«بیایید با کتاب ها بزرگ شویم»

«بیایید با کتاب ها بزرگ شویم»

هر سال دوم آوریل (13 فروردین) زادروز تولد هانس کریستین اندرسن را به عنوان «روز جهانی کتاب کودک» در جهان گرامی می دارند.

به قلم: محبوبه قدیریان

کتاب برای کودکان به کمد رمان شیر، کمد و جادوگر می ماند که آنها را از دنیای زندگی روزانه به دنیای سرشار از شخصیت ها، ماجراجویی، اتفاقات و چالش ها می برد. در آنجا با شخصیت های این دنیا همراه می شوند، انسان را می شناسند، خیر و شر را درک می کنند و خیر را دوست می دارند و  از شر دوری می گزینند، لذت می برند و پرورش پیدا می کنند، زندگی را تجربه می کنند و هنگامی که از این کمد جادویی بیرون می آیند دیگر همان کودک قبلی نیستند. عوض شده اند، رشد کرده اند و فهمیده تر و وسیع تر و قوی تر شده اند. شاید در آن لحظه شما متوجه اتفاقی در درون کودک قصه خوان بشوید یا نشوید، اما او همچون جوانه ای که اراده رشد کردن دارد قد کشیده است. آن کتاب نیز همچون یک پرتوی نور سرزمین وجود او را روشن تر کرده است. او می فهمد که آنچه می تواند باشد خیلی وسیع تر از آن چیزیست که در دنیای پیرامون می بیند. او با همراه شدن با قهرمانان قصه ها می فهمد که می تواند واقعیت را بسازد و اسیر واقعیت موجود نشود. نمکی شجاع، تیستوی سبز انگشتی، حسن کچل، لموئل گالیور، گرگ فریبکار و غول های مهربان را شناخته است؛ با نمکی در نجات دادن دخترهای دزدیده شده مظلوم از چنگ دیو ظالم همراه شده است، قلب بزرگ تیستوی سبزانگشتی را حس کرده است و همراه با او برای دنیا آرزوی صلح و صفا کرده است. گرگ فریبکار را ملامت کرده است و از راستی و شجاعت کودک داستان لباس  جدید امپراتور لذت برده است. همراه با گالیور به سرزمین های تخیلی سفر کرده است و از دیدن عجایب و ماجراهای آن سرگرم شده است. کنجکاو شده است که عاقبت ماهی سیاه کوچولو چه می شود و در نهایت  همچون او برای رسیدن به دریاها و آرزوهای بزرگ جرات پیدا کرده است.

هرسال دوم آوریل (13 فروردین) زادروز تولد هانس کریستین اندرسن را به عنوان روز جهانی کتاب کودک در جهان گرامی می دارند. او که ما را به دنیای شخصیت هایی چون دخترک کبریت فروش، لباس جدید امپراتور، بند انگشتی، پری دریایی کوچک، جوجه اردک زشت و حدود 200 قصه دیگر برده است و زیبا و قوی شدن جوجه اردک زشت، رویاها و دردها و رنج های دخترک کبریت فروش و عشق پری دریایی را به ما نشان داده است.

زمانی که هانس کریستین اندرسن، این نویسنده بزرگ دانمارکی به دنیا آمد کسی نمی دانست آیا او بزرگ می شود و می درخشد و یادش در یاد جهانیان باقی می ماند یا استعدادهایش به هدر می رود و می میرد و تمام می شود. اما پدر و مادر تنگدست او که برایش قصه و داستان می خواندند و دستان او را در دستان نمایش گذاشتند و قوای ذهنی و تخیلات او را پرورش دادند، می دانستند که قصه و داستان با کودک آنها چه خواهد کرد.  

حال نوبت کودکان ماست که شخصیت زندگی خود را بسازند و با کتاب بزرگ شوند، چنانکه شعار امسال روز جهانی کتاب کودک خواسته است: «بیایید با کتاب ها بزرگ شویم». آری، فردوسی، مولوی، ابن سینا، حسابی ها، پروین اعتصامی ها، سیمین دانشورها و هزاران ستاره درخشان دیگر در آسمان فرهنگ ایران زمین از کودکی با کتاب انسی همیشگی داشته اند. کتاب عشق آنها بوده است و با آن زندگی کرده اند. اکنون مسئولیت ما بزرگترهاست که عشقی ماندگار و سرنوشت ساز به نام کتاب را به کودکان خود تقدیم کنیم و دستان آنها را در دست یاری مهربان و وفادار و ماندنی تا ابد قرار دهیم تا با آگاهی خود آینده خویشتن را بسازند. این روز را گرامی می داریم و از بزرگترها می خواهیم که  از این فرصت ها و بهانه ها  برای آشنایی و دوستی هرچه بیشتر کودکان با کتاب استفاده کنند.