نهمین نشست کتابخوانی در کتابخانه ملامحسن فیض کاشانی

نهمین نشست کتابخوانی در کتابخانه ملامحسن فیض کاشانی

علاقمندان به کتابخوانی و مشتاقان آگاهی بار دیگر در یکی از کتابخانه های شهر به یکدیگر کتاب معرفی کردند.

نهمین نشست کتابخوانی کتابخانه ملامحسن فیض کاشانی، روز چهارشنبه 18 اسفند برگزار شد.
در این نشست کتاب های «آزادی معنوی» از مرتضی مطهری و نشر صدرا، «لطفا انسان باشید» نوشته محمود نامنی و رضا امان اللهی از نشر آسیم، «معاد» از مرتضی مطهری و نشر صدرا، «مردی در تبعید ابدی» نوشته نادر ابراهیمی از نشر روزبهان، «اذان ناتمام» نوشته حسین صبوری از نشر حضور معرفی شد.
کتاب آزادی معنوی مجموعه‌ای است مشتمل بر پانزده سخنرانی از مرتضی مطهری که بیشتر آنها در حسینیه ارشاد و بین سال‌های 1347 تا 1350 ایراد شده‌اند ودارای هشت فصل با عناوین آزادی معنوی، عبادت و دعا، توبه، هجرت و جهاد، بزرگی و بزرگواری روح، ایمان به غیب، معیار انسانیت چیست؟ و مکتب انسانیت است که حول  تزکیه نفس و خودسازی و به زعم مرتضی مطهری انسان شدن می باشد.
مطهری در فصل اول این کتاب به چیستی آزادی و تقسیم آن به دو دسته اجتماعی و معنوی می پردازد و درباره وابستگى این دو نوع آزادى به یکدیگر به این پرسش پاسخ می دهد که  آیا آزادى معنوى بدون آزادى اجتماعى میسر هست یا نه و برعکس.
وی آزادی اجتماعی را آزادی انسان از ناحیه افراد دیگر می داند و درباره آزادی معنوی نیز معتقد است: «ممکن است انسانى باشد که همان‏طور که از نظر اجتماعى آزادمرد است، زیر بار ذلت نمى‏رود، از نظر اخلاق و معنویت هم آزادى خود را حفظ کرده باشد، یعنى وجدان و عقل خودش را آزاد نگه داشته باشد. این آزادى همان است که در زبان دین تزکیه نفس و تقوا گفته مى‏شود.»
کتاب لطفا انسان باشید نیز از کتب مجموعه‌ کتاب‌هایی برای تمام فصول زندگی است. لطفا گوسفند نباشید، لطفا موفقیت را باور کنید، لطفا مدیر موفقی باشید، لطفا همسر خوبی باشید، لطفا پدر و مادر خوبی باشید، لطفا ستاره خود را بشناسید و لطفا معتاد نشوید عنوان‌های دیگر این مجموعه است. در این کتاب از مباحثی چون دوست‌داشتن، حرمت، پول، شکرگزاری، روح و زندگی بعد از مرگ، آداب معاشرت، آشپزی، معنویت و … سخن به میان آمده است.

کتاب معاد نیز مجموعه ‏ای است شامل ده جلسه بحث و انتقاد پیرامون‏ مسأله  معاد  و نظریات مشهور و جدید درباره ی آن در انجمن اسلامی پزشکان که تاریخ آن به سال 1350 ه.ش باز می‏گردد . این کتاب شامل فصول مقدمه، کلیاتی درباره مسأله معاد، ماهیت مرگ و وجود عالم برزخ از نظر قرآن، استدلال های قرآن در مورد قیامت، روح، نقد نظریه ماده و انرژی در کتاب ذره بی‌انتها، بقای شخصیت در قیامت است.
کتاب اذان ناتمام روایتی داستان گونه از زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س) با اشاره به وقایع و رخدادهای مرتبط با آن حضرت است و  در قالب24 داستان با عناوینی چون هجرت، خواستگاری، عروس، گلوبند، مباهله، غذای بهشتی، فصل فراق، آتش بر آشیانه، غصب فدک، منطق علی (ع) و اذان ناتمام نوشته شده است.
کتاب مردی در تبعید ابدی نیز داستانی درباره سرگذشت و شرح حوادث زندگانی صدرالمتالهین شیرازی است است و  روایتگر روح جستجوگر و در تبعید اوست که با تشنگی فراوان در کسب دانش و حکمت به حضور بزرگ‌ترین حکیمان زمانه خود می رسد و خود صاحب اندیشه‌ای بدیع و متمایز از استادان خویش  می شود  و با سخنان تازه و بدعت‌نمای خود، در معرض اتهام ظاهربینان و حاسدان قرار می گیرد و در نهایت از جانب شاه‌عباس اول تبعید می گردد. تبعیدی که به باروری و شکل‌گیری حکمت متعالیه و تالیف کتاب‌های بزرگی چون اسفار اربعه می‌انجامد.


 

خبرنگار: محبوبه قدیریان