دیگران احساساتی می‌شوند، دربسیاری از اوقات از روی ترس و هیجان اقدام به انجام معامله می‌کنند. این افراد بیشتر دچار ضرر و زیان می‌شوند. فردی که در بازار سهام فعالیت می‌نماید باید اعتماد به‌نفس زیادی داشته باشد و بتواند در صورت شکست (ضرر و زیان) دوباره در بازار فعالیت نماید. سیستم‌های فکری ما که بر مبنای پاداش و مجازات شکل گرفته است باعث می‌شود، نیرویی از بیرون (سیستم باورها و ارزش‌ها) بر تصمیمات ما اثر بگذارند. مارک داگلاس در کتاب معامله‌گر منظم با این نگرش که چگونه در بازارهای مالی به سود برسیم و چگونه با روش‌های فکری و ذهنی در بازار موفق بشویم، این کتاب را نوشته است. این کتاب با عنوان معامله‌گر منضبط نیز در کتابفروشی‌ها موجود است.

* (جادوگران بازارهای مالی نوین)، جک دشواگر، چالش

هنگام گفتگو با افرادی که موفقیت چندانی در مسائل مالی ندارند، شما واژه‌‌ی(شانس) را به دفعات از همه‌ی آنها می‌شنوید. همه‌ی آن‌ها اعتقاد دارند که شانس نداشته‌اند. در صورتی که با مطالعه‌ی این کتاب متوجه می‌شوید که شانس در بورس جایگاهی ندارد. این کتاب مصاحبه با برترین سرمایه‌گذاران در بازار بورس آمریکا است. یکی از عواملی که در بورس می‌تواند شما را به پیروزی برساند تحقیق و نحوه‌ی رفتار افراد برنده در بورس است. جک دی شواگر در مقدمه‌ی این کتاب به این مطلب اشاره می‌کند که نگاهش در تدوین این کتاب به دو مدل از افراد بوده است. اشخاصی که حرفه‌ای در بازار بورس فعالیت می‌نمایند و گروه دوم اشخاصی که علاقه‌مند به بازارهای مالی هستند وکنجکاو هستند تا درباره‌ی این بازار بیشتر بدانند. این کتاب با روایت حمله‌ی صدام به کویت آغاز می‌شود وپیشنهادهایی که به صدام برای عقب‌نشینی داده شد و اصرار صدام برای ماندن در کویت را با بازار سرمایه مقایسه می‌نماید. کتاب درباره‌ی اصولی است که در زمان‌های متفاوت در بورس باید اتخاذ کرد تا به پیروزی رسید.

4-کتاب‌های تحلیل تکنیکال:

در بازارهای مالی همیشه می‌توان بر حسب اتفاقات و رفتارهای سرمایه‌گذاران حاضر در بازار، آینده را پیش‌بینی کرد. مثلاً می‌توان هر سال قبل از پایان سال میلادی به‌دلیل تسویه‌ی شرکت‌های بزرگ ایرانی با شرکای خارجی خود و یا سفر افراد به خارج از کشور تقاضای دلار زیاد شود و قیمت دلار در ماه‌های آخر سال افزایش پیدا کند. افرادی که در بازار بورس حضور دارند با استفاده از این جمله که (گذشته چراغ راه آینده است) از یک روند برای پیش‌بینی بازار سرمایه استفاده می‌کنند. تحلیل تکنیکال پیش‌بینی آینده‌ی قیمت سهام بر اساس رویدادهای گذشته است. شاید یکی از تخصصی‌ترین مبحث در بازار بورس بحث تکنیکال بورس است. برای یادگیری این مطلب چند کتاب به شما معرفی می‌نماییم.

* (تحلیل تکنیکال جان مورفی)،جان مورفی، نشر شمشاد

یکی از کلاسیک‌ترین کتاب‌های تحلیلی در بازار بورس، کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی است. این کتاب تقریباً 40 سال پیش نوشته شده است، اما هنوز هم در بین افراد فعال در بازار بورس از مشهور‌ترین کتاب‌ها است. این کتاب 7 سال از پرفروش‌ترین کتاب‌های تحلیل تکنیکال در جهان بوده است و به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. این کتاب به‌گونه‌ای زبان بازار است. جان مورفی در این کتاب با اشاره به انواع خطوط روند در بازار سرمایه تلاش می‌کند یک پیش‌بینی از وضعیت قیمت سهام داشته باشد. مثلا جان مورفی در کتاب خود روند‌ها را به سه دسته از لحاظ زمانی تقسیم می¬نماید: کوتاه،متوسط و بلند مدت. او برای یک روند کوتاه که قیمت پایین بیاید و بعد صعودی شود 3 دقیقه، برای یک روند میان مدت 3 هفته تا سه ماه و برای یک روند بلند مدت 3ماه تا 50 سال زمان تعیین می‌نماید. البته همیشه شرایط به همین سادگی نیست و مباحث در این حوزه بسیار زیاد است این کتاب توسط دو ناشر در ایران به چاپ رسیده است نشر چالش و نشر شمشاد که ترجمه‌ی نشر شمشاد ترجمه‌ای به روزترو بهتری نسبت به ترجمه نشر چالش است.

* (تحلیل امواج الیوت)، رالف الیوت، چالش

یکی دیگر از اساتیدی که بر اساس یک روند آینده‌ی قیمت سهام را پیش‌بینی می‌نماید نلسون الیوت است. او که یک حسابدار آمریکایی بود متوجه شد همه چیز در بازار بر اساس یک تکرار شکل می‌گیرد. تا قبل از نظریه‌ی الیوت همه گمان می‌کردند که بورس یک بازار آشفته و پرتلاطم است، اما رالف نلسون الیوت این نظریه را بیان کرد که در نوع رفتار مشتریان و حرکت سهام می‌توان یک روند را مشاهده و پیش‌‌بینی کرد. الیوت با بیان این‌که در بازار سرمایه قیمت هر سرمایه‌ای(ارز،مسکن،اتومبیل و بورس) روند حرکتی‌اش تحت تاثیر روانشناسی غالب سرمایه‌گذاران است، نوسان‌های قیمتی را طبق یک الگوی تکرار پذیر پیش‌بینی کرد. او که بعد از بازنشستگی به این کار پرداخت، نظریات خود را تحت نظریات امواج الیوت به فعالان در بازار سرمایه معرفی کرد.کتاب تحلیل امواج الیوت توسط نشر چالش با قیمت 350000 ریال به چاپ رسیده است.

* (مرجع کامل تحلیل تکنیکال کاربردی)، امیر زنگنه، آراد کتاب

بسیاری از کتاب‌های تحلیل تکنیکال که در ایران چاپ می شود، کتاب‌های نویسندگان خارجی است و بر‌مبنای بازارهای بورس جهانی نوشته شده است. اما کتاب فوق براساس بازار ایران و توسط مهندس امیر زنگنه نوشته است. در این کتاب علاوه بر آن که ‌الگوهایی مثل الگوی الیوت را توضیح می‌دهد، درباره‌ی الگوهایی دیگر مثل الگوی فیبوناچی و الگوی هارمونیک نیز صحبت می‌کند. این کتاب به دلیل جامع بودن و توضیح الگوهای مختلف مطالعه اش به همگان توصیه می‌شود.

* (پیش‌بینی قیمت سهام در بورس)، توماس میرز، محمد رضا شعبانعلی، نشر نص

محمدرضا شعبانعلی یک مترجم چیره‌ دست است و کتابهایی را که ترجمه کرده است، همگی از یک انتخاب هوشمندانه بهره‌ می‌برد. ویژگی که این کتاب نسبت به بقیه‌ی کتابهای تحلیل تکنیکال حاضر در بازار دارد، آموزش تحلیل تکنیکال به‌وسیله‌ی نرم افزار است. امروزه پیش‌بینی قیمت‌ها با کمک نرم‌افزارها شکل می‌گیرد. نرم افزار MetaStock که جهت تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود و یکی از بهترین نرم‌افزارها است که در این کتاب کار با آن آموزش داده شده است. علاوه بر این نرم‌افزارها آدرس سایت‌هایی که در زمان فعالیت بورس برای یک فعال سرمایه‌گذار لازم است در این کتاب نوشته شده است. این کتاب توسط انتشارات نص چاپ شده است.

5-کتاب‌های تحلیل بنیادی

قبل از آن‌که کتاب‌های تحلیل بنیادی را برای شما بازگو نماییم، بهتر است تفاوت این دو نوع تحلیل را به مختصر واکاوی کنیم. در تحلیل تکنیکال، محور همه چیز، قیمت است و همه روندها براساس قیمت‌ها در نظر گرفته می‌شود. مهم نیست که تغییرات قیمت چه دلیلی داشته است، اما در تحلیل بنیادی تحلیل‌گران اعداد و ارقام را براساس عوامل اقتصادی و مالی درنظر می‌گیرند و همه‌ی مولفه‌هایی که بر قیمت یک سهام تاثیرگذار است بررسی می‌شوند. در این بخش ما شما را با سه کتاب آشنا می‌نماییم.

* (انتخاب سهام برتر به روش تحلیل بنیادی)، علینقی رفیعی، نص

همان‌طور که اشاره شد، در تحلیل بنیادی، تمام مسائل تاثیرگذار بر قیمت سهام بررسی می‌شود. در این کتاب، نویسنده کوشیده است در دو بخش اقتصاد کلان و اقتصاد خرد بازار بورس را بررسی‌کند. در بخش اول کتاب، مولف خوانندگان را با مسائل مربوط به بازارهای مختلف و اقتصاد کلان آشنا می‌کند و در بخش دوم کتاب، مسائل ساختاری و شاخص‌های کاربردی مورد نیاز در تحلیل شرکت به خوانندگان توضیح داده می‌شود. از ویژگی این کتاب، مولف ایرانی کتاب است که با نگرش به بازار ایران و مسائل مختلف حاکم در کشور، کتاب را نوشته است. یکی دیگر از خصوصیات خوب این کتاب ‌ قرائت صورت‌های مالی بانک‌ها است که به سرمایه‌گذار کمک می‌کند بتواند با تشخیص صورت‌های مالی آینده‌ی شرکت را حدس بزند. این کتاب توسط نشر انتشارات نص به چاپ رسیده است.

* (تحلیل بنیادی کاربردی در بازارهای داخلی و خارجی)، مت ک رانتز، مهربان نشر

این کتاب توسط (انتشارات مهربان) چاپ شده است و برای افرادی که تمایل دارند، در بازارهای خارجی نیز سرمایه‌گذاری کنند مناسب است. در این کتاب خواننده، به‌گونه‌ی اصولی با تحلیل بنیادی و هم‌چنین با ابزارهایی که برای تحلیل بنیادی نیاز است آشنا می‌شود. در فصلی از این کتاب، مولف به خواننده توضیح می‌دهد که چرا برای کسب سود بلند مدت و همیشگی نیاز به دانستن تحلیل بنیادی دارد. از نکات دیگری که در این کتاب مطالعه می‌شود، چگونگی پیوند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی با یکدیگر است که به گفته‌ی بسیاری از اساتید امر برای موفق شدن در بازار سرمایه، استفاده همزمان از دو تحلیل تکنیکال و بنیادی اهمیت دارد. مهر تایید عبده‌تبریزی بر این کتاب با مقدمه ای که بر آن نوشته است و ترجمه‌ی کتاب را صحیح و روان تلقی می‌کند از دلایل مطالعه‌ی این کتاب است.

* (تحلیل بنیادی در بازار سرمایه)، محمد علی شهدایی، چالش

کتاب فوق که توسط نشر چالش چاپ گردیده است، برای افرادی که در بازار بورس فعالیت زیادی دارند و باید قدرت تحلیل خود را بالا ببرند بسیار مناسب است. مولف در این کتاب تمام تلاش خود را کرده است تا همه‌ی فاکتورهایی را که در انتخاب یک سهام لازم است، بررسی نماید. انتخاب نرم افزار مناسب، انتخاب یک استراتژی مناسب، عوامل تأثیرگذار بر ارزش سهام، عکس العمل افراد در مقابل شایعات در بورس و بسیاری از موارد دیگر، فاکتورهایی است که در کتاب بررسی می‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های این کتاب فهرست ضمائمی است که در انتهای کتاب پیوست شده است. آیین نامه‌‌های موجود در بورس مثل آیین نامه‌ی اجرایی، هیأت داوری، معاملات در بورس و شیوه‌های قیمت گذاری از جمله‌ی این موارد هستند.

کلام آخر

شرکت در بورس نیاز به تخصص و دانش توامان دارد. شما برای آن‌که بتوانید، در این بازار شریک افراد برنده باشید نیازمند آن هستید که بازارهای جهانی را به خوبی بشناسید. از تأثیرات سیاست بر اقتصاد آگاهی داشته و از اخبار روز مطلع باشید. برای همین افراد بزرگی که در بازارهای بورس موفق هستند و موفقیت‌شان استمرار دارد باید به غیر از کتب تخصصی، مطالعه‌ی کتب غیر تخصصی را نیز در زمره‌ی کارهای روزانه‌ی خود قرار بدهند.کتابهایی چون ثروتمندترین مرد بابل، اثر مرکب، برتری خفیف، هنر شفاف اندیشیدن و... کتابهایی که بتواند به شما در رشد و توسعه‌ی فردی نیز کمک نماید. توصیه‌ی کتابفروشی‌های ساربوک به آن‌هایی که می‌خواهند در کار خود موفق باشند مطالعه‌ی روزانه و منظم است.

برای مشاهده تمام کتب مرتبط با بورس به این لینک مراجعه بفرمایید.