شرحی بر «تاریخچه کوتاهی از فلسفه»

شرحی بر «تاریخچه کوتاهی از فلسفه»

بر خلاف تصور برخی، فلسفه صرفا کاربردی نظری ندارد؛ بلکه می تواند به مثابه یک روش، زندگی هر انسانی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

به قلم: محبوبه قدیریان

پوشیده نیست که یکی از نیازهای اساسی هر انسان و جامعه ای فکر کردن درباره مسائل مهم هستی و همین طور مسائلی است که در زندگی فردی و اجتماعی خود با آنها روبروست. این در حالی است که اکثر انسانها، مسئولیت اندیشیدن خود را به دیگران تقدیم می کنند که به جای آنها فکر کنند! درحالی که باید شجاعت فکر کردن داشت و دانست که بسیاری از عقاید ما هستند که دلایل عقلانی ندارد؛ بلکه علت های روانشناختی دارند. در این میان فلسفه می تواند به ما فکر کردن و سوال کردن و به پرسش کشیدن باورهای رایج را بیاموزد. چنانکه سقراط در بازار آتن می گشت و با پرسیدن سوالاتی از مردم باورهای رایج آنها را به چالش می کشید و آنها را متوجه  نادانسته های خود می کرد. 


برخلاف تصور بسیاری، فلسفه صرفا کاربردی نظری ندارد؛ بلکه به درد زندگی روزمره نیز می خورد و فلسفه به مثابه یک روش می تواند زندگی روزمره انسانی را تحت تاثیر خود قرار دهد. تمام کسانی که با فلسفه مانوس بوده اند پس از چندسال به صورت محسوس زندگی متفاوتی را تجربه کرده اند. فلسفی بودن نه تنها خود فرد را تحت تاثیر قرار می دهد  بلکه با  پرورش فکر و کمک به تصمیم گیری های بهتر سیاسی، اجتماعی، فرهنگی برکات آن به  جامعه نیز می رسد.


با این مقدمه اگر علاقمند به آشنایی با فلسفه غرب هستید و به دنبال کتابی می گردید که با زبانی ساده، روان، قابل فهم و جذاب شما را با نظرات فیلسوفان مهم غربی آشنا کند، کتاب «تاریخچه کوتاهی از فلسفه» نوشته «نایجل واربرتون» با ترجمه مریم تقدیسی از نشر ققنوس  یکی از کتابهایی است که به دنبال آن می گردید.

از مزیت های این کتاب این است که شما را به تفکر درباره مسائل مهمی همچون سعادت، عدالت، خدا، مسائل وجودی انسان، آزادی، تفکر و پرسش، زبان، علم، حقوق حیوانات و ... وا می دارد. اگر می خواهید بدانید بزرگان فلسفه غرب درباره این که سعادت چیست چه دیدگاه هایی داشته اند، تحقق عدالت اجتماعی را در چه شیوه هایی تجسم یافته می دیدند و یا چه نگاهی به وجود شر در جهان  داشته اند، چه حقوقی برای حیوانات قائل بوده اند و ... این کتاب فرصتی خوب در اختیار شما قرار می دهد تا فراتر از مرزهای مکان  و زمان با بزرگان فلسفه غرب بنشینید، قهوه ای بخورید و گپ بزنید؛ نظراتشان را بشنوید، ازآنها بیاموزید و حتی نظراتشان را نقد کنید.  چرا که نکته دیگر این کتاب این است که نویسنده ضمن تلاش برای توصیف نکات کلیدی تفکرات فیلسوفان مختلف حول پرسش های اساسی انسان در 38 فصل، نگاه های نقادانه نسبت به هر نظر را نیز بیان کرده است تا به خواننده کمک کند به تحلیل جنبه های  دیگر موضوع که از دید فیلسوف مورد نظر مغفول مانده بپردازد.


فصول این کتاب عبارتند از: مردی که زیاد سوال می کرد (سقراط و افلاطون)، سعادت واقعی (ارسطو)، ما هیچ چیز نمی دانیم (پورون)، راه باغ (اپیکور)، یاد بگیریم به چیزی اهمیت ندهیم (اپیکتتوس، سیسرو، سنکا)، چه کسی نخ های ما را می‌کشد؟ (آگوستین)، تسلی فلسفه (بوئتیوس)، جزیره ایدئال (آنسلم و آکوئیناس)، روباه و شیر (نیکولو ماکیاولی)، زشت، سبعانه و کوتاه (توماس هابز)، آیا ممکن است در رویا باشید؟ (رنه دکارت)، شرط بندی کنید (بلز پاسکال)، عدسی تراش (باروخ اسپینوزا)، شاهزاده و پینه دوز (جان لاک و توماس ر ِید)، فیل در اتاق (جورج بارکلی و جان لاک)، بهترین دنیای ممکن؟ (ولتر و گوتفریت لایب نیتس)، ما آزاد متولد شده‌ایم (ژان ژاک روسو)، واقعیت خیالی (ایمانوئل کانت 1)، اگر همه همین کار را می کردند چه می شد؟ (ایمانوئل کانت 2)، سعادت عملی (جرمی بنتام)، جغد مینروا (گئورگ ویلهلم فریدریش هگل)، شمه‌هایی از واقعیت (آرتور شوپنهاور)، فضایی برای رشد (جان استوارت میل)، قربانی‌های زندگی (سورن کی یرکگور)، کارگران دنیا، متحد شوید (کارل مارکس)، خب که چه؟ (سی. اس. پرس و ویلیامز جیمز)، فیلسوف بی خدا (فریدریش نیچه)، افکار پنهان (زیگموند فروید)، آیا پادشاه کنونی فرانسه طاس است؟ (برتراند راسل)، هو! هورا! (آلفرد جولز ایر)، رنج آزادی (ژان پل سارتر، سیمون دوبووار، آلبر کامو)، مسحور زبان (لودویک ویتگنشتاین)، مردی که سوال نمی‌کرد (هانا آرنت)، درس گرفتن از اشتباهات (کارل پوپر و توماس کوهن)، قطار مهارناپذیر و ویولن زن ناخوانده (فیلیپا فوت و جودیت جارویس تامسون)، بی‌خبری شر انصاف (جان راولز)، آیا کامپیوترها فکر می‌کنند؟ (آلن تورینگ و جان سرل) و خرمگس مدرن (پیتر سینگر)


در فصل نخست کتاب درباره سقراط میخوانیم: «حدود 2400 سال پیش مردی در آتن به جرم زیاد سوال کردن به مرگ محکوم شد. سقراط با آن بینی سربالا، هیکل چاق، ظاهر ژنده و کمی عجیب برازنده به نظر نمی رسید. ولی با آن ظاهر زشت و اغلب کثیف بسیار باجذبه و واجد هوشی فوق العاده بود. همه در آتن معتقد بودند کسی مانند او نبوده و احتمالا در آینده هم نخواهد بود. او منحصر بفرد بود و در عین حال بسیار آزاردهنده. به نظر خودش خرمگسی بود با نیشی گزنده.»

نویسنده در فصل «مردی که سوال نمی کرد» به تشریح نظرات هانا آرنت درباره آیشمان یکی از اعضای حزب نازی که در مرگ میلیونها نفر سهم عمده ای داشت می پردازد. آرنت برای توصیف آنچه در آیشمان دیده بود از کلمات ابتذال شر استفاده کرد : امر مبتذل به عنوان امری پیش پاافتاده، ملال آور و غیر اصیل. به گفته او «شرارت آیشمان از این لحاظ پیش پاافتاده بود که شرارت یک مقام اداری و یک مدیر دفتری بود، نه شرارت یک شیطان. او مردی بسیار عادی بودکه اجازه داده بود دیدگاه های نازی همه کارهایش را تحت تاثیر قرار دهد. آیشمان هم مانند بسیاری از نازی های دیگر در آن دوران نتوانسته بود مسائل را از دیدگاه دیگران ببیند. او آنقدر شهامت نداشت که قوانین را زیر سوال ببرد: فقط به دنبال بهترین راه برای تبعیت از آنهابود. آرنت او را سطحی و بی فکر توصیف کرد. او مردی عادی بود که چون در مورد کاری که انجام می داد سوال نکرده بود در شرورانه ترین اعمالی که بشر تا به امروز شناخته سهیم بود. او محصول نظامی بود که به نحوی مانع تفکر منتقدانه او نسبت به اعمالش و عواقبی که برای مردم واقعی به دنبال داشت شده بود. انگار نمی توانست مجسم کند دیگران چه احساسی دارند.»


در بخش دیگری از کتاب، نویسنده نظرات انتزاعی راولز را در کتاب نظریه عدالت درباره اینکه برای داشتن جامعه ای عادلانه تر باید چه کرد توضیح می دهد. او معتقد بود که ما باید درباره نحوه زندگیمان در کنار یکدیگر و روش هایی که دولت از طریق آنها در زندگی ما نفوذ می کند بیشتر فکر کنیم و برای اینکه زندگیمان قابل تحمل تر شود باید با هم همکاری کنیم. «رگه نبوغ راولز در نوعی آزمون فکری نهفته بود که آن را جایگاه اولیه نامید. این آزمون فکری نشاندهنده بی اهمیتی سوگیری های خودخواهانه انسان است. نظریه محوری او بسیار ساده است: جامعه ای بهتر خلق کنید ولی این کار را بدون توجه به جایگاه کنونیتان، ثروتمند یا فقیر، زن یا مرد، باهوش یا کودن، معلول یا سالم و... در جامعه انجام دهید.»

این کتاب را می توانید از فروشگاه ساربوک شعبه تلگرافخانه و یا به صورت غیر حضوری از اینجا تهیه نمایید.